Էրդողանն ու Գյուլենը նույն քաղաքականության երկու բևեռներն են, հայտարարել է Presna Armenia թերթի գլխավոր խմբագիր, գյուլենականների շարժմանը նվիրված «Ֆեթուլլահ Գյուլեն» գրքի խմբագիր Պաբլո Քենտիկյանը: Դեկտեմբերի 14-ին թուրքական ոստիկանությունը զանգվածային ձերբակալություններ է կատարել աստվածաբան Գյուլենի կողմնակիցների շարքերում, այդ թվում ԶԼՄ-ների աշխատակիցների ու բարձրաստիճան ոստիկանների: Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվել է մոտ 30 մարդ, այդ թվում Գյուլենի կողմից վերահսկվող թուրքական առաջատար ԶԼՄ-ներից մեկի՝ Zaman թերթի խմբագիր:
«Այօրս գյուլենականների շարժումը ներկայանում է որպես զոհ, սակայն պետք չէ մոռանալ, որ նրանք Էրդողանի հետ միասին «վհուկների որս» սկսեցին թուրքական բանակում, որը դեմ էր պետության իսլամականացմանը»,-նշում է Քենտիկյանը՝ նկատի ունենալով աղմկահարույց «Էրգենեկոն» գործը, որի շրջանակում տասնյակ զինվորականներ դատապարտվեցին երկրում հեղաշրջում նախապատրաստելու մեղադրանքով:
«Էրդողանն ու Գյուլենը նույն քաղաքականության երկու բևեռներն են: Թուրքիայում գնալով նոր թափ է ստանում պայքարն իշխանության համար և հասարակությունը խճճվում է այդ պայքարում: Չի կարելի անտեսել այն փաստը, որ Գյուլենը «զուգահեռ պետության» հետադիմական կառուցվածքի մասն էր, որից Էրդողանն աջակցություն էր ստանում, քանի դեռ նրանք դաշնակիցներ էին»,-նշում է հեղինակը:
Ֆեթուլլահ Գյուլենը ամենաազդեցիկ իսլամիստ իմամներից է աշխարհում, նա կողմ է Թուրքիայի անդամակցությանը Եվրամիությանը և դեմ է երկրի միջամտությանը սիրիական պատերազմին: Գյուլենը հանդես է գալիս նաև միջկրոնական երկխոսության օգտին քրիստոնյաների, մահմեդականների ու հուդայականների միջև: Նման հայացքները հակասում են Էրդողանի ծրագրերին, որը զգալիորեն սառել է ԵՄ հանդեպ, սատարում է Ասադի դեմ կռվող գրոհայիններին, իսլամականացնում է Թուրքիան ու սատարում է պաղեստինցիներին: Համարվում է, որ հենց Գյուլենը նախաձեռնեց մեծ քաղաքական ու կոռուպցիոն սկանդալը նախընտրական 2014 թվականին: Այն ժամանակ համացանցում հայտնվեցին բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների փաստաթղթերն ու հեռախոսազրույցների ձայնագրությունները, որոնք հաստատում էին կոռուպցիայի հսկայական ծավալները իշխող կուսակցությունում: Հանրության սեփականությունը դարձավ նույնիսկ Էրդողանի հեռախոսազրույցը որդու հետ՝ նրանք քննարկում էին թե որտեղ կարելի է թաքցնել տանը պահվող 40 մլն դոլարը, որը որպես «օտկատ» էին ստացել պետբյուջեից: Չի բացառվում, որ գյուլենականները կապված են նաև թուրք գեներալների զրույցների արտահոսքի հետ ԶԼՄ-ներում, որոնք քննարկում էին սադրանքի հարցը թուրք-սիրիական սահմանին, նպատակ ունենալով առիթ ստեղծել Սիրիա թուրքական բանակի ներխուժման համար: Էրդողանն արտահոսքին պատասխանեց զանգվածային ձերբակալություններով՝ մեղադրելով նրանց օրինական իշխանությունը տապալելու և հեղաշրջում կատարելու մեջ: Թուրքական իշխանությունները փորձում են նաև հասնել Գյուլենի արտահանձնմանն ԱՄՆ-ից:
Գյուլենականների հետ կապված սկանդալը չշրջանցեց նաև Ադրբեջանը՝ շարժման հետ կապերի համար ոմանք տուժեցին, իսկ որոշ դեպքերում նաև զրկվեցին պաշտոններից: Պաշտոնանկ արվեց Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի բաժնի վարիչ Էլնուր Ասլանովը, երիտասարդական հիմնադրամի նախագահ Ֆարհադ Հաջիևը, նախագահին կից ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ֆարհադ Մամեդովը, այլ խոշոր պաշտոնյաներ, պատգամավորներ, ֆինանսական և արդյունաբերական խմբերի ղեկավարներ: Ադրբեջանում խմբի դեմ ձեռնարկվող միջոցները համաձայնեցվել են բարձր մակարդակով Թուրքիայի ղեկավարության հետ:

17 Декабрь 2014 - 06:30 AMT
«Эрдоган и Гюлен – две крайности одной политики»: Аргентинский эксперт о рейде против оппозиционных турецких СМИ
Об этом, комментируя произведенные массовые аресты журналистов в Турции, заявил главный редактор газеты Presna Armenia, астор посвященной движению гюленистов книги «Фетуллах Гюлен» Пабло Кендикян.
14 декабря турецкая полиция произвела массовые аресты сторонников богослова Фетуллаха Гюлена, затронувшие ряд СМИ и высокопоставленных полицейских чинов. Всего арестовано около 30 человек, среди ник также главный редактор одного из ведущих турецких СМИ, подконтрольной Гюлену газеты Zaman.
«Сегодня движение гюленистов предстает как жертва, однако нельзя забывать, что они с Эрдоганом вместе устроили «охоту на ведьм» в турецкой армии, которая сопротивлялась исламизации государства», – отметил Кендикян, имея ввиду громкое дело «Эргенекон», в рамках которого десятки военных были осуждены за предполагаемую подготовку переворота в стране.
«Эрдоган и Гюлен – крайности одной и той же политики. Борьба за власть в Турции набирает обороты, и общество запутывается в этой борьбе. Нельзя игнорироватьтот факт, что Гюлен был частью репрессивной конструкции «параллельного государства», от которой Эргодан получал поддержку, пока они были союзниками», – подчеркнул он.
Фетуллах Гюлен – один из наиболее влиятельных исламских имамов в современном мире, выступает за членство Турции в ЕС и против вмешательства страны войну в Сирии, а также за межрелигиозный диалог между христианами, мусульманами и иудеями. Подобные взгляды не сходятся с планами Эрдогана, значительно охладевшего к ЕС, поддерживающего воюющих против Асада боевиков, стремительно исламизирующего Турцию и поддерживающего палестинцев. Считается, что именно Гюлен инициировал грандиозный политический и коррупционный скандал, потрясавший всю политическую систему Турции в ходе «выборного» 2014 года. В интернет тогда были слиты документы и телефонные переговоры высокопоставленных турецких чиновников, подтверждавших грандиозный размах коррупции в правящей партии. Среди прочих, достоянием общественности стал даже телефонный разговор Реджепа Эрдогана с сыном, обсуждавшими, куда бы перепрятать около 40 миллионов долларов, хранящихся дома наличностью и полученных в качестве отката за госзаказы. Не исключено, что гюленисты связаны также с утечкой в СМИ беседы турецких генералов, обсуждавших возможность провокаций на турецко-сирийской границы с целью создания повода для полномасштабного вторжения турецкой армии в Сирию.
Эрдоган ответил на утечки арестами десятков человек с обвинением в заговоре с целью свержения законной власти и совершения переворота. Турецкие власти также пытаются добиться экстрадиции Гюлена из США.
Скандал с гюленистами не обошел стороной также Азербайджан: за связи с движением пострадали, а в некоторых случаях – лишились должностей завотделом администрации президента Азербайджана Эльнур Асланов, председатель молодежного фонда Фархад Гаджиев, директор центра стратегических исследований при администрации президента Фархад Мамедов, многие другие крупные азербайджанские чиновники, депутаты, руководители финансовых и промышленных групп. Тема разгрома группы в Азербайджане согласовывалась на уровне высшего руководства Азербайджана и Турции.