25 Դեկտեմբեր 2014 - 06:44 AMT
Ճապոնիայի վարչապտ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ մտադիր է աշխատել Ռուսաստանի հետ տարածքային խնդիրը լուծելու ու խաղաղ պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին Աբեն հայտարարեց կառավարության ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ տված մամուլի ասուլիսում:
«ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինի հետ հանդիպմանը Պեկինում մենք կառուցողական երկխոսություն սկսեցինք տարբեր հարցերի շուրջ: Այժմ նախապատրաստվում է նրա այցը Ճապոնիա: Ես մտադիր եմ հետագայում ևս աշխատել հյուսիսային տարածքների (հարավային Կուրիլյան կղզիները՝ խմբ.) խնդրի լուծման և խաղաղ պայմանագրի կնքման ուղղությամբ, որը հաշվի կառնի երկու երկրների պետական շահերը»,-ասել է Աբեն: Անդրադառնալով Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակին՝ Ճապոնիայի վարչապետը հույս է հայտնել, որ հակամարտությունը խաղաղ լուծում կստանա:
Ճապոնիան ու Ռուսաստանը խաղաղ պայմանագիր չեն կնքել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո տարածքային վեճի պատճառով. Տոկիոն հավակնում է Շիկոտան, Իտուրուպ, Կունաշիր ր Հաբոմայ կղզիներին, որոնք անցան ԽՍՀՄ-ին պատերազմում Ճապոնիայի պարտությունից հետո: Ռուսաստանն այդ կղզիները համարում է իր տարածքի անբաժան մասը:
2013-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց Ճապոնիայի հետ խաղաղ պայմանագիր կնքելու հնարավորության մասին: Ըստ նրա, տնտեսական գործակցությունը երկու երկրների միջև «պայմաններ է ստեղծում խաղաղ պայմանագրի կնքման մասին ոչ միայն երազելու, այլ նաև իրական աշխատանք սկսելու համար»:

24 Декабрь 2014 - 14:34 AMT
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ выразил намерение работать в направлении решения территориального вопроса с Россией и подписания мирного договора.
Как сообщает ТАСС, об этом Абэ заявил в ходе пресс-конференции по случаю своего переизбрания на пост главы правительства.
«В ходе встречи с президентом России Владимиром Путиным в Пекине мы провели конструктивный диалог по различным вопросам. Сейчас должна идти подготовка к визиту (российского лидера) в Японию. Я намерен и дальше работать с целью решения проблемы северных территорий (южные острова Курильской гряды – ред.) и подписания мирного договора, который бы учитывал государственные интересы обеих стран», – сказал Абэ. Комментируя ситуацию вокруг Украины, премьер-министр Японии также выразил надежду на скорейшее мирное решение конфликта.
Япония и Россия не заключили мирный договор после окончания Второй мировой войны из-за территориального спора: Токио претендует на острова Шикотан, Итуруп, Кунашир и Хабомай, перешедшие к СССР после поражения Японии в войне, Россия считает их своей неотъемлемой территорией.
В 2013 году президент России Владимир Путин заявил о возможности заключения мирного договора с Японией. По его словам, экономическое сотрудничество между странами «создает условия для того, чтобы не только мечтать, но и в практическом плане работать над заключением мирного договора».