24 Դեկտեմբեր 2014 - 13:34 AMT
Թուրքիան ոչ մեկին չի սատարի Եվրամիության և Ռուսաստանի միջև բնական գազի ու նավթի առաքումների շուրջ վեճում: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը:
Ստամբուլում ընթացող «Համաշխարհային էներգետիկայի հեռանկարները-2014» խորհրդաժողովում իր զեկույցի ներածական մասում նախարարն ասել է, որ Թուրքիան «Հարավային հոսք» գազամուղի կառուցման նախագծի մասնակից չի եղել: ՌԴ ղեկավարության որոշումը եվրոպական շուկայի համար նախատեսված գազի երթուղին Բուլղարիայի փոխարեն Թուրքիայով անցկացնելու վերաբերյալ, ըստ նրա, վկայում է, որ սա միանգամայն այլ նախագիծ է:
«Թուրքիան չի հրաժարվի ոչ ԵՄ-ին անդամակցելու իր հայտից, ոչ էլ հարևան Ռուսաստանից: Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև կնքված գործարքը բարի կամքի համաձայնություն է, այսինքն այն դեռ իրավաբանորեն պարտադրող չէ».-նշել է Թաներ Յիլդիզը: Նախարարը հայտնեց նաև Թուրքիայի քաղաքականության ակտիվացման մասին արևելյան ուղղությամբ: Հաջող բանակցություններ են վարվել Բաղդադի նավթի նախարարության հետ, իսկ հինգշաբթի Անկարայում կայանալու է ռազմավարական գործընկերության հանդիպում Իրաքի նախարար Հայդար ալ Աբադիի հետ:
Իրաքում նավթի արդյունահանման ծավալն աճել է օրական 1,3 մլն բարելից 2003 թ. մինչև 3 մլն բարել օրական 2013-ին, ըստ ԱՄՆ էներգետիկ տեղեկատվության վարչության:
«Մինչև 2014-ը արդյունահանվող նավթի ծավալը ավելացավ մինչև 14 մլն բարել օրական, որից 4 մլն առաքվելու է Իրաքից: Թուրքիան չի կարող մի կողմում մնալ այդ գործընթացից: Ուստի մեզ շատ է մտահոգում անկայունությունն Իրաքում: Զգալի տարածքներ ԻՊ հսկողության տակ են: Դա չի կարող մեզ չմտահոգել»,-ասել է թուրք նախարարը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները գրեցին, որ ԵՄ-ն մտադիր է համոզել Թուրքիային միանալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին, առնվազն, չառաքել պատժամիջոցներին ենթակա ապրանքներ: Մասնավորապես, ընդլայնման գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը օրերս հայտարարել էր, որ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները կարող են վերսկսվել հունվարին, երբ Լատվիան կնախագահի Եվրամիությունում: Այդ մասին եվրոպացի պաշտոնյան ասել էր Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ նա գտնվում էր աշխատանքային այցով եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար ֆեդերիկա Մոգերինիի և հումանիտար օգնության գծով եվրահանձնակատար Խրիստոս Ստիլիանդիսի հետ:
«Գործը ճիշտ ուղղությամբ է շարժվում»,-ասել է Հանը:
Բացի այդ, եվրոպական պատվիրակությունն անդրադարձավ «ԻՊ» դեմ պայքարին ու Թուրքիայում ապաստանած սիրիացի փախստականներին օգնելուն: Ըստ Մոգերինիի, թուրք վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ բանակցություններում քննարկվել են ԻՊ գրոհայինների մասին տեղեկությունների փոխանակման ու նրանց դեմ համակարգված պայքարին առնչվող հարցեր: Նա նաև հայտարարել է, որ Թուրքիային փախստականների համար 70 մլն եվրո օգնություն հատկացնելու հարցը քննարկման ավարտական փուլում է:,/i>

24 Декабрь 2014 - 12:32 AMT
Турция не поддалась на уговоры ЕС и собирается сохранять нейтралитет в противостоянии России и Запада
Турция не будет вставать ни на чью сторону в споре между Европейским Союзом и Российской Федерацией о поставках природного газа и нефти. Об этом заявил министр энергетики Турции Танер Йылдыз.
Во вступительной части своего отчета, сделанного на открывшейся в Стамбуле конференции «Перспективы мировой энергетики–2014», министр отметил, что Турция не являлась участником проекта строительства газопровода «Южный поток». Решение российского руководства о переводе газопровода, предназначенного для европейских энергетических рынков, с маршрута через Болгарию на новый, альтернативный путь через территорию Турции означает, по его мнению, совсем другой проект.
«Турция не откажется ни от своей заявки на вступление в ЕС, ни от своего соседа России. Сделка, заключенная между Турцией и Россией, – это соглашение доброй воли, то есть оно еще не является юридически обязывающим», — подчеркнул Танер Йылдыз.
Министр сообщил об активизации также и восточного направления энергетической политики Турции. Успешные переговоры были проведены им с представителями Министерства нефти из Багдада. А на четверг в Анкаре намечена встреча «по стратегическому партнерству» с премьер-министром Ирака Хайдаром аль-Абади.
Объем нефтедобычи в Ираке вырос с 1,3 млн баррелей в день в 2003 году до 3 млн баррелей в день в 2013 году, согласно данным Управления энергетической информации США.
«До 2040 года мировой объем добываемой нефти увеличится до 14 млн баррелей в день, из которых 4 млн будет поступать из Ирака. Турция не может стоять в стороне от этого процесса. И поэтому нас очень беспокоит нестабильность в Ираке – еще не завершена изнурительная политическая борьба внутри страны, и значительные территории удерживаются отрядами «Исламского государства». Нас не может это не беспокоить», — отметил министр энергетики Турции, сообщает Armenia Today.
Ранее СМИ писали, что ЕС собирается уговорить Турцию присоединиться к санкциям против России или, по крайней мере, не поставлять туда затронутые санкциями продукты. В частности, на фоне отказа России от строительства газопровода «Южный поток» и ее переориентации на реализацию совместного газового проекта с Турцией состоялся визит в Анкару еврокомиссара по расширению Йоханнеса Хана, главы европейской дипломатии Федерики Могерини и еврокомиссара по гуманитарной помощи Христоса Стилианидиса.
Во время визита еврокомиссар по расширению Йоханнес Хан заявил, что переговоры о вступлении Турции в ЕС могут возобновиться в январе, когда Латвия будет председательствовать в Евросоюзе.
Переговоры о вступлении Турции в ЕС начались еще в 2005 году. Однако разногласия Брюсселя с Анкарой по поводу Кипра и нежелание многих европейских политиков видеть мусульманскую страну в союзе привели переговоры в тупик.
Читайте также: Анкара отказывается проводить переговоры с Евросоюзом в том формате, которого требует ЕС