ԱՄՆ-ի տնտեսության աճի ֆոնին նախագահ Բարաք Օբամայի վարկանիշը հասել է առավելագույն մակարդակի վերջին 20 ամսվա ընթացքում: Korrespondent.net-ը գրում է, որ CNN-ի և ORC-ի համատեղ անցկացրած հարցումների համաձայն, ամերիկացիների 48%-ն աջակցում է Օբամային:
Օբամայի վարկանիշն ավելացել է հատկապես երիտասարդության և կանանց շրջանում նրա ժողովրդականության աճի արդյունքում: Մեկ ամսում սոցիալական այս խմբերում Օբամային վստահողների թիվն ավելացել է միանգամից 10%-ով:
Փորձագետների կարծիքով, բացի տնտեսական հաջողություններից, Օբամայի վարկանիշի վրա դրական է ազդել նաև Կուբայի հետ հարաբերությունների վերականգնումը:
Չնայած դրան, այս պահի դրությամբ ԱՄՆ-ի նախագահի աշխատանքից դժգոհ է ամերիկացիների 56%-ը, իսկ 49%-ը հայտարարել է, որ Օբամայի վարած քաղաքականությունը երկիրը տանում է սխալ ուղղությամբ:
ԱՄՆ տնտեսության աճի տեմպը երրոր եռամսյակում գերազանցել է կանխատեսումները. ՀՆԱ աճը կազմել է 5%, այնինչ նախատեսվում էր միայն 3,9%: Սս ԱՄՆ տնտեսության աճի ամենաբարձր տեմպն է 11 տարվա ընթացքում:
ԱՄՆ-ն վերականգնում է լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները Կուբայի հետ և մտադիր է դեսպանություն բացել ԱՄՆ-ում ավելի քան կես դար անց: Հարաբերությունների վերսկսումը 18-ամսյա գաղտնի բանակցությունների արդյունք է, որոնք ընթացել են Կանադայի և Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի միջնորդությամբ: Հռոմի պապն է կազմակերպել բանախոսների վճռական հանդիպումը Վատիկանում: ԱՄՆ նախագահ Օբաման և Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն հեռախոսազրույցում հաստատել են տասնամյակների վիրավորանքները մի կողմ թողնելու ու ամերիկա-կուբայական հարաբերություններում նոր դարաշրջան սկսելու պատրաստակամությունը:
Կարգավորման վերջին խոչընդոտը ԱՄՆ քաղաքացի Ալան Գրոսին ազատ արձակելու հարցն էր, նրան ձերբակալել էին Կուբայում 5 տարի առաջ և դատապարտել էին 15 տարվա ազատազրկման արբանյակային սարքավորումների ապօրինի առաքումների համար: Գրոսն ազատ արձակվեց, առաջիկայում Ֆլորիդայում ազատ կարձակվեն երեք կուբացիներ, որոնք ձերբակալվել էին լրտեսության համար: Իսկ Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն հանդես կգա Հավանայի և Վաշինգտոնի հարաբերությունների մասին պաշտոնական հայտարարությամբ:

24 December 2014 - 08:16 AMT
Improving views of the economy have helped hike President Barack Obama's approval rating to a 20-month high, a new CNN/ORC poll showed Tuesday, Dec 23, as markets climbed to record levels at news of an economy in overdrive.
More Americans still disapprove of the job Obama is doing as President. But at 48%, Obama's approval rating is at its highest point in CNN polling since May 2013.
The gains were driven by newfound backing among women, independents and millennials — groups where Obama's approval numbers jumped 10 percentage points from a month ago, according to CNN. Meanwhile, Obama's approval numbers ticked down among men, Republicans and Americans between 35 and 49 years old.
The approval jump follows a late-quarter jolt in Obama's governing agenda, which gained momentum after unilateral actions on immigration and relations with Cuba. Separate surveys have showed those moves popular among the American people.
It all amounts to some welcome good news for Obama, whose unpopularity — despite consistently improving economic conditions — led to widespread losses for his party in November's midterm elections.
The poll still reflected pervasive disaffection for Obama: 56% of respondents said the President has fallen short of their expectations, and 49% said his policies would take the country in the wrong direction.
It also showed for the first time in seven years, a majority of Americans — 51% — have a positive view of the economy, a sharp increase from the 38% who felt that way in October.
The jump was present in every demographic group — men, women, whites, non-whites, urban, rural — and was largest among Americans who earn less than $50,000 annually.
Americans' increasingly positive economic views parallel a drop in gas prices — a phenomenon most experts say a President has little control over. And they come as new data show the American economy growing at a surging rate. The Commerce Department said Tuesday that gross domestic product grew at 5% in the third quarter — its fastest pace in more than a decade.
Stocks rose sharply, with the Dow Jones Industrial Average topping 18,000 for the first time ever and the S&P 500 also reaching new heights.