Ղրղզստանի նախարարների կաբինետը հետաձգել է ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցության մասին պայմանագրի նախագծի քննարկումը:
Այնուամենայնիվ, ըստ վարչապետ Ջոոմարտ Օտորբաևի, բանակցությունները ինտեգրացիոն միավորմանն անդամակցելու շուրջ շարունակվում են: Թե ինչու պատրաստ չէ ռազմավարական փաստաթուղթը, նա չի նշել, գրում է «Ռոսբալտը»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ղրղզստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունել է փաստաթղթերի փաթեթը, որն անհրաժեշտ է իրավական բազայի ներդաշնակեցման համար ԵՏՄ-ին անդամակցելիս: ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը նախատեսվում էր ստորագրել դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում: Անցած շաբաթ հայտնի դարձավ, որ մինչ նշված ժամկետը չի հաջողվի ստորագրել պայմանագիրը, ինչն առիթ տվեց ենթադրելու, որ միությանն անդամակցելու ժամկետը չի պահպանվի:
Այնուամենայնիվ Ղրղզստանի նախագահ Ասլանբեկ Ատամբաևը հայտարարեց, որ երկիրը կարող է բեկման հասնել միայն ԵՏՄ հետ, «ԵՏՄ երկրները ոչ միայն մեր տնտեսական գործընկերներն են, այլ նաև, առաջին հերթին, ոգով մոտ են մեզ: Մենք ընդհանուր պատմություն ունենք, և վստահ եմ, նաև ընդհանուր ապագա: Մենք պարտավոր ենք գլուխներս բարձր միանալ Միությանը հենց այժմ, որպեսզի հավասար իրավունքներ ունենանք ինտեգրման մյուս մասնակիցների հետ: Մեր երկիրն այլ ելք չունի»,-ասել է նա «Ռոսիյսկայա գազետային» տված հարցազրույցում:
Նա հայտարարել է նաև, որ ԵՏՄ-ին անդամակցելու առավելությունները շատ ավելին են, քան թերի կողմերը:
Ղրղզստանը ԵՏՄ-ին անդամակցությունից կստանա ՌԴ-ից 500 մլն դոլար դրամաշնորհ, ևս 500 մլն դոլար վարկ, 100 մլն դոլար՝ օրենսդրական բազայի փոփոխման համար: 100 մլն դոլար երկիրը կստանա Ղազախստանից: ԵՏՄ մասին պայմանագիրը ստորագրեցին Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը ընթացիկ տարվա մայիսի 29-ին Աստանայում, փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից: Հայաստանը միացավ հոկտեմբերի 10-ին: Դեկտեմբերին պայմանագիրը վավերացրեցին չորս երկրների խորհրդարանները:

22 Декабрь 2014 - 06:48 AMT
Kабмин Киргизии отложил рассмотрение проекта договора о присоединении страны к Евразийскому экономическому союзу.
Тем не менее, по словам премьер-министра Джоомарта Оторбаева, переговоры о вхождении страны в интеграционное объединение продолжаются. Причину неготовности стратегического документа он не уточнил, пишет «Росбалт».
Ранее сообщалось, что парламент Киргизии уже рассмотрел в первом чтении пакет законов, необходимых для гармонизации правовой базы Киргизии при вступлении в Евразийский экономический союз
Договор о вхождении Киргизии в Евразийский экономический союз планировалось подписать 23 декабря в Москве. На прошлой неделе появились сообщения о том, что к обозначенному сроку подписать договор не удастся, что дало повод предполагать о возможный срыв вступления страны в союз.
Тем не менее президент Киргизии Асланбек Атамбаев заявил, что страна может достичь прорыва только с ЕАЭС. «Страны Евразийского экономического сообщества – не просто наши экономические партнеры, но и, прежде всего, близкие нам по духу соседи. У нас общая история, и я уверен, общее будущее. Мы обязаны с поднятой головой войти в Союз именно сейчас, чтобы иметь равные права с остальными участниками интеграции. У страны нет другого выхода», – заявил он в интервью Российской газете.
Он заявил также, что плюсов от вступления в Евразийский экономический союз гораздо больше, чем минусов.
Киргизия от вступления страны в ЕАЭС, в частности, получит российский грант в $500 млн, кредит еще в $500 млн, $100 млн для изменения законодательной базы и $100 млн помощи от Казахстана. Договор о ЕАЭС Россия, Белоруссия и Казахстан подписали 29 мая этого года в Астане, 10 октября к нему присоединилась Армения. В ходе декабря договор был ратифицирован парламентами четырех стран.