Հալեպի Սբ Աստվածածին եկեղեցում տեղի է ունեցել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը հոգևորականների հետ: Հանդիպման ժամանակ Բերիո Հայոց թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Շահան Սարգսյանը շնորհավորել և նվերներ է հանձնել 2014-ին ծնված շուրջ 110 հալեպահայ ընտանիքներին: Ինչպես հայտնում է Kandzasar թերթը, արքեպիսկոպոսը նշել է, որ համայնքը պետք է համախումբ լինի և «երկրի ներկա դժվարին պայմանները միասնաբար, ձեռք-ձեռքի տալով և իրար նեցուկ կանգնելով պիտի հաղթահարի»:
Հայերը Սիրիայում հիմնականում բնակվում են Հալեպում ու Դամասկոսում: Մինչ պատերազմը սիրիահայ համայնքը հասնում էր 80 հազարի: Այժմ շուրջ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, 5 հազարը՝ Լիբանանում: 2,5 տարում Սիրիայում 100 հայ է զոհվել: Հալեպի հայկական թաղամասերը բազմիցս են ռմբակոծվել և հրթիռակոծվել: Քանդվել և թալանվել է համայնքի նյութական գույքը, հայերից ոմանք առևանգվել են փրկագին ստանալու նպատակով: Մարտին հայաբնակ Քեսաբը գրոհայինների հարձակմանն ենթարկվեց Թուրքիայի կողմից՝ մոտ 3 հազար հայ բնակիչները ստիպված եղան հեռանալ քաղաքից և վերադարձան միայն 2014-ի ամռանը, երբ քաղաքը ետ վերցվեց:
Երկրում գործող «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները պայթեցրին Դեր Զորի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը և պղծեցին Ռաքքայի հայկական եկեղեցին:

20 Декабрь 2014 - 10:48 AMT
В армянской церкви Святой Богородицы в Алеппо прошла очередная встреча членов общины с духовенством. В ходе встречи глава берийской епархии Армянской Апостольской церкви Шаан архиепископ Саркисян посздравил и раздал подарки 110 армянским семьям, у которых родились дети в 2014 году.
Как сообщаяет газета Kandzasar, архиепископ подчеркнул, что община должна вместе выстоять в нынешние нелегкие временя.
Армянская община Сирии, как и все остальные, испытывает сложности в связи с войной и разрушением экономики. До начала войны армянская община страны составляла около 80 тысяч человек. В настоящее время в Армению уехало 10 тысяч армян, в Ливан – 5 тысяч, несколько тысяч перебрались в другие страны. В ходе конфликта армянские кварталы Алеппо и других городов не раз становились объектами бомбежек, погибло несколько десятков армян – как военных так и мирных жителей. Также разрушено и разграбленом атериальное имущество общины, армяне часто становились мишенью для похищения с целью выкупа. В марте в приграничный армянонаселеннык Кесаб со стороны Турции ворвались боевики близкой к Аль-Каиде Ан-Нусры, что вынудило более 3 тысяч армян покинуть свои дома, город был отбит лишь летом 2014 года.
Помимо этого, действующая в-основном на северо-востоке страны ИГИЛ уничтожила армянский мемориал памяти жертв Геноцида армян в Дейр-эз-Зоре и осквернила армянкую католическую церковь в Ракке.