«Ռոստելեկոմ» ընկերության համար 2014-ը հաջողակ տարի է եղել: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով տարվա ընթացքում ընկերության գործունեությունն ասաց «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը: Նրա խոսքով, բաժանորդների քանակի զգալի աճից բացի ընդլայնվել է նաև ընկերության վաճառքի և սպասարկման սրահների, վաճառակետերի ցանցը:
«Այդ թիվը հասցրել ենք 26-ի, ակնկալում ենք նաև, որ տարեվերջին բաժանորդների թիվը` 2013-ի համեմատ աճելով մոտ 2.5 անգամ, կգերազանցի 26.000-ը»,- նշեց նա:
Ընկերության ծառայություններն արդեն հասանելի են ՀՀ 19 քաղաքում՝ Երևանի 9 վարչական շրջանում, Աբովյանում, Չարենցավանում, Հրազդանում, Վանաձորում, Գյումրիում, Աշտարակում, Մեծամորում, Արմավիրում, Մասիսում, Արտաշատում, Արարատում, Սևանում, Դիլիջանում, Իջևանում, Կապանում, Մարտունիում, Ալավերդիում և Քաջարանում:
Իմիջիայլոց, «Ռոստելեկոմ»-ը հայաստանյան միակ օպերատորն էր, որը շուկա մուտք գործեց մարզերից, այնուհետև ընդլայնելով ցանցը հասավ նաև երևանյան շուկա:
Ընկերությունը տարվա ընթացքում Երևանում ավարտել է 40 Գբ/վ արագությամբ շղթայաձև ցանցի կառուցումը, որը մայրաքաղաքում ապրող բաժանորդներին, այդ թվում՝ կորպորատիվ հաճախորդներին, ապահովում է կայուն, անխափան ու գերարագ ինտերնետ հասանելիությամբ:
Անդրադառնալով զանգերի կենտրոնի որակի բարելավմանը, Ֆարամազյանը նշեց, որ նոր տեխնոլոգիայի ներդրման արդյունքում ցանկացած բաժանորդի զանգ, որը ստանում են գերծանրաբեռնված ժամերին, անպատասխան չի մնա.
«Այն դեպքերում, երբ որոշ տեխնիկական խնդիրներ են առաջանում, զանգերի քանակը միանգամից կտրուկ աճում է: Նոր տեխնոլոգիայով, եթե հանկարծ օպերատորն այդ պահին չի պատասխանում, բաժանորդի համարն անմիջապես գրանցվում է և առաջին իսկ ազատված մասնագետը հետզանգով կապվում և սպասարկում է նրան»: .
Ընկերությունը մի քանի անգամ ավելացրել է ինտերնետի արագությունը: Նկատել են նաև՝ բաժանորդները սկսել են էլ ավելի ծանր բովանդակություն օգտագործել, ինչը կապված է «Ռոստելեկոմ»-ի կողմից բարձր արագության ապահովման հետ:
Անդրադառնալով տարվա ընթացքում իրականացվածներդրումներին, ընկերության գլխավոր տնօրենը նշեց, որ այն գերազանցել է 3 մլրդ դրամը, և ակնկալում են 2015-ին ևս պահպանել այդ ծավալը:
«Հաջորդ տարի հիմնականում նոր նախագծեր ենք իրականացնելու, որոնք ուղղված են լինելու ծառայությունների որակի բարձրացմանն ու նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Հիմնականում շեշտը դնելու ենք հենց ծառայությունների մատուցման վրա»,- նշեց Հայկ Ֆարամազյանը:
2014-ին ընդլայնվել են վճարումների ընդունման հնարավորությունները: Այժմ ընկերության բաժանորդները կարող են վճարումներ կատարել ինչպես ակնթարթային վճարումների տերմինալների (TellCell և Tandem) և վճարային համակարգերի (Mօbidram) միջոցով, այնպես էլ հայաստանյան մի շարք առաջատար բանկերի մասնաճյուղերում, մասնավորապես՝ Կոնվերսբանկում (ինտերնետ-բանկից օգտվողների համար նաև առցանց), Հայէկոնոմբանկում, Առէսքիմբանկում, Ամերիաբանկում և Հայբիզնեսբանկում: Ընկերության գլխավոր տնօրենի խոսքով, շուտով բանկերի ցանկն ընդլայնվելու է:
«Մոտ ապագայում հնարավոր կլինի նաև մեր ընկերության ծառայություններին բաժանորդագրվել առցանց: Այսինքն՝ բաժանորդը տանը նստած կկարողանա ստուգել իր հասցեի հասանելիությունն ու տեղում բաժանորդագրվել, ինչից հետո մեր աշխատակիցն ինքը կայցելի նրան համապատասխան փաստաթղթով, որի ստորագրումից հետո կկատարի անհրաժեշտ բոլոր միացումները»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ բաժանորդամետ քաղաքականությունը շարունակվելու է, ինչպես նաև աշխատելու են որակի բարելավման ուղղությամբ:
Տարվա ամենամեծ ձեռքբերումներից է նաև ավելի քան 100 նոր աշխատատեղի ստեղծումը, որի արդյունքում երիտասարադ կադրեր են աշխատանքի ընդունել:
ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ն Հայաստանում գործում է 2012-ի դեկտեմբերից: «Ռոստելեկոմ»-ի ցանցը Հայաստանում կառուցված է օպտիկա-մանրաթելային մալուխով, որի երկարությունն ավելի քան 3000 կմ է և ծածկում է ՀՀ տարածքի 80%-ը:Իրանի և Վրաստանի օպերատորների միջոցով «Ռոստելեկոմ»-ի ցանցը փոխկապակցված է տարածաշրջանի հիմնական մայրուղային ցանցերի և տրաֆիկի փոխանակման խոշորագույն կենտրոնների հետ:
Հարցին, թե արդյոք Ռոստելեկոմը հետագայում բջջային կապի շուկա մուտք գործելու ցանկություն ունի, Հայկ Ֆարամազյանը պատասխանեց, թե մոտ ապագայում նման պլաններ դեռ չկան: Դրա փոխարեն շարունակելու են զարգանալ որպես լարային օպերատոր՝ ավելացնելով ծառայությունների տեսականին, քանի որ հենց դա է ընկերության ուժեղ կողմը:
Անդրադառնալով հեռուստատեսության ոլորտում զարգացումներին, Ֆարմազյանը նշեց, որ նոր ծառայություններ են ներդնելու, որոնց մասին ավելի հստակ կխոսեն, երբ համապատասխան համակարգը պատրաստ լինի շահագործման, բայցև հավելեց, որ այդ ուղղությամբ 2015-ին մեծ ներդրումներ են կատարելու:
Անդրադառնալով ընկերության կողմից իրականացվող կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերին, տնօրենը նշեց, որ բավականին լայն ծրագրեր են իրականացնում թե Երևանում, թե մարզերում:
«Ունենք կրթօջախներ, որոնց անվճար Wi-Fi և լարային ինտերնետով ենք ապահովում, նաև շարունակվում է այգիներն անվճար Wi-Fi-ով ապահովելու ծրագիրը, այս տարի մի քանիսն ավելացան Երևանում, Կապանում և Աբովյանում»,- նշեց բա՝ հավելելով, որ այդ տեսակի աջակցությունն էլ 2015-ին շարունակվելու է:
Ընկերության կորպորատիվ հաճախորդների ցանկում են խոշորագույն ձեռնարկություններ ու բանկեր, ՀՀ կառավարությունը և պետական այլ մարմիններ, հեռահաղորդակցության ընկերություններ և միջազգային կազմակերպություններ: Գերժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը ընկերությանը հնարավորություն է տալիս լիովին բավարարել ժամանակակից բաժանորդի կարիքները՝ տարածվելով և ծառայությունների հասանելիությունն ապահովելով ՀՀ ամբողջ տարածքում:

2014-й стал успешным годом для компании «Ростелеком», заявил на встрече с журналистами генеральный директор ЗАО «ДЖИЭНСИ-АЛЬФА» Айк Фарамазян, подводя итоги уходящего года. По его словам, помимо значительного увеличения армии подписчиков, была расширена также сеть салонов продаж и обслуживания и торговых точек компании.
«Эта цифра достигла 26, ожидаем, что к концу года число наших подписчиков, по сравнению с 2013 годом, увеличится в 2.5 раза, перейдя рубеж в 26 тысяч», – сказал он.
Начиная с 2014 года компания предоставляет телекоммуникационные услуги в городах Ереван (в районах Центр, Эребуни, Нубарашен, Аджапняк, Аван, Нор Норк, Давиташен, Малатия-Себастия, Арабкир), Абовян, Чаренцаван, Раздан, Ванадзор, Гюмри, Аштарак, Мецамор, Армавир, Масис, Арташат, Арарат, Севан, Дилижан, Иджеван, Капан, Мартуни, Алаверди и Капан.
Стоит отметить, что «Ростелеком» стал единственным оператором в Армении, который вступил на рынок с осуществления деятельности в регионах республики, после чего, расширяясь, достиг Еревана.
В течение уходящего года компания завершила строительство сети кольцевой структуры с пропускной способностью в 40 ГБ/с, что позволяет обеспечивать абонентов высокоскоростным и беспрерывным доступом в интернет.
Говоря о повышении качества работы центра обслуживания звонков, Фарамазян отметил, что благодаря задействованию новых технологий, ни один звонок, который получен даже в самые загруженные часы, не останется без ответа.
«В случае возникновения каких-либо технических неполадок, количество поступающих звонков резко увеличивается. Благодаря новым технологиям, если оператор не может в данный момент ответить на звонок, номер входящего звонка записывается и освободившийся специалист перезванивает абоненту», – пояснил он.
В 2014 году в несколько раз была увеличена скорость интернет-связи. В компании заметили, что абоненты стали использовать сайты с более тяжелым контентом, например, с возможностью просмотров фильмов в режиме онлайн, что обусловлено обеспечением «Ростелекомом» высокой скорости связи.
Говоря о произведенных в течение года инвестициях, гендиректор ЗАО «ДЖИЭНСИ-АЛЬФА» отметил, что их объем превысил 3 млрд. драмов. Ожидается сохранить данный уровень инвестиций и в 2015 году.
«В будущем году мы в основном планируем реализацию новых проектов, которые направлены на повышение качества услуг и применение новых технологий», – уточнил он.
В 2014 году также были расширены возможности оплаты: отныне абоненты могут оплачивать услуги компании посредством платежных терминалов (TellCell и Tandem), платежной системы (Mօbidram), а также в филиалах ряда банков, в частности, Конверсбанка (для пользователей интернет-банкинга в том числе в онлайн-режиме), Армэкономбанка, Арэксимбанка, Америабанка и Армбизнесбанка. По словам Фарамазяна, список банков будет расширен.
«В ближайшем будущем будет возможно подписаться на наши услуги онлайн. То есть любой человек, сидя у себя дома, сможет стать нашим абонентом в онлайн-режиме, подписаться на наши услуги, наш специалист навестит его и, после подписания соответствующего документа, выполнит все необходимые подключения», – сказал Фарамазян, добавив, что компания продолжит свою ориентированную на клиентов политику и шаги по усовершенствованию качества предоставляемых услуг.
Одним из самых больших достижений года является также открытие 100 рабочих мест, на которые были приняты молодые кадры.
ЗАО «ДЖИЭНСИ-АЛЬФА» действует в Армении с декабря 2012 года. Сеть компании полностью построена на волоконно-оптических линиях связи с применением передовых технологий, и распространяется по всей территории РА длиною более чем в 3000 км. Сеть «Ростелекома» связана с основными региональными магистральными сетями и присоединяется с международными узлами передачи трафика из Ирана и Грузии.
На вопрос, намерена ли компания «Ростелеком» выйти на рынок мобильной связи в Армении, Айк Фарамазян отметил, что подобных планов на ближайшее время у компании нет. Вместо этого компания будет продолжать развиваться в качестве кабельного оператора, увеличивая спектр своих услуг, так как именно эта сфера является сильной стороной компании.
Что касается развитий в сфере телевидения, Фарамазян сказал, что будут внедрены новые услуги, о которых будет объявлено, когда соответствующая система будет готова к эксплуатации. При этом он добавил, что в 2015 году ожидаются большие инвестиции в эту сферу.
Говоря об осуществляемых компанией программах корпоративной социальной ответственности, Фарамазян отметил, что довольно масштабные программы реализуются как в Ереване, так и в регионах страны.
«Есть образовательные учреждения, которым мы бесплатно предоставляем Wi-Fi и кабельную интернет-связь, также продолжается программа обеспечения парков бесплатным Wi-Fi, в этом году в программу вовлечены еще несколько парков в Ереване, Капане и Абовяне», – отметил он, добавив, что данные программы содействия будут продолжены и в 2015 году.
Корпоративными клиентами компании являются крупнейшие компании, Правительство РА и государственные учреждения, международные организации, коммерческие банки, операторы.