2014 հունվար-նոյեմբերին Ադրբեջանն արտահանել է 30.2 մլն տոննա նավթ, ինչը 3,6 տոկոսով պակաս է անցյալ տարվա ցուցանիշից:
Այդ մասին գրում է «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը» Ադրբեջանի պետական մաքսային կոմիտեի վրա հղումով: Ըստ հաշվիչների տվյալների, հունվար-նոյեմբերին Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով արտահանվել է 24, 5մլն տոննա նավթ, Բաքու-Սուպսա նավթամուղով՝ 3 .855 մլն տոննա , Բաքու-Նովոռոսիյսկ նավթամուղով՝ 933,3 հազար տոննա, երկաթուղով դեպի վրացական նավահանգիստներ՝ 855,5 հազար տոննա նավթ:
Ըստ կոմիտեի տվյալների, հաշվետու շրջանում արտահանման ենթակա հայտարարագրված նավթի ծավալը կազմել է 22,219մլն տոննա, որի հանրագումարը 17,578 մլրդ դոլար է: Ըստ կոմիտեի, հունվար-նոյեմբերին նավթամթերքի արտահանումն Ադրբեջանից կազմել 1,884 մլն տոննա, որի գումարը $1, 266 մլրդ դոլար է:
Նշենք, որ 2013-ի հունվար-նոյեմբերին Ադրբեջանն արտահանել է 18,587 մլրդ դոլարի նավթ, 2011-ին ՝ 22,9 մլրդ դոլարի: Սակայն Ադրբեջանի բյուջե են գնում նաև նավթի վաճառքից ստացվող արտահանման տուրքերը: Ինչպես հայտարարել էր ադրբեջանցի պատգամավոր Վահիդ Ահմեդովը, նավթի յուրաքանչյուր էժանացումը 10 դոլարով նվազեցնում է Ադրբեջանի պետբյուջեի եկամուտները 256 մլն մանաթով (մոտ 200 մլն դոլար): Նա նշել է, որ նույնիսկ նավթի այս գնանկման պայմաններում երկրի բյուջեն «ընդամենը» 2 մլրդ մանաթ է կորցնում (մոտ 1,57 մլրդ դոլար):
2009-ից սկսած նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանի գլխավոր հանքավայրում չի համապատասխանում ակնկալվող ծավալներին, որոնք նախատեսվում էին «դարի պայմանագիրը» (Ազերի-Չիրագ-Գյունեշվլի հանքավայրի գործարկում ու Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կառուցում) ստորագրելիս: 2009-ին նախատեսված 46,8 մլն տոննայի փոխարեն արդյունահանվել է 40,3մլն տոննա, 2010-ին՝ 40,6 մլն տոննա 42,1 մլն տոննայի փոխարեն, 2011-ին 36 մլն տոննա նախատեսված 40,2 մլն տոննայի փոխարեն: 2012 թ. անկումը հաջողվեց կայունացնել, սակայն 2013-2014 թթ. անկման միտումը շարունակվեց՝ բացասաբար ազդելով Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման վրա ընդհանուր առմամբ:
2012-ին նավթի արդյունահանումը Ադրբեջանում նվազել է 5,3 տոկոսով՝ մինչև 42, 9 մլն տոննա, 2013-ին նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ արդյունահանումը հաջողվեց հասցնել 43,48 մլն տոննայի: 2014-ի հունվար-սեպտեմբերին Ադրբեջանում արդյունահանվել է 32,1 մլն տոննա նավթ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 38,8 մլն տոննայի դիմաց:

Азербайджан в январе-ноябре 2014 года экспортировал 30 млн 236 тыс. 3,7 тонн нефти, что на 3,6% ниже показателя аналогичного периода прошлого года.
Об этом пишет «Интерфакс-Азербайджан» со ссылкой на Государственный таможенный комитет Азербайджана. Согласно показаниям счетчиков, в январе-ноябре по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан экспортировано 24 ,591 млн тонн нефти, по нефтепроводу Баку-Супса – 3, 855 млн тонн, по нефтепроводу Баку-Новороссийск – 933,3 тыс. тонн, по железной дороге в грузинские порты – 855, 5 тыс. тонн нефти.
По данным комитета, объем задекларированной нефти, отправленной на экспорт в отчетный период, составил 22 млн 219 тыс. 6,56 тонн на сумму $17,578 млрд. По данным ГТК, в январе-ноябре экспорт нефтепродуктов из Азербайджана составил 1.884 млн тонн на сумму $1,266 млрд.
Отметим, что за январь-ноябрь 2013 года Азербайджан экспортировал нефти на $18,587 млрд. Таким образом, за 11 месяцев доходы Азербайджана снизились на более чем $1 млрд. Для сравнения, В 2011 году Азербайджан экспортировал нефти на $22,9 млрд.
Однако в бюджет Азербайджана идут также экспортные пошлины с продажи нефти. Как ранее заявлял азербайджанский депутат Вахид Ахмедов, каждое снижение нефти на 10 долларов уменьшает доходы госбюджета на примерно $200 млн, а при нынешнем снижении цен бюджет страны теряет «всего» 2 млрд. манатов (ок. $ 1.57 млрд).
С 2009 года фактическая нефтедобыча на главном нефтяном месторождении в Азербайджане не совпадает с ожидаемыми объемами, запланированными при начале осуществления т.н. «контракта века» (разработка месторождения АЧГ и постройка нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан). В 2009 год у вместо запланированных 46,8 млн тонн добыто 40,3 млн , в 2010 году – 40,6 млн т вместо 42,1, 36 млн тонн вместо 40,2 миллионов было добыто в 2011-м. В 2012 году падение удалось стабилизовать, однако в 2013-2014 годах объемы добычи вновь сокращались, что негативно повлияло на нефтедобычу в Азербайджане в целом. Так, по итогам 2012 года добыча нефти в Азербайджане упала на 5,3% – до 42,9 млн. тонн с 45,3 млн в 2011 году, в 2013 году, путем ввода в эксплуатацию новых скважин, удалось увеличить добычу до 43,48 млн. тонн. За январь-сентябрь 2014 года в Азербайджане добыто 32,1 млн тонн нефти против 38,8 млн тонн за аналогичный период предыдущего года. Компания BP, однако, ранее заявляла, что добыча в 2014 году вновь будет ниже добычи в 2013-м: на некоторых скважинах запланированы работы, которые остановят добычу на несколько недель.