2015-ին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրները երեք պայմանագիր կկնքեն մտավոր սեփականության ոլորտում: Այդ մասին հայտնել է Ղազախստանի արդարադատության նախարար Բերիկ Իմաշևը, ելույթ ունենալով դեկտեմբերի 22-ին Ղազախստանի խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, հայտնում է Kursiv.kz-ը:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը ստորագրեցին Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը ընթացիկ տարվա մայիսի 29-ին Աստանայում, փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտնում 2015-ի հունվարի 1-ից:
Ըստ նախարարի, մտավոր սեփականության ոլորտում որպես տնտեսական ինտեգրման հիմնական խնդիրներ են համարվել ՄՄ տարածքում հեղինակային իրավունքի օբյեկտների ու արդյունաբերական սեփականության իրավունքի միասնական պահպանման ապահովումը, միասնական ապրանքանիշի ներմուծումը և այլ հարցեր:
«ԵՏՄ մասին պայմանագրի իրականացման շրջնակում նախատեսվում է 2015-ին երեք միջազգային պայմանագիր կնքել: Առաջինը՝ Ապրանքանիշերի, սպասարկման նշանների ու ապրանքների ծագման վայրի մասին պայմանագիրը ԵՏՄ անդամ պետությունների տարածքում: Այն ուղղված է խթանելու ապրանքանիշերի գրանցման հայտերը»:
Երկրորդ կարևոր փաստաթուղթը, որ նախատեսվում է ստորագրել, կլինի Մտավոր սեփականության օբյեկտների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործողությունների համակարգման մասին պայմանագիրը: «Պայմանագիրը ենթադրում է միջգերատեսչական համագործակցություն, որի նպատակն է օրեսնդրության կատարելագործմանն ուղղված դրույթների մշակումը, տեղեկատվության փոխանակումը մտավոր սեփականության ոլորտում խախտումների բացահայտման ու կասեցման նպատակով»,-պարզաբանել է Բերիկ Իմաշևը:
Եվ վերջապես, երրորդը կլինի Հավաքական հիմունքով հեղինակային և հարակից իրավունքների կառավարման կարգի մասին համաձայնագիրը: Ըստ Իմաշևի, համաձայնագրով նախատեսվում է հեղինակային պարգևատրման հավաքագրման, բաշխման ու վճարման միասնական կարգ հատատել: «Համաձայնագրի նախագծով կանոնակարգվում է հավաքված պարգևատրության կարգն ու ժամկետները, որը պետք է իրականացվի ոչ պակաս, քան տարին մեկ անգամ»,-հստակեցրել է արդարատության նախարարը:
Դեկտեմբերի 19-ին Բելառուսի Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը:
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ Դաշնության խորհուրդը վավերացրեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Ըստ փաստաթղթի, Հայաստանը միանում է ԵՏՄ մասին պայմանագրին, ինչպես նաև մյուս միջազգային փաստաթղթերին, որոնք կնքվել են Մաքսային միության շրջանակում, հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները: Դեկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Պետդուման վավերացրեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագիրը: Նոյեմբերի 21-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը:

Три договора в сфере интеллектуальной собственности подпишут страны Евразийского экономического союза в 2015 году. Об этом сообщил министр юстиции Казахстана Берик Имашев, выступая 22 декабря в ходе правительственного часа в Парламенте РК, передает Kursiv.kz.
Договор о ЕАЭС был подписан Россией, Белоруссией и Казахстаном 29 мая этого года в Астане, документ вступает в силу с 1 января 2015 года. 10 октября к Договору присоединилась Армения.
По словам министра юстиции, в качестве основных задач экономической интеграции в сфере интеллектуальной собственности определены обеспечение единой охраны объектов авторского права и права промышленной собственности на территории ТС, введение единого товарного знака и другие вопросы.
«В рамках реализации Договора о Евразийском экономическом союзе планируется в течение 2015 года подписать три международных договора, – отметил он. – Первый: Договор о товарных знаках, знаках обслуживания и наименований мест происхождения товаров на территориях государств-членов Евразийского экономического союза. Направлен на увеличение подаваемых заявок на регистрацию товарных знаков».
Вторым важным документом, который планируется подписать, станет Договор о координации действий по защите прав на объекты интеллектуальной собственности. «Договор предусматривает межведомственное сотрудничество с целью выработки предложений по совершенствованию законодательства, обмен информацией по вопросам выявления и пресечения нарушений в сфере интеллектуальной собственности», – пояснил Берик Имашев.
И, наконец, третьим станет Соглашение о порядке управления авторскими и смежными правами на коллективной основе. По словам Имашева, в соглашении будет предусмотрено установление единого порядка сбора, распределения и выплаты авторского вознаграждения. «В проекте Соглашения прописываются порядок и сроки распределения собранного вознаграждения, которое должно осуществляться не реже 1 раза в год», – уточнил министр юстиции.
21 ноября договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу был одобрен правительством РФ. Парламент Армении на голосовании
4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря.