18 Դեկտեմբեր 2014 - 07:46 AMT
Ըստ Մոսկովյան միջբանկային արժութային բորսայի, դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները սակարկությունների մեկնարկին նվազում են:
Դոլարի փոխարժեքը Մոսկվայի ժամանակով 10:02-ին նվազել է 1.7 ռուբլիով՝ հասնելով 58,5 ռուբլու, եվրոյի փոխարժեքը նվազել է 3,2 ռուբլիով, հասնելով 71,9 ռուբլու, երկարժութային զամբյուղի արժեքը նվազել է 2,2 ռուբլիով՝ հասնելով 64,7 ռուբլու, ըստ Մոսկվայի բորսայի տվյալների: Նավթն աճում է 0,3 տոկոսով և սակարկվում է 61 դոլարի սահմանում Brent տեսակի նավթի մեկ բարելի դիմաց, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ռուսական արժույթն ամրացնում է դիրքերը շաբաթվա սկզբին մեծ անկումից հետո, երբ եվրոյի փոխարժեքը հատեց 100 ռուբլու շեմը, դոլարի փոխարժեքը՝ 80 ռուբլունը: Ռուսաստանի բանկն ավելացրեց առանցքային տոկոսադրույքը 10,5 –ից մինչև 17 տոկոս՝ կանխելու համար ռուսական ռուբլու հետագա անկումը, որը մեկ օրում 9 տոկոս կորցրեց: Ռուբլու արժևորումը կանոնակարգողի այս գործողությունների հետևանքն է:
Աճում է նաև դրամի փոխարժեքը. ըստ rate.am-ի, դեկտեմբերի 18-ին բանկերում և փոխանակման կետերում դոլարի առքը 500-520 դրամ է, եվրոյինը՝ 600-643 դրամ, ռուբլունը՝ 8-8,40 դրամ:

18 Декабрь 2014 - 07:24 AMT
Курс доллара расчетами на 10.02 мск снизился на 1,7 рубля — до 58,5 руб., курс евро — на 3,2 рубля , до 71,9 руб., стоимость бивалютной корзины – на 2,2 рубля до 64,7 руб., следует из данных Московской биржи. Нефть растет на 0,3% и торгуется выше 61 доллара за баррель по марке Brent, сообщает РИА Новости.
Российская валюта укрепляется после крупного обвала в начале недели, когда курс евро перевалил за 100 рублей, курс доллара – за 80. Банк России увеличил ключевую ставку с 10,5 до 17%, чтобы остановить обвальное падение российской валюты, потерявшей 9% за день. Укрепление рубля – последствие данных действий регулятора.
Растет также курс драма: по данным rate.am, 18 декабря в банках и обменных пунктах, по данным rate.am, доллар покупают в среднем за 500-520 драм, евро – 600-643 драм, рубль – 8 – 8,40 драм.