24 Դեկտեմբեր 2014 - 13:05 AMT
Ռուսաստանն ամբողջապես կխզի հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ, եթե Ուկրաինան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ դառնա: Նման կարծիք է հայտնել ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը: Սակայն Ուկրաինայի արտադաշինքայիյն կարգավիճակից հրաժարվելու մասին օրենքն, որն ընդունել է Ռադան, չի սպառնում Ռուսաստանի անվտանգությանը, ասել է նա, հայտնում է ՌԲԿ-ն: :
Դեկտեմբերի 18-ին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն օրենք ներկայացրեց Գերագույն ռադայի քննարկմանը երկրի արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու մասին: Արդեն դեկտեմբերի 23-ին խորհրդարանը հավանություն տվեց առաջարկին: Հիմնավորման մեջ ասվում էր, որ «դա թույլ կտա ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության ու անկախության պաշտպանության լրացուցիչ մեխանիզմներ ստեղծել»:
Ավելի վաղ Մոսկվան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանին 100-տոկոսանոց երաշխիք է պետք, որ ոչ մի երկիր չի մտածում ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության մասին և մեղադրեց դաշինքին դեպի ՌԴ սահմաններ չընդլայնվելու խոստումը դրժելու մեջ:
«Արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու մասին Ուկրաինայի խորհրդարանի որոշումը չի սպառնում ՌԴ անվտանգությանը, քանի որ դա քաղաքական որոշում է, սակայն եթե այն հետագայում ռազմական իմաստ ստանա (անդամակցում ՆԱՏՕ-ին), ապա մենք համարժեք կգործենք: Այդ դեպքում ՆԱՏՕ-ի հետ ամբողջական խզում կլինի, որը վերականգնել հնարավոր չի լինի»,-ասել է Անտոնովը:
Փոխնախարարը նշեց նաև, որ Կիևին այդ քայլին դրդեցին «ՆԱՏՕ-ի երկրները՝ փորձելով Ուկրաինայի տարածքը դարձնել Ռուսաստանի հետ դիմակայության առաջնագիծ»:
Անդրադառնալով ՌԴ և ՆԱՏՕ-ի այսօրվա հարաբերություններին՝ Անտոնովը նշել է, որ այժմ միջազգային ռազմական գործակցությունը դադարեցված է: Սակայն գերատեսչությունում այդ փաստին հանգիստ են վերաբերվում, հավելել է նա: Ըստ նրա, Ռուսաստանի գործընկերները դադարեցրել են այն նախագծերի իրականացումը, որտեղ վերջին տարիներին դրական արդյունքներ են գրանցվել: «Դա պայքարն է ծովահենության, ահաբեկչության դեմ, անվտանգությունն Աֆղանստանում ու հարակից տարածաշրջանում: Դադարեցվել է օդային տարածքում գործակցության նախաձեռնությունը, որի շրջանակում ձևավորվել էին օդային ահաբեկչությանն արձագանքելու մեխանիզմներ»:
Ռուսաստանը խիստ բացասաբար է տրամադրված ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ուկրաինայի մտադրույան հանդեպ: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հակաարդյունավետ է համարում արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու Ուկրաինայի մտադրությունը: «Դա հակաարդյունավետ Է և միայն սրում Է առճակատումը, պատրանք ստեղծելով, որ նման օրենքներ ընդունելով կարելի Է կարգավորել Ուկրաինայի խորը ներպետական ճգնաժամը»,-հայտարարեց Լավրովը:
Որոշմանը արձագանքեց նաև ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը` նշելով, որ այն խիստ բացասական հետևանքներ կունենա և Ռուսատանը ստիպված կլինի արձագանքելու: Մինչդեռ ՆԱՏՕ-ն չի շտապում «գրկաբաց» ընդունել Ուկրաինային: Դեկտեմբերի 23-ին դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յեն Սթոլտենբերգը հայտարարեց, որ Ուկրաինան պետք է ավարտի բարեփոխումները ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելուց առաջ: «Մինչ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելը ուկրաինացիները պետք է լուրջ բարեփոխումներ իրականացնեն, կազմակերպեն կոռուպցիայի դեմ պայքարը, պետապարատ ստեղծեն »,-ասել է գլխավոր քարտուղարը: Ըստ նրա, դաշինքը մտադիր չէ նախաձեռնող լինել այս հարցում: Բացի այդ, պարզաբանել է նա, Ուկրաինան դաշինքին անդամակցելու համար պետք է լուծի տարածքային խնդիրները, ինչը պարտադիր պայման է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար:>
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարները դեռ 2014-ի ապրիլի 1-ին որոշեցին կասեցնել քաղաքացիական և ռազմական գործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ պահպանելով միայն քաղաքական երկխոսությունը: Սեպտեմբերին Նյուպորտում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մասնակիցները համոզվածություն հայտնեցին, որ Ռուսաստանը շարունակում է ապակայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայում:

Вступление Украины в НАТО приведет к полному разрыву отношений России и альянса. Об этом сообщил заместитель министра обороны РФ Анатолий Антонов.
18 декабря президент Украины Петр Порошенко внес в Верховную раду закон об отмене внеблокового статуса страны. Уже 23 декабря парламент это решение поддержал. В пояснительной записке указывалось, что цель документа – это «создание дополнительного механизма обеспечения суверенитета, защиты территориальной целостности и независимости Украины».
«Пока решение парламента Украины о выходе из внеблокового статуса не угрожает безопасности России, так это решение политическое, но если это решение в дальнейшем приобретет военный смысл (вступление в НАТО), то мы будем действовать адекватно. Тогда с НАТО у нас будет полный разрыв, восстановить который будет практически невозможно», – сказал Антонов.
В ходе общения с журналистами замминистра обороны также заявил, что к отмене внеблокового статуса Украину подтолкнули «натовские страны, пытаясь превратить Украину в передовой рубеж противостояния с Россией».
Говоря о сегодняшних отношениях России и Альянса, Антонов отметил, что сейчас международное военное сотрудничество прервано. Однако в ведомстве этот факт оценивают спокойно, добавил замминистра. По его словам, партнеры России приостановили реализацию тех проектов, в которых за последние годы были достигнуты позитивные результаты: «Это и борьба с пиратством, и противодействие терроризму, и безопасность в Афганистане и прилегающем регионе. Приостановлена инициатива по сотрудничеству в воздушном пространстве, в рамках которой был сформирован механизм реагирования на акты воздушного терроризма», сообщает РБК со ссылкой на РИА Новости.
На решение Верховной рады об отмене внеблокового статуса Украины в Москве отреагировали практически мгновенно. «Это контрпродуктивно и только нагнетает конфронтацию, создает иллюзию, что путем принятия таких законов можно урегулировать глубокий внутригосударственный кризис на Украине», – заявил накануне глава МИД Сергей Лавров.
В тот момент, когда закон еще находился на рассмотрении в Верховной раде, без внимания этот факт не оставил и премьер-министр Дмитрий Медведев. «Президент Украины направил в Верховную раду законопроект об отказе от внеблокового статуса своего государства. По сути – заявку на вступление в НАТО, превратив Украину в потенциального военного противника России», – написал глава правительства в своем фейсбуке. Он добавил, что решение будет иметь крайне негативные последствия и России придется реагировать.
Министры иностранных дел стран – членов НАТО решили еще 1 апреля 2014 года приостановить все практическое гражданское и военное сотрудничество с Россией. Тогда члены Альянса решили сохранить лишь политический диалог. На встрече главы МИД стран НАТО также осудили «незаконную военную интервенцию России на Украину», а также заявили о том, что не признают присоединение Крыма к России.
Министерство обороны России неоднократно опровергало факт отправки военнослужащих в зону спецоперации в Донбасс.
К выводу о том, что Россия продолжает дестабилизацию ситуации на Украине, пришли и участники саммита НАТО в Ньюпорте, который состоялся в начале сентября.
Ранее генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что Украине следует завершить проведение реформ, прежде чем подавать заявку на вступление в альянс.
«Украинцы должны пойти на серьезные реформы, организовать борьбу с коррупцией, создать госаппарат, прежде чем подавать заявку на вступление в НАТО», – сказал генсек. По его словам, сам альянс не намерен «проявлять инициативу» в этом вопросе.
Кроме того, разъяснил он, Украине для вступления в североатлантический альянс необходимо решить территориальные проблемы, что является обязательным условием для членства в НАТО. Это касается Крыма и востока страны. По мнению Столтенберга, подготовительный процесс на Украине займет не менее шести лет.