13 Դեկտեմբեր 2014 - 06:52 AMT
Եվրամիությունը մտադիր է թրասթային հիմնադրամ ստեղծել սիրիացի փախստականներին և տեղահանված անձանց օգնություն ցուցաբերելու համար ինչպես բուն Սիրիայի տարածքում, այնպես էլ հարևան պետությունների: Այդ մասին հայտնել է միջազգային գործակցության և զարգացման եվրահանձնակատար Նևեն Միմիցան:
«Մենք մտադիր ենք օգնության ցուցաբերման համար օպերացիոն հնարավորություններ ստեղծել, մասնավորապես, թրասթային հիմնադրամ Սիրիայի համար: Դա մեր առաջիկա ծրագրերում է», ասել է նա լրագրողներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Եվրամիությունն արդեն Սիրիայի բնակչության և սիրիացի փախստականների համար ընդհանուր առմամբ 3,1 մլրդ եվրո է հատկացրել:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն հրապարակել է «Փախստականներն ու ներքին տեղահանված անձինք Հարավային Կովկասում, թվերի խաղը» զեկույցը, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանում, Ադրբեջանում ու Վրաստանում վերջին երկու տասնամյակում բնակչության խոշոր միգրացիա է արձանագրվել հակամարտությունների պատճառով:
Զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանում արձանագրված փախստականների քանակը 3000 է: Բացի այդ, վերջին տարիներին Հայաստանում նաև 12 հազար փախստական է գրանցվել Սիրիայից, սակայն նրանց մեծ մասն արդեն ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել:
Այս թվերը վկայում են փախստականների քանակի կտրուկ նվազման մասին, որոնց քանակն ըստ ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի վարչության, մոտ 220 հազար էր 2005 թվականին, որից 170 հազարը նախկինում ադրբեջանաբնակ հայերն են: Փախստականների քանակի նվազումը կապված է նրանց արտագաղթի հետ Ռուսաստան կամ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու:
Սիրիայում ամեն օր ներքին տեղահանված է դառնում 9,5 հազար մարդ: Սիրիացիները կազմում են 2013-ին ներքին տեղահանված անձ դարձածների 43 տոկոսը: Հայերը Սիրիայում հիմնականում բնակվում են Հալեպում ու Դամասկոսում: Մինչ պատերազմը սիրիահայ համայնքը հասնում էր 100 հազարի: Այժմ մոտ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, 5 հազարը՝ Լիբանանում: 2,5 տարում Սիրիայում 65 հայ է զոհվել:

Евросоюз намерен создать трастовый фонд для оказания помощи сирийским беженцам и перемещенным лицам как на территории самой Сирии, так и соседних государств. Об этом сообщил еврокомиссар по международному сотрудничеству и развитию Невен Мимица.
«Мы хотим создать операционные возможности (для оказания помощи), в частности, трастовый фонд для Сирии. Это в наших настоящих планах», – сказал он журналистам в Брюсселе, передает ТАСС.
ЕС уже выделил в общей сложности на гуманитарную помощь населению Сирии и сирийским беженцам в соседних странах около 3,1 млрд евро.
Ранее МИД Великобритании опубликовал доклад «Беженцы и внутренне перемещенные лица (ВПЛ) Южного Кавказа: игра чисел», в котором отмечается, что Армения, Азербайджан и Грузия зарегистрировали крупную миграцию населения за последние два десятка лет в результате территориальных конфликтов.
В докладе говорится, что число зарегистрированных беженцев в Армении составляет чуть больше 3000 человек. Кроме того, за последние 1,5 года в Армении было зарегистрировано еще около 12 тыс. беженцев из Сирии, однако большинство из них уже получили армянское гражданство.
Эти числа демонстрируют резкое сокращение числа беженцев, численность которых, согласно Управлению Верховного комиссара ООН по делам беженцев, составляла около 220 тыс. в 2005 году. (170 тыс. из них — этнические армяне, которые до этого жили в Азербайджане). Уменьшение числа беженцев связано с их миграцией в Россию либо предоставлением им армянского гражданства.
Армянская община в Сирии считалась одной из мощнейших диаспоральных структур, и до последнего времени насчитывала около 100 тыс. человек. В результате напряженной военно-политической ситуации в Сирии с 2012 года начался отток армян на историческую родину. По разным данным, за 2011-2012 гг. около 8 тыс. сирийских граждан обратились в Армению с просьбой получения армянского гражданства, и около 3 тыс. из них уже получили армянское гражданство.