18 Դեկտեմբեր 2014 - 08:26 AMT
ԱՄՆ-ն վերականգնում է լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները Կուբայի հետ և մտադիր է դեսպանություն բացել ԱՄՆ-ում ավելի քան կես դար անց:
Այդ մասին հայտնում է The New York Times-ը ԱՄՆ կառավարական կառույցներում աղբյուրների վրա հղումով: Հարաբերությունների վերսկսումը 18-ամսյա գաղտնի բանակցությունների արդյունք է, որոնք ընթացել են Կանադայի և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի միջնորդությամբ: Հռոմի պապն է կազմակերպել բանախոսների վճռական հանդիպումը Վատիկանում: ԱՄՆ նախագահ Օբաման և Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն հեռախոսազրույցում հաստատել են տասնամյակների վիրավորանքները մի կողմ թողնելու ու ամերիկա-կուբայական հարաբերություններում նոր դարաշրջան սկսելու պատրաստակամությունը:
Կարգավորման վերջին խոչընդոտը ԱՄՆ քաղաքացի Ալան Գրոսին ազատ արձակելու հարցն էր, նրան ձերբակալել էին Կուբայում 5 տարի առաջ և դատապարտել էին 15 տարվա ազատազրկման արբանյակային սարքավորումների ապօրինի առաքումների համար: Գրոսն ազատ արձակվեց, առաջիկայում Ֆլորիդայում ազատ կարձակվեն երեք կուբացիներ, որոնք ձերբակալվել էին լրտեսության համար: Իսկ Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն հանդես կգա Հավանայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների մասին պաշտոնական հայտարարությամբ, գրում է BBC-ին:
ԱՄՆ նախագահ Օբաման հեռուստաուղերձում հայտարարել է, որ կես դար տևած պատժամիջոցներն ու շրջափակումն ավարտվեցին ամերիկյան քաղաքականության հաջողությամբ: ԱՄՆ-ն հանում է զբոսաշրջության, դրամական փոխանցումների ու միջբանկային հաշվարկների բոլոր սահմանափակումները: Կուբան ազատ կարձակի 53 քաղբանտարկյալի: Առևտրային էմբարգոն դեռ մնում է, սակայն Օբաման կոչ է արել լրջորեն քննարկել այդ հարցը:
Կուբայի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցներն, այդ թվում՝ առևտրի էմբարգոն, սահմանվել են 1961 թվականին, հեղափոխությունից և կղզում ԱՄՆ քաղաքացիների ու ամերիկյան ընկերությունների սեփականության պետականցումից հետո: Մինչ ԽՍՀՄ փլուզումը հանրապետությունը եղել է Մոսկվայի հովանու տակ, փաստացի Մոսկվան էր պահում «Ազատության կղզին»: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո տնտեսական վիճակը կղզում վատթարացավ, սակայն ԱՄՆ հետ հարաբերությունները չկարգավորվեցին. Ֆիդել Կաստրոյի ղեկավարությամբ, իսկ ավելի ուշ նրա եղբոր՝ Ռաուլ Կաստրոյի ղեկավարությամբ, կղզին գտնվում է հակաամերիկյան արբանյակում, հիմնականում, Վենեսուելայի և նրա հանգուցյալ նախագահ Ուգո Չավեսի շնորհիվ:
Ամռանը կղզի այցելեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ներելով Հավանային 30 մլրդ դոլար խորհրդային տարիների պարտքը: Ենթադրվում էր, որ փոխարենը Ռուսաստանը կրկին կվերադառնա կղզի, մասնավորապես, կվերահսկի Լուրդեսի ռադիոէլեկտրոնային կենտրոնը Հավանայի մոտակայքում, որը ԽՍՀՄ տարիներին թույլ էր տալիս «լսել» խոսակցություններն ԱՄՆ տարածքի մեծ մասում: Սակայն ավելի ուշ տեղեկատվությունը նման պայմանավորվածության մասին հերքեց անձամբ Պուտինը:

Соединенные Штаты Америки восстанавливают полноценные дипломатические отношения с Кубой и готовятся открыть посольство в США впервые за более чем полувековой период.
Об этом сообщает The New York Times со ссылкой на источники в правящих структурах США. Возобновление отношений станет итогом 18-месячных секретных переговоров, которые проводились при посредничестве Канады и папы Франциска, организовавшего решающую встречу переговорщиков в Ватикане. Президент США Барак Обама и лидер Кубы Рауль Кастро в телефонной беседе подтвердили готовность отложить десятилетние обиды и начать новую эру в американо-кубинских отношениях.
Последней преградой в нормализации был вопрос освобождения гражданин США Алана Гросса, арестованного на Кубе пять лет назад и приговоренного к 15 годам заключения за незаконную поставку спутникового оборудования. Гросс выпущен на свободу, в ближайшее время во Флориде будут отпущены трое кубинцев, арестованных за шпионаж. В ближайшее время кубинский лидер Рауль Кастро выступит с официальным заявлением об отношениях Гаваны и Вашингтона, пишет BBC.
Президент США Барак Обама заавил в телеобращении, что полвека санкций и блокады не увенчались успехом американской политики. США снимает ограничения на туризм, денежные переводы и межбанковские, рассчеты, Куба выпустит на свободу 53 политзаключенных. Торговое эмбарго пока остается, однако Обама призвал к серьезному обсуждению ее отмены.
Американские санкции против Кубы, в том числе – торговое эмбарго, были введены в 1961 году, после революции и экспроприации собственности американских компаний и граждан США на острове. До краха Советского союза республика была в орбите Москвы, фактически содержащей «Остров свободы». После краха СССР экономическое положение на острове ухудшилось, но нормализации отношений с США не произошло: под руководством Фиделя Кастро, а позже – его брата Рауля, остров продолжал находиться в антиамериканской орбите, во многом, благодаря поддержке Венесуэлы и покойного президента Уго Чавеса.
Летом визит на остров совершил президент России Владимир Путин, простивший Гаване $30 млрд советского долга. Предполагалось, чо взамен Россия вновь вернется на остров и, в частности, получит контроль над радиоэлектронным центром в Лурдесе рядом с Гаваной, позволявшим во времена СССР перехватывать переговоры на значительной части территории США. Однако позже информация о подобной договоренности была опровергнута лично Путиным.