26 Դեկտեմբեր 2014 - 11:16 AMT
Ղազախստանի Ձեռնարկատերերի ազգային պալատն առաջարկում է կառավարությանը ժամանակավոր առևտրային սահմանափակումներ կիրառել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում՝ պաշտպանելու համար ներքին շուկան ռուսական ռուբլու փոխարժեքի թուլացման պայմաններում, հայտնում է պալատի մամուլի ծառայությունը:
Ազգային պալատը նաև առաջարկում է վերամշակման հատվածի ձեռնարկությունների կետային սուբսիդավորում, առաջին հերթին գյուղատնտեսության ոլորտում և սննդի արդյունաբերության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Տենգեի լուրջ ամրապնդումը ռուսական ռուբլու հանդեպ բացասաբար է անդրադառնում Ղազախստանի էկոնոմիկայի արտադրական հատվածի վրա: Կառավարությունն այժմ միջոցներ է ձեռնարկում թույլ չտալու համար տնտեսական աճի նվազում: Ուստի Ղազախստանի Ձեռնարկատերերի ազգային պալատն անհրաժեշտ է համարում ներքին շուկայի պաշտպանությունը առևտրային ժամանակավոր սահմանափակումների ներմուծման միջոցով, որոնք թույլատրելի են ԵՏՄ մասին պայմանագրով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
2014-ի մայիսի 29-ին Աստանայում անցած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստում Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի նախագահները ստորագրեցին ԵՏՄ ձևավորման մասին համաձայնագիրը: Այն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից: Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց հոկտեմբերի 10-ին: ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 4-ի նիստում վավերացրել է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու մասին պայմանագիրը: Կողմ է քվեարկել 103 պատգամավոր, դեմ՝ 7, ևս 1-ը ձեռնպահ է մնացել: Խորհրդարանական խմբակցություններից դեմ էր միայն «Ժառանգությունը»:
Դեկտեմբերի 24-ին ԵՏՄ Բարձրագույն տնտեսական հանձնաժողովի նիստում հայտարարվեց, որ ավարտվեցին ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության ընթացակարգերը: Նախատեսվում է, որ Ղրղզստանը միությանը կմիանա 2014-ի մայիսին:

26 Декабрь 2014 - 10:42 AMT
Национальная палата предпринимателей (НПП) Казахстана предлагает правительству ввести временные торговые ограничения в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) для защиты внутреннего рынка в связи с ослаблением курса российского рубля, следует из сообщения пресс-службы НПП.
Также Нацпалата предлагает провести точечное субсидирование предприятий обрабатывающего сектора, прежде всего в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, сообщает РИА Новости.
«Серьезное укрепление тенге по отношению к российскому рублю негативно сказывается на состоянии производственных секторов экономики Казахстана. Правительство в настоящее время вырабатывает меры по недопущению снижения экономического роста. В этой связи НПП РК считает необходимой защиту внутреннего рынка посредством введения временных торговых ограничений, допускаемых соглашениями о ЕАЭС», — говорится в сообщении.
Договор о ЕАЭС Россия, Белоруссия и Казахстан подписали 29 мая этого года в Астане, 10 октября к нему присоединилась Армения. Парламент Армении на голосовании 4 декабря ратифицировал присоединение Армении к союзу. «За» проголосовало 103 депутата, против – 7, один депутат воздержался. Госдума ратифицировала Договор о присоединении Республики Армения к ЕАЭС 10 декабря. Документ уже ратифицирован также парламентами России, Белорусии и Казахстана и подписан президентами России и Казахстана.
24 декабря на заседании Высшей экономической комиссии ЕАЭС было объявлено о завершении процедур по вступлению Армении и подписан договор о присоединении Киргизии. Планируется, что Киргизия вступит в союз в мае 2014 года.