20 Դեկտեմբեր 2014 - 07:20 AMT
Մեկ միլիոն մարդ է վիրավորվել սիրիական հակամարտության ընթացքում, ուրբաթ օրը հայտարարել է Առողջության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Հոֆֆը:
«Դա կարելի է տեսնել, ճամփորդելով երկրում: Կարելի է տեսնել մեծ քանակությամբ հաշմանդամների, դա մեծ խնդիր է»,- ասել է նա լրագրողներին, գրում է Ինտերֆաքսը:
Նա նաև անդրադարձել է սիրիացիների շրջանում հիվանդությունների արագ տարածմանը և խնդիրներին առողջապահութնան ոլորտում: Ըստ ԱՀԿ ներկայացուցչի, կտրուկ աճել է տիֆով և հեպատիտով հիվանդների թիվը, քանի որ այժմ պատվաստվում է բնակչության ընդամենը 52 տոկոսը, մինչդեռ ռազմական գործողություններից առաջ պատվաստմանը ենթակա էր բնակչության 90 տոկոսը: ԱՀԿ-ն բուժօգնություն է տրամադրում Սիրիային հակամարտության մեկնարկից ի վեր, սակայն կազմակերպությունը ստիպված է համաձայնեցնել բոլոր առաքումները Դամասկոսի հետ: «Խնդիրներ կան կապված առաքումների կանոնակարգման հետ: Նրանց հավանությունը մշտական չէ»,-նշել է Հոֆֆը:
Ավելի վաղ համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Ամոսը հայտարարել է, որ Սիրիայում հակամարտության զոհերի թիվը հասնում է 200 հազարի: Դեռ փետրվարին զոհվածների քանակը գնահատվում էր 200 հազար:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարուց ավելի: Իրար դեմ են կռվում կառավարական բանակը, չափավոր ապստամբները, իսլամիստական խմբավորումը, այդ թվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված «Ան Նուսրան» և ծայրահեղական «Իսլամական պետությունը»: Այս ընթացքում մոտ 200 հազար մարդ է զոհվել: ՄԱԿ տվյալներով, Սիրիայում և Իրաքում մոտ 13,6 միլիոն մարդ դարձել է փախստական և ներքին տեղահանված անձ, որից ևս 7,2 մլն Սիրիայի ներքին տեղահանված անձիք են, 3,3 մլն՝ փախստականներն այդ երկրից: Մոտ 12 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում:

20 Декабрь 2014 - 07:03 AMT
Миллион человек были ранены или изувечены в сирийском конфликте, заявила в пятницу представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Элизабет Хофф.
«Это можно увидеть, путешествуя по стране. Можно увидеть большое число инвалидов. Это огромная проблема», – сообщила она журналистам, пишет Интерфакс.
Она также затронула тему стремительного распространения болезней среди сирийцев из-за проблем в системе здравоохранения. По словам представителя ВОЗ, резко возросло число заболевших тифом и гепатитом, поскольку сейчас вакцинацию проходят 52% населения, в то время как до начала боевых действий ее проходили 90%. ВОЗ поставляет медицинскую помощь в Сирию с начала конфликта в этой стране, однако организация вынуждена согласовывать все поставки с Дамаском. «Проблемой является регулярность поставок. Их одобрение носит непостоянный характер», – отметила Хофф.
Ранее заместитель генерального секретаря всемирной организации Валери Амос заявила, что число жертв конфликта в Сирии приблизилось к 200 тыс. человек. Еще в феврале количество погибших оценовалось в 200 тыс. человек.
Гражданская война в Сирии продолжается уже более трех лет. Друг против друга воюют правительственная армия, умеренные повстанцы, исламистские группировки – в том числе, близкая к Аль-Каиде Ан-Нусра и «Исламское государство».
В целом, за несколько лет войны в Сирии и Ираке беженцами и внутренне перемещенными лицами (ВПЛ) стали около13,6 миллиона человек. В это число входят 7,2 миллиона внутренне перемещенных лиц в Сирии, 3,3 миллиона беженцев из этой страны. В Ираке – 2,9 миллиона внутренне перемещенных жителей и более 190 тысяч беженцев. Основная масса беженцев осела в Ливане, Иордании, и Турции. Многие из беженцев и ВПЛ не имеют крыши над головой и испытывают проблемы с пропитанием.