22 Դեկտեմբեր 2014 - 18:17 AMT
Ռուսաստանն ու Հայաստանը դեկտեմբերի 20-ին հայկական ԱԷԿ–ի 2–րդ բլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ գործակցության համաձայնագիր են ստորագրել: Այս մասին հայտնել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի հաղորդակցությունների դեպարտամենտը։
Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը լրանում է 2016 թվականի սեպտեմբերին։ Համաձայնագրով նախատեսվում է դրա շահագործման ժամկետի երկարաձգում:
«Այդ գործողությունների արդյունքը պետք է լինի շահագործումը 10 տարով` մինչև 2026 թվականը երկարացնելու արտոնագիր ստանալը»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Համաձայնագիրը ստորագրել են Ռոսատոմի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն և Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստիին։
Հայաստանի տարածքում գործող միակ ատոմային էներգաբլոկի շահագործման ժամկետների երկարացման աշխատանքների անցկացման վերաբերյալ աջակցության մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռևս 2013 թվականին։ Այդ պայմանավորվածությունների իրագործման շրջանակում Ռոսատոմի մասնագետներն արդեն անցկացրել են էներգաբլոկի նախնական զննում և հետագա գործողությունների ծրագիր կազմել։
Ներկայիս համաձայնագրով նախատեսվում է, որ մինչև 2015 թվականի առաջին եռամսյակի ավարտը կանցկացվի էներգաբլոկի համալիր հետազոտություն։ Դրա արդյունքներով կձևավորվի էներգաբլոկի շահագործման երկարացման նախապատրաստման ծրագիր։ Դրա իրականացումը ծրագրված է 2015-2016 թվականներին։
«2016 թվականի սեպտեմբերին ծրագրվում է արտոնագիր ստանալ, ինչից հետո կսկսվի աշխատանքների եզրափակիչ փուլը, որը ծրագրվում է ավարտել մինչև 2019 թվականը։ Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ կանցկացվեն սարքավորման նորոգում և փոխարինում, դրա կարգավորումը, շահագործման փաստաթղթային նախապատրաստումը և անձնակազմի վերաորակավորումը։ Այդ ամենը հնարավորություն կտա հուսալի և անվտանգ շահագործել կայանը, առնվազն, մինչև 2026 թվականը»,– ասված է հաղորդման մեջ։
Կողմերը պայմանավորվել են, որ աշխատանքների ֆինանսավորումը կիրականացվի Հայաստանին ՌԴ–ի կողմից տրվող վարկի հաշվին։ Վարկի ձևաչափն ու պայմաններն այս պահին պայմանավորվում են երկու երկրների ֆինանսների նախարարությունների միջև, նշվում է մամուլի հաղորդագրությունում։
Դեկտեմբերի 15-ին հայտնի է դարձել, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի դիտորդները երկու շաբաթ հետևել են Հայկական ատոմակայանում միջուկային անվտանգության պահպանման նորմերին: Դիտարկումները ցույց են տվել, որ Հայաստանը բարձր մակարդակով է ապահովում ՀԱԷԿ միջուկային անվտանգության նորմերը: «Երկրի իշխանությունները ձեռնարկում են անհրաժեշտ միջոցներն ապահովելու համար միջուկային և այլ ռադիոակտիվ օբեյկտների ու նյութերի պահպանությունը»,-ասվում է գործակալության զեկույցում:
ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները ծանոթացել են Հայաստանի օրենսդրական և նորմատիվ բազային միջուկային և այլ ռադիոակտիվ նույթերի, դրանց հետ կապված օբյեկտների ու միջոցառումների անվտանգության ապահովման ոլորտում, ինչպես նաև ուսումնասիրել են անվտանգության ապահովման մեխանիզմները ռադիոակտիվ աղբյուրների տեղափոխման դեպքում:
ՀԱԷԿ-ում, ինչպես նաև երեք օբյեկտներում, որտեղ օգտագործվում և պահվում են ռադիացիայի աղբյուրներ, ստուգվել է ֆիզիկական պաշտպանության համակարգը: Ըստ փորձագետների գնահատականների, 2003 թ. ի վեր զգալի առաջընթաց է գրանցվել երկրում միջուկային անվտանգության ապահովման գործում, հայտնում է Armenia Today-ը: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ-ն Հայաստանին 270 մլն դոլար վարկ կտրամադրի ՀԱԷԿ-ի երկրորդ բլոկի վերանորոգման համար:
ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 19-ի նիստում հավանություն տվեց Ռուսաստանի և Հայաստանի կառավարությունների միջև վարկային համաձայնագրի նախագծին, ըստ որի` Ռուսաստանի տրամադրած 270 միլիոն դոլար վարկը ուղղվելու է Մեծամորի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների ֆինանսավորմանը: Վարկը տրամադրվել է 10 տարի ժամկետով տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով, առաջին վճարումը պետք է կատարվի 2019 թ. հունվարի 15-ին:
Վարկից բացի՝ Ռուսաստանը Հայաստանին է տրամադրում 30 միլիոն դոլարի անհատույց ֆինանսական օգնություն: Իր հերթին, հայկական կողմը պարտավորվում է ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների կատարումը պատվիրել ռուսաստանյան «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիային: Այս նպատակով կառավարության նիստում հաստատվեց մեկ այլ համաձայնագրի նախագիծ:

Россия и Армения 20 декабря подписали межправительственное соглашение о сотрудничестве в продлении срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, сообщил 22 декабря департамент коммуникаций госкорпорации «Росатом».
Срок эксплуатации второго энергоблока Армянской станции истекает в сентябре 2016 года. Соглашение предусматривает проведение работ по продлению его эксплуатации.
«Итогом этих действий должно стать получение лицензии на продление срока эксплуатации на 10 лет, до сентября 2026 года», — говорится в сообщении.
Соглашение подписали генеральный директор Росатома Сергей Кириенко и министр энергетики Армении Ерванд Захарян.
Договоренность о помощи в проведении работ по продлению сроков эксплуатации единственного действующего на территории Армении атомного энергоблока была достигнута еще в 2013 году. В рамках реализации этих договоренностей специалисты Росатома уже провели предварительный осмотр энергоблока и сформировали план дальнейших действий.
Нынешним соглашением предусматривается, что до конца первого квартала 2015 года будет проведено комплексное исследование энергоблока. По его итогам будет сформирована программа подготовки энергоблока к продлению эксплуатации. Ее реализация запланирована на 2015-2016 годы.
«В сентябре 2016 года планируется выйти на получение лицензии, а после этого будет проведен завершающий этап работ, который планируется завершить к 2019 году. Соглашением предусмотрено, что будут проведены ремонт и замена оборудования, его наладка, подготовка эксплуатационной документации и переобучение персонала. Все это даст возможность надежно и безопасно эксплуатировать станцию, как минимум, до 2026 года», — говорится в сообщении, передает РИА Новости.
Стороны договорились, что финансирование работ будет осуществляться за счет кредита, который РФ предоставит Армении. Параметры и условия кредита в настоящий момент согласовываются министерствами финансов двух стран, отмечается в пресс-релизе.
Две недели наблюдения МАГАТЭ за обеспечением ядерной безопасности на Армянской АЭС показали, что Армения поддерживает необходимые нормы на высоком уровне. «Власти страны принимают надлежащие меры по обеспечению сохранности ядерных и других радиоактивных объектов и материалов», – сказано в докладе МАГАТЭ.
Эксперты МАГАТЭ ознакомились с законодательной и нормативной базой Армении в сфере обеспечения безопасности ядерных и других радиоактивных материалов, связанных с ними объектов и мероприятий, а также изучили механизмы обеспечения безопасности при перевозке радиоактивных источников.
На Армянской АЭС, а также трех объектах, где используются или хранятся источники радиации, была проверена система физической защиты. По оценке экспертов, с 2003 года дoстигнут существенный прогресс в обеспечении ядерной безопасности в стране.
Ранее сообщалось, что Россия предоставит Армении кредит в размере $270 млн. на ремонт второго блока Армянской АЭС, сказал в ходе заседания правительства Армении министр финансов Гагик Хачатрян.
Правительство Армении на заседании 19 ноября одобрило подписание соглашения с Россией о предоставлении Армении государственного экспортного кредита для финансирования работ по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС.
По словам министра, согласно соглашению средства будут направлены на ремонт и переоснащение второго блока Армянской АЭС в период с 2014 по 2018 гг.
Кредит предоставляется сроком на 10 лет по ставке 3% годовых с первой выплатой 15 января 2019 года.
Россия ранее заявляла о готовности предоставить $300 млн. на ремонт второго энергоблока армянской АЭС. Из них $270 млн. в виде кредита, а остальную сумму – в виде гранта.
Мецаморская АЭС с реактором ВВЭР 440 – единственная атомная электростанция в регионе, была введена в строй в 1977 году. После Спитакского землетрясения 1988 года работа АЭС была остановлена, что стало одним из причин энергетического кризиса в начале 90-х гг.. В 1995 году электростанция была перезапущена.
На основе действующей АЭС планируется построить новый энергоблок мощностью до 1000 мВт. Проект будет стоить до $5 млрд и не осуществляется из-за нехватки денег. Россия при этом готова поставить оборудование, которое составит 35-40% стоимости постройки, остальные средства Армения должна изыскать сама.