Վրաստանի Կրոնի հարցերի պետական գործակալությունը Վրաստանի մահմեդականների վարչությանն արևելյան Վրաստանում գտնվող (Քվեմո Քարթլի) 23 մզկիթ կփոխանցի: Նախկինում մզկիթները պետական բալանսի վրա էին:
Այդ մասին հայտարարել է գործակալության ղեկավար Զազա Վաշակմաձեն, գրում է Apsny.ge-ն: Ըստ նրա, գործակալությունն արդեն ստացել է գույքի վերաձևակերպման թույլտվությունը: Հաջորդ հանդիպմանը նախատեսվում է քննարկել մյուս մզկիթների ճակատագիրը, հստակ թիվը չի նշվում: Այս հարցի վերաբերյալ գործակալությունում հանդիպում է նախատեսված Վրաց ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչների հետ, նշում է պարբերականը:
Քվեմո Քարթլիի մահմեդական բնակիչները հիմնականում ադրբեջանցիներ են: Նրանք մեծամասնություն են կազմում Մառնեուլի, Բոլնիսի, Դմանիսիի շրջաններում:
Ընդ որում, Վրաստանում հայերի պատմական ժառանգության հարցը երկու տասնամյակ է լուծում չի գտնում: Հայկական եկեղեցիների մի մասը նախկինում վերափոխվեցին վրացականների, մի մասը մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ փլուզվեց, մյուսները, ինչպես օրինակ Սուրբ Նշանն ու Սուրբ Նորաշենը, վիճահարույց են հայտարարվել:
Վրաստանում բավականին հաճախ են տարաձայնություններ լինում կրոնական հողի վրա: Պատճառը սողացող իսլամականացման վտանգն է: 2014-ի սեպտեմբերին վրացական Քոբուլեթիի բնակիչները, բողոքելով մեդրեսեի բացման դեմ, խոզ էին մորթել և գլուխը կախել ապագա հաստատության դռնից: Թուրքական Ազիզիե մզկիթի կառուցման նախագիծը բազմահազարանոց ցույցերի պատճառ դարձավ Բաթումում: 2012-ին Լանչխուտիի շրջանի Նիգվզիանի գյուղի բնակիչները պահանջեցին փակել մզկիթը՝ դժգոհելով մեսխեթցի թուրքերի վերաբնակեցումից: 2013-ին տեղաբնակների պահանջով և մաքսային փաստաթղթերի սխալ ձևակերպման պատրվակով քանդվեց Թուրքիայից բերված մզկիթի աշտարակը գյուղերից մեկում: Նոր մզկիթների կառուցման դեմ բողոքի ցույցեր են անցել վրացական բազում այլ քաղաքներում:

Государственное агентство по вопросам религии передаст Управлению мусульман Грузии 23 мечети в Восточной Грузии (регион Квемо Картли), находящихся на балансе государства.
Об этом заявил руководитель Агентства Заза Вашакмадзе, пишет Apsny.ge.По его словам, разрешение Агентству по вопросам религии на переоформление имущества уже выдано. На следующей встрече планируется обсудить судьбу остальных мечетей (количество не уточняется – ред.). По данному вопросу в агентстве проводится встреча с представителями Грузинской Православной церкви, отмечает издание.
Мусульманское население Квемо-Картли, в-основном, представлено азербайджанцами. Они являются большинством в Марнеульском, Болнисском и Дманисском районах.
При этом, вопрос армянского исторического наследия Грузии не решается на протяжении десятилетий после обретения независимости. Часть армянских церквей была переделана в грузинские, часть просто частично или полностью обрушилась, некоторые – такие как Сурб Ншан и Сурб Норашен, объявлены спорными.
В Грузии довольно часто возникают трения на религиозной почве. Они вызваны, в частности, опасениями ползучей исламизации страны. В сентябре 2014 года жители грузинского курортного поселения Кобулети, протестуя против открытия медресе, зарезали свинью и повесили голову на двери будущего заведения. Планы строительства турецкой мечети Азизие в центре столицы Аджарии Батуми стали причиной нескольких многотысячных митингов. В 2012-м закрытия мечети требовали жители Жители села Нигвзиани Ланчхутского района, недовольные мусульманскими переселенцами из Аджарии. В 2013-м по требованию местных жителей и под предлогом неправильного оформления таможенных документов был снесен завезенный из Турции минарет мечети в одном из сел: конфликт чуть не дошел до столкновений, позже минарет был восстановлен, протесты против строительства новых мечетей проходили во многих других грузинских городах.