17 Դեկտեմբեր 2014 - 13:12 AMT
Եվրամիության դատարանը դեկտեմբերի 17-ին Գազայի հատվածում իշխող պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հանել է ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկից, հայտնում է Russia Today-ը:
ԵՄ Խորհրդի դեմ ՀԱՄԱՍ-ի հայցով ԵՄ դատարանը չեղյալ է հայտարարել ԵՄ Խորհրդի 2014-ի հուլիսի 22-ի որոշումը, որով «ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության Խորհրդի կողմից հաստատված ահաբեկչության դեմ պայքարին ուղղված միջոցների կիրառմանը ենթակա անձանց, խմբերի ու կազմակերպությունների ցանկը ՀԱՄԱՍ-ին վերաբերող դրույթով պետք է համալրվեր», ասվում է դատարանի որոշման մեջ:
Եվրամիությունն ընդգրկել էր ՀԱՄԱՍ-ը ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում 2003 թվականին՝ միանալով այդ որոշմամբ Իսրայելին, Կանադային, ԱՄՆ-ին ու Ճապոնիային: Պակիստանի իսլամիստական կազմակերպությունը, որը կողմ է հանդես գալիս Իսրայելի ոչնչացմանը, արգելված է նաև Հորդանանում ու Եգիպտոսում: Մեծ Բրիտանիան ու Ավստրալիան ահաբեկիչների շարքին են դասում միայն շարժման ռազմականացված թևը՝ «Իզեդդին ալ Քասամի բրիգադները»:
«ՀԱՄԱՍ» արաբերենից թարգմանաբար նշանակում է «Իսլամական դիմադրության շարժում», պաղեստինյան իսլամիստ կուսակցություն է, որը այժմ կառավարում է Գազայի տարածքը։ «Համասը» հիմնվել է 1987թ. դեկտեմբերի 14-ին՝ Առաջին Ինթիֆադայի տարիներին, ռազմավարական նպատակն է ազատագրել Պաղեստինը վերգրավելով Իսրայելն ամբողջությամբ և հաստատել պաղեստինյան իսլամական պետություն ծովից մինչև Հորդանան: 2007 թվականի հունիսին Գազայի մարտից հետո, ուր Համասը զենքի ուժով գրավեց Գազան, Ֆաթահը դուրս մղեց ընտրված Համասի պաշտոնյաներին Պաղեստինյան Ազգային Իշխանությունից՝ Արևմտյան ափում, փոխարինելով այլ անդամներով:

17 Декабрь 2014 - 12:20 AMT
Суд ЕС 17 декабря исключил правящее в секторе Газа палестинское движение ХАМАС из списка террористических организаций.
Как сообщает Russia Today, признающее организацию террористами решение Совета ЕС от 22 июля 2014 года, «дополняющее список лиц, групп и организаций, попадающих под специальные меры по борьбе с терроризмом, утвержденные решением Совета ЕС по иностранным делам и политике безопасности в 2001 году, положениями, касающимися ХАМАС» отменено по иску палестинской организации.
Европейский Союз включил ХАМАС в список террористических организаций в 2003 году, присоединившись в этом решении к Израилю, Канаде, США и Японии. Палестинская исламистская организация, которая выступает за уничтожение Израиля, запрещена также в Иордании и Египте. Великобритания и Австралия причисляют к террористам только военное крыло движения – «Бригады Изеддин аль-Кассам».
Движение исламского сопротивления ХАМАС (Harakat al-Muqawama al-Islamiya) основано 14 декабря 1987 года в секторе Газа видным мусульманским деятелем шейхом Ахмедом Ясином. Оно создано на базе двух группировок, действовавших в Газе, которые были официально зарегистрированы как культурно-просветительские, занимавшиеся благотворительностью: «Крыло братьев-мусульман Западного берега реки Иордан и сектора Газы» и «Исламский джихад — Палестина», напоминает РИА Новости.
С начала 1990-х годов происходила быстрая радикализация ХАМАС, обусловленная как общим подъемом исламистского движения в мусульманском мире, так и началом первой палестинской интифады. В 2007 году организация фактически взяла под контроль Сектор газа, вытеснив оттуда более умеренную партию ФАТХ. Фактически, произошел раскол Палестинской автономии на Сектор Газа, контролируемый ХАМАС, и Западный берег реки Иордан, подконтрольный ФАТХ.