13 Դեկտեմբեր 2014 - 07:21 AMT
ՌԴ Պետդուման երկրորդ ընթերցմամբ օինագիծ է ընդունել, որով 10 տարով արգելվում է խախտումներ ունեցող ներգաղթյալների մուտքը Ռուսաստան:
Խոսքն այն միգրանտների մասին է, որոնք ՌԴ-ում նախկին կացության ժամանակ մեկ տարուց ավելի են եղել երկրում և նշված ժամկետը սպառվելուն պես չեն մեկնել երկրից կամ չեն երկարացրել բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Գործող օրենքով 3 տարով արգելվում է այն օտարերկրացիների մուտքը, որոնք իրենց նախորդ կացության ժամանակ երկրում եղել են 90 օրից ավելի և չեն լքել Ռուսաստանի սահմանները 30 օրվա ընթացքում ժամանակավոր կացության ժամկետը սպառվելուց հետո:
Դեկտեմբերի 11-ին ՌԴ կառավարությունը Պետդումայի քննարկմանը ներկայացրեց Հայաստանի հետ միմյանց տարածքում երկու պետությունների քաղաքացիներին կացության փոխադարձ կարգավիճակի մասին համաձայնագրի վավերացման մասին օրինագիծը: Համապատասխան որոշումը հրապարակվել է նախարարների կաբինետի կայքում: Ինչպես ասվում է փաստաթղթին կից տեղեկանքում, նախատեսվում է «Հայաստանի տարածքում ժամանակավոր գտնվող ՌԴ քաղաքացիներին, և Ռուսաստանի տարածքում ժամանակավոր գտվող ՀՀ քաղաքացիներին ազատել պետության լիազոր մարմիններում 30 օրվա ընթացքում գրանցվելու (կացության վայրում հաշվառման կանգնելու) պարտականությունից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
2014-ի հուլիսին Սոչիում ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրվեց ՌԴ տարածքում ՀՀ քաղաքացիների և ՀՀ տարածքում ՌԴ քաղաքացիների գտնվելու կարգի մասին համաձայնագիր: Փաստաթղթի ստորագրմանը ներկա են եղել Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետներ Հովիկ Աբրահամյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը: Ռուսաստանի և Հայաստանի խորհրդարանների կողմից համաձայնագրերի վավերացումից հետո աշխատանքային միգրանտները ՌԴ-ում կստանան նույն իրավունքները, ինչ Բելառուսի և Ղազախստանի քաղաքացիները:
Դեկտեմբերի 10-ին ՌԴ Պետդուման վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը: Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց հոկտեմբերի 10-ին:
Նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը համարեց ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանող: Պայմանագիրն ընդգրկվել է Ազգային ժողովի նիստի օրակարգում: Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը:
Դեկտեմբերի 4-ին Ազգային ժողովը վավերացրեց ԵՏՄ-ին անդամակցելու մասին պայմանագիրը:
ՀՀ քաղաքացիների՝ Ռուսաստանում աշխատելու ընթացակարգերը զգալիորեն հեշտացվելու են: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը` անդրադառնալով 2015-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին պայմանագրին: Նա նշել է, որ օրինական արտագնա աշխատողների համար այլևս լրացուցիչ փաստաթղթերի կարիք չի լինի. միայն ՀՀ քաղաքացու անձնագիր և աշխատանքային պայմանագիր:
«Եթե մարդը գնում է ուսուցման համար, ուսուցման հիմքով պետք է Ռուսաստանում կամ Ղազախստանում մնա, անշուշտ, այս մասին հավաստող փաստաթուղթ է պետք, եթե մարդը ուզում է գնալ աշխատելու, միայն աշխատանքի պայմանագիրը բավարար է, այլևս պետք չէ աշխատելու համար լրացուցիչ համաձայնություն, թույլատվություն ձեռք բերել»,- ասել է Եգանյանը:

12 Декабрь 2014 - 15:51 AMT
Госдума приняла во втором чтении законопроект, запрещающий въезд в Россию на 10 лет мигрантам-нарушителям.
Речь идет о мигрантах, которые в период своего предыдущего пребывания в РФ находились в стране непрерывно более одного года и не выехали по истечении срока временного пребывания либо не продлили необходимые документы, передает «Росбалт».
Действующий закон содержит запрет на въезд в течение трех лет для иностранцев, которые в период своего предыдущего пребывания находились в стране более 90 суток и не покинули пределы России в течение 30 суток со дня окончания срока временного пребывания.
11 декабря правительство РФ внесло в Госдуму законопроект о ратификации соглашения с Арменией о взаимном порядке пребывания граждан одной страны на территории другой. Соответствующее постановление было опубликовано на сайте кабмина.
Как отмечается в справке к документу, он предусматривает «освобождение российских граждан, временно пребывающих на территории Армении, и армянских граждан, временно пребывающих на территории России, от обязанности регистрации (постановки на учет по месту пребывания) в компетентных органах государства въезда в течение 30 дней».
Соглашение между правительствами России и Армении о порядке пребывания российских граждан на территории Армении и армянских граждан на территории России подписано в Сочи 11 июля 2014 года. В соответствии с Федеральным законом от 15 июля 1995 года №101-ФЗ «О международных договорах Российской Федерации» Договор подлежит ратификации, так как устанавливает правила, отличные от предусмотренных законом.
10 декабря Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Как заявил начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, с 1 января 2015 года процесс получения права на работу гражданами Армении в России значительно упростится. По его словам, у законных трудовых мигрантов отныне не возникнет необходимость в дополнительных документах – нужны будут только паспорт гражданина РА и рабочий договор.
В случае наличия рабочего договора как мигранты, так и члены их семьей будут считаться законными жителями РФ и других стран-членов ЕАЭС, они будут иметь те же права, что и граждане РФ.