24 Դեկտեմբեր 2014 - 08:47 AMT
Ուկրաինան պետք է ավարտի բարեփոխումները ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելուց առաջ: Այդ մասին դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յեն Սթոլտենբերգը հայտարարել է նորվեգական NRK հեռուստառադիոկորպորացիային տված հարցազրույցում:
«Մինչ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելը ուկրաինացիները պետք է լուրջ բարեփոխումներ իրականացնեն, կազմակերպեն կոռուպցիայի դեմ պայքարը, պետապարատ ստեղծեն »,-ասել է գլխավոր քարտուղարը: Ըստ նրա, դաշինքը մտադիր չէ նախաձեռնող լինել այս հարցում, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Բացի այդ, պարզաբանել է նա, Ուկրաինան դաշինքին անդամակցելու համար պետք է լուծի տարածքային խնդիրները, ինչը պարտադիր պայման է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար: Դա վերաբերում է ինչպես Ղրիմին, այնպես էլ երկրի արևելքին: Ըստ Սթոլտենբերգի, նախապատրաստական գործընթացն Ուկրաինայում առնվազն 6 տարի կտևի:
Դեկտեմբերի 23-ին Ուկրաինան ձայների մեծամասնությամբ հավանություն տվեց նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու մասին առաջարկին:
Քվեարկության ժամանակ Պորոշենկոյի առաջարկած օրինագծին սատարեց 303 պատգամավոր: 9 մարդ դեմ քվեարկեց, երկուսը ձեռնպահ մնացին:
Ելույթ ունենալով պատգամավորների առջև՝ Ուկրաինայի նախագահը կրկին արտահայտվեց ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության օգտին: Նա նշեց, որ հարցը պետք է դրվի համաժողովրդական հանրաքվեի:
Այսպիսով, «Ուկրաինայի ազգային անվտանգության հիմքերի մասին օրենքում» ասվում է, որ Ուկրաինայի ինտեգրումը եվրոպական քաղաքական, տնտեսական, իրավական տարածքին Եվրամիության և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ դառնալու նպատակով» հանդիսանում է երկրի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունը:
Դեկտեմբերի սկզբին հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինան պաշտոնապես հրաժարվել է արտադաշինքային կարգավիճակից: Դրանից առաջ Մոսկվան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանին 100-տոկոսանոց երաշխիք է պետք, որ ոչ մի երկիր չի մտածում ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության մասին և մեղադրեց դաշինքին դեպի ՌԴ սահմաններ չընդլայնվելու խոստումը դրժելու մեջ:

Украине следует завершить проведение реформ, прежде чем подавать заявку на вступление в НАТО. Об этом генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг заявил в интервью норвежской телерадиокорпорации NRK.
«Украинцы должны пойти на серьезные реформы, организовать борьбу с коррупцией, создать госаппарат, прежде чем подавать заявку на вступление в НАТО», – сказал генсек. По его словам, сам альянс не намерен «проявлять инициативу» в этом вопросе, сообщает Интерфакс.
Кроме того, разъяснил он, Украине для вступления в североатлантический альянс необходимо решить территориальные проблемы, что является обязательным условием для членства в НАТО. Это касается Крыма и востока страны. По мнению Столтенберга, подготовительный процесс на Украине займет не менее шести лет.
Верховная Рада Украины 23 декабря подавляющим большинством голосов одобрила предложение президента Петра Порошенко об отказе страны от внеблокового статуса.
В ходе голосования предложенный Порошенко законопроект поддержали 303 депутата. Девять человек проголосовали против, двое воздержались.
Выступая перед депутатами, украинский президент вновь высказался за вступление Украины в НАТО. При этом он подчеркнул, что вопрос должен быть вынесен на всенародный референдум.
Таким образом, в законе «Об основах национальной безопасности Украины» теперь говорится о том, что интеграция Украины в европейское политическое, экономическое, правовое пространство с целью обретения членства в Европейском союзе и в евроатлантическое пространство безопасности» являются приоритетными направлениями внешней политики страны.
В начале декабря стало известно, что Украина официально отказалась от внеблокового статуса и уведомила об этом НАТО. Незадолго до этого Москва заявила, что России нужна «стопроцентная гарантия» того, что ни одна страна не думает о вступлении Украины в НАТО и обвинила альянс в нарушении обещания не расширяться в сторону российских границ.