19 Դեկտեմբեր 2014 - 07:41 AMT
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ եթե առաջընթաց արձանագրվի ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ Մինսկի համաձայնությունների կատարման գործում, հնարավոր կլինի բանակցել Եվրամիության և ԵՏՄ միջև ընդհանուր տնտեսական տարածքի մասին:
«Եթե մենք զգալի առաջընթաց տեսնենք Մինսկի արձանագրության 12 կետերի կատարման առումով, ապա, այո, մենք պետք է պատրաստ լինենք նման քայլերի, քանի որ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան շատ կապված են տնտեսական առումով»,-պատասխանել է Մերկելը ԵՄ և ԵՏՄ տնտեսական գործակցության հնարավորության մասին հարցին:
«Կցանկանայի հավելել, որ մենք դեմ չենք մեծ տնտեսական գոտու ստեղծման ուղղությամբ Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի հետ աշխատելուն»,-ասել է Մերկելը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Մերկելն արդեն կողմ արտահայտվել էր ԵՄ և ԵՏՄ ներկայացուցիչների միջև շփումներին: Մերկելը կարևորում է առևտրի շուրջ երկխոսության գաղափարը Ռուսաստանի և ԵՄ կամ ԵՏՄ և ԵՄ միջև:
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը գնում է միասնական տարածքի ձևավորման մասին առանց բաժանարար գծերի, ձեռներեցության զարգացման մասին, Ռուսաստան-ԵՄ երկխոսության վերսկսման, ինչպես նաև «Գործընկերություն արդիականացման համար» նախագծի շրջանակում գործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ:
Ի պատասխան ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ Եվրամիությունը պատրաստ է ԵՏՄ հետ երկխոսության:
Դեկտեմբերի 19-ին Ղազախստանի Սենատը ընդլայնված նիստում հավանություն է տվել «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրի վավերացման մասին» օրինագծին:
ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու հետ բանակցություններ կսկսվեն Առևտրի միջազգային կազմակերպության հետ ՀՀ սակագնային պարտավորությունները ԱՀԿ կանոններին համապատասխանեցնելու վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը:

19 Декабрь 2014 - 07:18 AMT
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что в случае прогресса в исполнении Минских соглашений по украинскому урегулированию можно будет вести переговоры об общем экономическом пространстве между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС).
«Если мы увидим существенный прогресс в исполнении 12 пунктов Минского протокола, то да, мы должны быть готовы к таким шагам, потому что Россия и Украина в экономическом отношении очень связаны», — ответила Меркель на вопрос о возможности экономического сотрудничества ЕС и ЕАЭС.
«Я хотела бы сказать со своей стороны, что мы не против того, чтобы работать с Россией, Казахстаном и Белоруссией над тем, чтобы создать большую экономическую зону», — сказала Меркель, сообщает РИА Новости.
Ранее Меркель уже высказывалась за налаживание контактов между представителями ЕС и Евразийского экономического союза. Меркель считает очень важной мысль о диалоге по торговым вопросам между Россией и ЕС или между ЕАЭС и ЕС.
В ответ на это предложение канцлер ФРГ заявила, что Евросоюз готов к диалогу с Евразийским экономическим союзом. «Мы готовы обсуждать между Евразийским союзом и Европейским союзом торговые вопросы», — сказала она.
19 декабря Сенат Казахстана одобрил проект закона «О ратификации договора о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года». На заседании 18 декабря договор был одобрен мажилисом (нижней палатой) парламента Казахстана. Теперь документ считается принятым парламентом и уже в виде закона будет направлен на подпись главе государства, пишет Интерфакс.
В связи с присоединением Армении к ЕАЭС будут проведены переговоры с членами Всемирной торговой организации (ВТО) по изменению тарифных обязательств Армении в соответствии с правилами ВТО.
Парламент Армении на голосовании 4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря.