Կուբայի դեմ գործող պատժամիջոցների վերացման գործընթացը սկսվել է, սակայն դա արագ տեղի չի ունենա, հայտարարել է ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին «Հազիվ թե իրավիճակը Կուբայի հարցում փոխվի մինչև տարեվերջ, գուցե հունվարին, չեմ կարող հստակ ասել: Հարկավոր է կարգի բերել օրենսդրությունը…Մենք չենք կարող պատժամիջոցները միանգամից հանել: Հիմա դրա վրա աշխատում է ֆինանսների դեպարտամենտը: Փոփոխություններ ենք ակնկալում առաջիկա շաբաթներին: Այնուհետև օրենքների փոփոխությունը պետք է քննարկվի Կոնգրեսում»,-ասել է Փսակին:
Դեպտեմբերի 17-ին հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները Կուբայի հետ և պատրաստ է դեսպանատուն բացել: ԱՄՆ-ն հանում է զբոսաշրջության, դրամական փոխանցումների ու միջբանկային հաշվարկների բոլոր սահմանափակումները: Կուբան ազատ կարձակի 53 քաղբանտարկյալի: Առևտրային էմբարգոն դեռ մնում է, սակայն Օբաման կոչ է արել լրջորեն քննարկել այդ հարցը:
Կուբայի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցներն, այդ թվում՝ առևտրի էմբարգոն, սահմանվել են 1961 թվականին, հեղափոխությունից և կղզում ԱՄՆ քաղաքացիների ու ամերիկյան ընկերությունների սեփականության պետականցումից հետո: Մինչ ԽՍՀՄ փլուզումը հանրապետությունը եղել է Մոսկվայի հովանու տակ, փաստացի Մոսկվան էր պահում «Ազատության կղզին»: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո տնտեսական վիճակը կղզում վատթարացավ, սակայն ԱՄՆ հետ հարաբերությունները չկարգավորվեցին. Ֆիդել Կաստրոյի ղեկավարությամբ, իսկ ավելի ուշ նրա եղբոր՝ Ռաուլ Կաստրոյի ղեկավարությամբ, կղզին գտնվում է հակաամերիկյան արբանյակում, հիմնականում, Վենեսուելայի և նրա հանգուցյալ նախագահ Ուգո Չավեսի շնորհիվ:

20 Декабрь 2014 - 06:36 AMT
Процесс снятия с Кубы санкций запущен, но это произойдет не скоро, заявила в ходе традиционного брифинга представитель госдепартамента США Джен Псаки.
«Вряд ли ситуация с Кубой изменится до конца года, может в январе, не могу сказать точно. Для этого нам нужно привести в порядок законодательство… Это не то, что мы можем снять единовременно. Сейчас на этим работает финансовый департамент. Ждем его исследования в течении нескольких недель. Далее изменение законов должен рассмотреть Конгресс», — сказала Псаки.
17 декабря стало известно, что Соединенные Штаты Америки восстанавливают полноценные дипломатические отношения с Кубой и готовятся открыть посольство в США вна острове. США снимает ограничения на туризм, денежные переводы и межбанковские, рассчеты, Куба отпустила осужденного за шпионаж американца Алана Гросса, а также выпустит на свободу 53 политзаключенных. Торговое эмбарго пока остается, однако Обама призвал к серьезному обсуждению ее отмены.
Американские санкции против Кубы, в том числе – торговое эмбарго, были введены в 1961 году, после революции и экспроприации собственности американских компаний и граждан США на острове. До краха Советского союза республика была в орбите Москвы, фактически содержащей «Остров свободы». После краха СССР экономическое положение на острове ухудшилось, но нормализации отношений с США не произошло: под руководством Фиделя Кастро, а позже – его брата Рауля, остров продолжал находиться в антиамериканской орбите, во многом, благодаря поддержке Венесуэлы и покойного президента Уго Чавеса.