Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԶԲ) նվազեցրել է ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը տարեվերջի համար 4 տոկոսից մինչև 3,3 տոկոս: Այդ մասին ասվում է «ԱՊՀ մակրոմոնիտորինգ»-ի դեկտեմբերյան զեկույցում, որը հրապարակել է ԵԶԲ վերլուծական վարչությունը:
Ըստ ԵԶԲ վերլուծության, մինչև տարեվերջ նվազող ներքին պահանջարկի (այդ թվում դրամի արժեզրկման) բացասական ազդեցության, ինչպես նաև արտաքին պահանջարկի, մասնավորապես ՌԴ-ում տնտեսության աճի դանդաղեցման և Եվրոպայում թույլ աճի պայմաններում, Հայաստանի ՀՆԱ աճը սահմանափակ կլինի: Փաստաթղթում ասվում է, որ 2014-ի հոկտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կրկին նվազեց, աճը տարեկան կտրվածքով կազմեց 3,7 տոկոս և 4,2 տոկոս 9 ամսում, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Հայաստանի տնտեսությունը ավելի զգայուն գտնվեց Ռուսաստանում տնտեսության աճի դանդաղեցման և բարձր աշխարհաքաղաքական անորոշության հանդեպ, որն արտահայտվեց ներդրումային ակտիվության նվազման, դրամական փոխանցումների կրճատման ու թուլացող արտահանման տեսքով»,-նշել են վերլուծաբանները:
Ռուսաստանում տնտեսական խնդիրներն ու ռուսական ռուբլու անկումը բացասաբար են անդրադառնում նաև Հայաստանի տնտեսության վրա, առաջին հերթին Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալի վրա: Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների նվազման միտումը գրանցվում է արդեն հինգերորդ ամիսն անընդմեջ։ 2014-ի հունվար-հոկտեմբերին Ռուսաստանից փոխանցվել է 1,240 մլրդ դոլար 2013-ի 1,298 մլրդ դոլարի դիմաց, անկումը կազմել է 4,5 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ 10 ամսում երկիր է փոխանցվել 1,484 մլրդ դոլար 2013-ի նույն ժամանակահատվածի 1,512 մլրդ դոլարի դիմաց՝ անկումը 1,9 տոկոս:
Ըստ ՀՀ պետբյուջեի 2014-ին նախատեսվում էր ապահովել ՀՆԱ 5,2 տոկոս աճ, ավելի ուշ կանխատեսումը նվազեցվեց մինչև 3,6-4,2 տոկոս: 2015-ի բյուջեով նախատեսվում է 4,1 տոկոս աճ:

22 Декабрь 2014 - 18:23 AMT
Евразийский банк развития (ЕАБР) понизил прогноз экономического роста Армении на конец 2014 года с 4% до 3,3%. Об этом говорится в декабрьском «Макромониторе СНГ», опубликованном Аналитическим управлением ЕАБР.
Согласно анализу ЕАБР, до конца 2014 года в силу негативного воздействия ослабевающего внутреннего спроса (в том числе, в силу негативного эффекта обесценения драма), а также внешнего спроса, в частности, замедления экономики в России и слабого роста в Европе, рост ВВП Армении останется ограниченным. В документе отмечается, что в октябре 2014 года показатель экономической активности вновь ухудшился, и его рост оставил 3,7% в годовом выражении и 4,2% по итогам десяти месяцев, сообщает АРКА.
«Экономика Армении оказалась более чувствительной к замедлению экономики в России и к повышенной геополитической неопределённости через снижение инвестиционной активности, замедление роста денежных переводов и ослабевающий экспорт»,- отмечают аналитики ЕАБР.
Сложная ситуация в России, в первую очередь, сказывается на объемах частных денежных переводов из России в Армению, сокращающихся с июля 2014 года. Из-за проблем в российской экономике и падения курса российской валюты за январь-октябрь 2014-го года из России поступило $1,240 млрд трансфертов против $1,298 млрд в 2013-м году (спад 4,5%). Всего же за 10 месяцев в страну переведено $1,484 млрд частных трансфертов против 1,512 млрд за соответствующий промежуток 2013 года (спад на 1,9%). При этом, за 10 месяцев экспорт в Россию упал на 4.8% до примерно $254 млн.
Согласно госбюджету Армении, на 2014 год был запланирован рост ВВП на 5,2%, позже прогноз был снижен до 3.6-4.2% роста. Бюджетом 2015 года планируется рост 4,1%.