Սիրիայում շարունակվող հակամարտության զոհերի թիվը հասնում է 200 հազարի, վիրավորվել է մոտ մեկ միլիոնը: Տեղեկատվությունը տրամադրել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Ամոսն Անվտանգության խորհրդի նիստում, գրում է Russia Today-ի ռուսական ծառայությունը:
«Փետրվարին սպանվածների թիվը գնահատվում էր մոտ 100 հազար: Այսօրվա դրությամբ ՄԱԿ-ի գնահատականով այդ ցուցանիշը մոտենում է 200 հազարի, ևս մեկ միլիոն մարդ վիրավորվել է: Այդ թվերն ամեն օր աճում են»,- մեջբերում է Ամոսին ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Սիրիայի բնակչության գրեթե կեսը լքել է տները՝ նրանցից մոտ 7,6 միլիոնը ներքին տեղահանվածներն են, ևս 3 միլիոնը փախել է հարևան երկրներ: Դա աշխարհում ներքին տեղահանվածների ընդհանուր թվի մեկ հինգերորդն է»,- ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը:
Սիրիայում արդեն 3 տարուց ավելի քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, Սիրիայում և Իրաքում մոտ 13,6 միլիոն մարդ դարձել է փախստական և ներքին տեղահանված անձ, որից ևս 7,2 մլն Սիրիայի ներքին տեղահանված անձիք են, 3,3 մլն՝ փախստականներն այդ երկրից:
Փախստականների ընդունման հիմնական բեռն ընկել է Հորդանանի, Իրաքի, Լիբանանի ու Թուրքիայի վրա: Սիրիայի բնակչության ընդհանուր քանակը մինչ պատերազմը կազմում էր 20 միլիոն: Մոտ 12 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում:

16 Декабрь 2014 - 08:15 AMT
Число жертв конфликта в Сирии с начала года удвоилось и приблизилось к 200 тыс. человек. Об этом сообщила на заседании Совета Безопасности ООН заместитель генерального секретаря всемирной организации Валери Амос. По ее словам, в результате боевых действий между правительственной армией и вооруженной оппозицией ранения получили около одного млн человек.
«В феврале оценивалось, что были убиты 100 тыс. человек. На сегодняшний день ООН оценивает, что это число приблизилось к 200 тыс., а еще около одного миллиона человек получили ранения. И эти цифры растут каждый день», – цитирует ее ТАСС.
Гражданская война в Сирии продолжается уже более трех лет. Друг против друга воюют правительственная армия, умеренные повстанцы, исламистские группировки – в том числе, близкая к Аль-Каиде Ан-Нусра и «Исламское государство».
В целом, за несколько лет войны в Сирии и Ираке беженцами и внутренне перемещенными лицами (ВПЛ) стали около13,6 миллиона человек. В это число входят 7,2 миллиона внутренне перемещенных лиц в Сирии, 3,3 миллиона беженцев из этой страны. В Ираке – 2,9 миллиона внутренне перемещенных жителей и более 190 тысяч беженцев.
Основная масса беженцев осела в Ливане, Иордании, и Турции. Многие из беженцев и ВПЛ не имеют крыши над головой и испытывают проблемы с пропитанием.