22 Դեկտեմբեր 2014 - 07:36 AMT
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը երկրի համար տարվա գլխավոր իրադարձություններ է համարում Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) ստեղծման մասին պայմանագրի ստորագրումը, Եվրամիության հետ գործընկերության խորացման մասին պայմանագրի կնքումը և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը Ղազախստանի անդամակցության մասին բանակցությունների ավարտը:
«Ես վերջերս մտածում էի. տարին ավարտին է մոտենում, կյանքն այնքան բուռն է ընթանում, հատկապես իմ կյանքը, այնպիսի իրարանցում է շուրջը, որ շատ բան չես հիշում, թեև այդ ամենը գրանցված է տարեգրության մեջ: Սակայն եղան կարևոր հանգրվաններ՝ Աստանայում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը, դա իմ գաղափարն էր, որ ես առաջ էի քաշել դեռ 20 տարի առաջ»,-ասել է Նազարբաևը կիրակի օրը հանրապետական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը ստորագրեցին Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը ընթացիկ տարվա մայիսի 29-ին Աստանայում, փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից:
Ըստ Նազարբաևի, այսօր Եվրասիական տնտեսական միությունը մեծ ռիսկի է ենթարկվում ճգնաժամի պատճառով: «Արդեն ասում են, որ դա անկախության կորուստ է ու կրկին Խորհրդային Միություն է ստեղծվում՝ կատարյալ անհեթեթություն: Ով ուզում է Խորհրդային Միություն ստեղծել, ուղեղ չունի ընդհանրպես: Մենք շատ հեռու ենք գնացել դրանից, անհնար է՝ կար միասնական մարքսիստալենինյան գաղափարախոսություն՝ հիմա չկա, կար կումունիստական կուսակցություն՝ հիմա չկա, կար միասնական տնտեսական օրգանիզմ՝ հիմա չկա»,-ասել է նախագահը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Նա նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական տարածքում առաջին տարիներին առևտուրն աճել է մինչև 40 տոկոս, իսկ հիմա «նվազել է»: «Սակայն ապրանքաշրջանառությունն ու համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումն արդեն լավ է, սահմանները բաց են, մարդիկ հանգիստ առանց ստուգումների կարող են տեղաշարժվել, բեռները փոխադրվում են, այսինքն տարածքն ընդլայնվել է, ընդգրկելով 3 պետություն: Տնտեսությունը կվերականգնվնի և դա կաշխատի երեք երկրների օգտին: Դա շատ կարևոր իրադարձություն էր»,-նշել է Նազարբաևը:
Դեկտեմբերի 19-ին Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, հայտնում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը: Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев считает главными событиями года для страны подписание договора о создании Евразийского экономического союза (ЕАЭС), заключение договора с Евросоюзом об углубленном партнерстве и завершение переговоров о вступлении Казахстана во Всемирную торговую организацию (ВТО).
«Я недавно сам думал: год кончается, так бурно идет жизнь, особенно моя жизнь, такая круговерть, что многое не запоминается, хотя все это зафиксировано в истории прошедшего года. Но были важные вехи: в Астане мы подписали договор о создании Евразийского экономического союза, это была моя идея, высказанная 20 лет назад в МГУ», — сказал Назарбаев в воскресенье в интервью республиканским телеканалам.
Договор о ЕАЭС был подписан Россией, Белоруссией и Казахстаном 29 мая этого года в Астане, документ вступает в силу с 1 января 2015 года.
По мнению Назарбаева, сегодня Евразийский союз подвергается очень большому риску в связи с кризисом. «Уже говорят, что это потеря независимости и снова Советский Союз создается — чепуха полная. Советский Союз кто хочет создавать, у того мозгов вообще нет. Мы ушли давным-давно от этого, невозможно: была марксистко-ленинская идеология единая, ее нет, была коммунистическая партия — ее теперь нет, был единый экономический организм, его теперь нет», — подчеркнул президент, сообщает РИА Новости.
Он отметил, что торговля в ЕЭП выросла в первые годы до 40%, а сейчас «будет проседать». «Но в натуральном выражении товарообмен и создание совместных предприятий уже хорошо, открытые границы, люди передвигаются спокойно без проверки, поезда идут без проверки, грузы идут, то есть пространство расширилось на три государства, экономика восстановится, и это на благо всех нас будет работать. Это было важным событием», — считает Назарбаев.
«Мы долгое время — 8 лет работали над подписанием договора с ЕС об углубленном партнерстве и торговле, мы его подписали, это важная победа для Казахстана и завершили переговоры о вступлении в ВТО», — добавил президент Казахстана.
21 ноября договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу был одобрен правительством РФ. Парламент Армении на голосовании
4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря.