17 Դեկտեմբեր 2014 - 13:12 AMT
Եվրամիության դատարանը դեկտեմբերի 17-ին Գազայի հատվածում իշխող պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հանել է ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկից, հայտնում է Russia Today-ը:
ԵՄ Խորհրդի դեմ ՀԱՄԱՍ-ի հայցով ԵՄ դատարանը չեղյալ է հայտարարել ԵՄ Խորհրդի 2014-ի հուլիսի 22-ի որոշումը, որով «ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության Խորհրդի կողմից հաստատված ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված միջոցների կիրառմանը ենթակա անձանց, խմբերի ու կազմակերպությունների ցանկը ՀԱՄԱՍ-ին վերաբերող դրույթով պետք է համալրվեր», ասվում է դատարանի որոշման մեջ:
Եվրամիությունն ընդգրկել էր ՀԱՄԱՍ-ը ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում 2003 թվականին՝ միանալով այդ որոշմամբ Իսրայելին, Կանադային, ԱՄՆ-ին ու Ճապոնիային: Պակիստանի իսլամիստական կազմակերպությունը, որը կողմ է հանդես գալիս Իսրայելի ոչնչացմանը, արգելված է նաև Հորդանանում ու Եգիպտոսում: Մեծ Բրիտանիան ու Ավստրալիան ահաբեկիչների շարքին են դասում միայն շարժման ռազմականացված թևը՝ «Իզեդդին ալ Քասամի բրիգադները»:
«ՀԱՄԱՍ» արաբերենից թարգմանաբար նշանակում է «Իսլամական դիմադրության շարժում», պաղեստինյան իսլամիստ կուսակցություն է, որը այժմ կառավարում է Գազայի տարածքը։ «Համասը» հիմնվել է 1987թ. դեկտեմբերի 14-ին՝ Առաջին Ինթիֆադայի տարիներին, ռազմավարական նպատակն է ազատագրել Պաղեստինը վերգրավելով Իսրայելն ամբողջությամբ և հաստատել պաղեստինյան իսլամական պետություն ծովից մինչև Հորդանան: 2007 թվականի հունիսին Գազայի մարտից հետո, ուր Համասը զենքի ուժով գրավեց Գազան, Ֆաթահը դուրս մղեց ընտրված Համասի պաշտոնյաներին Պաղեստինյան Ազգային Իշխանությունից՝ Արևմտյան ափում, փոխարինելով այլ անդամներով:

Hamas should no longer be included on an influential list of international terrorist organizations, an EU court has ruled, according to the Independent.
The General Court of the European Union, the second-highest court in the bloc, found that the inclusion of the group was not based on a "concrete examination" of Hamas's acts but on "imputations derived from the media and the internet".
In a statement, the court acknowledged that Hamas contests its inclusion on the list, maintained since it was created in 2001. Regularly reviewed, the list allows the bloc to freeze funds going towards those named, and acts as "a regulation to combat terrorism", the court said.
The court said it was nevertheless maintaining the effects of the measures for three months in order to ensure that any possible future freezing of funds would be effective.
And in a statement, the court stressed that taking Hamas off the list was a decision taken on "procedural grounds", rather than implying "any substantive assessment of the question of the classification of Hamas as a terrorist group".