27 Դեկտեմբեր 2014 - 06:41 AMT
2015-ի հունվարի 1-ից Ռուսաստանն արգելք է սահմանում կարանտինի ենթակա արտադրանքի ներմուծման համար Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից, Ադրբեջանից, Մոլդովայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից և ԵՄ երկրներից: Այսպիսով արգելվում է մրգի ու բանջարեղենի (ինչպես թարմ, այնպես էլ չորացրած), կանաչիի, չորացրած կանաչիի, թեյի, ընկույզի և Մաքսային տարածքից դուրս արտադրված մի շարք այլ ապրանքների ներկրումը Ռուսաստան, հայտնում է Ռոսբալտը:
Անդրադառնալով այդ որոշմանը, ադրբեջանցի տնտեսագետ Օքտայ Ախվերդիևը կարծիք է հայտնել, որ այն քաղաքական ենթատեքստ չունի:
«Ես այստեղ սենսացիա չեմ տեսնում, ուղղակի խստացվում է ֆիտոսանիտարական հսկողությունը: Կարանտինի ենթակա ապրանքները պետք է ստուգվեն համապատասխան կառույցների կողմից, և եթե այն համապատասխանի նորմերին, կներկրվի: Այդպես պետք է լինի, առավել ևս, որ այդպիսի ազդանշան արդեն եղել է՝ բելառուսական միսը չէր ներմուծվում Ռուսաստան, քանի որ աֆրիկյան ժանտախտով էր վարակված»,-ասել է նա:
Ախվերդիևը նշել է, որ կարանտինի ենթակա որոշ արտադրանքի ներկրումը Ռուսաստան որոշակի խնդիրներ կստեղծի ադրբեջանցի ֆերմերների ու ձեռներեցների համար, հատկապես կենդանիների վաճառքով զբաղվողների համար՝ այդ թվում նաև երկարացնելով անհրաժեշտ ընթացակարգերը: Ըստ նրա, այլ հարց է, թե այդ արգելքը կարող է օգտագործվել կաշառք ստանալու նպատակով: «Նման փաստեր միշտ են եղել»,-ասել է փորձագետը:
Կարանտինային ֆիտոսանիտարական հսկողության ենթակա արտադրանքի ցանկը Մաքսային միության մաքսային սահմանին և ՄՄ մաքսային տարածքում հաստատվել է ՄՄ Հանձնաժողովի 2010 թ. հունիսի 18-ի որոշմամբ: Կարանտինի ենթակա ցանկացած ապրանք արգելվում է ներկրել ՌԴ Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից, Ադրբեջանից, Ուկրաինայից, Մոլդովայից, Վրաստանից և ԵՄ երկրներից: Նման արտադրանքի ներմուծումը ՌԴ անձամբ և ուղեբեռում, այդ թվում նաև փոտով, այլ երկրներից թույլատրվում է, եթե նման արտադրանքը չի գերազանցում 5 կգ: Բացառություն են կազմում սերմերը, տնկանյութն ու կարտոֆիլը:

26 Декабрь 2014 - 17:38 AMT
Россия с 1 января вводит запрет на ввоз некоторой продукции из Азербайджана, Грузии, ЕС и ряда других стран
Россия с 1 января 2015 года вводит запрет на ввоз подкарантинной продукции из Таджикистана, Узбекистана, Азербайджана, Молдавии, Грузии, с Украины и из стран ЕС. Под запрет, таким образом, попадают импортные фрукты и овощи (как свежие, так и сушеные), зелень, сухая трава, чай, орехи и др., которые произведены не на территории Таможенного союза, сообщает Росбалт.
Комментируя это решение, азербайджанский экономист Октай Ахвердиев высказал мнение, что оно не имеет политической подоплеки.
«Я не вижу в этом сенсационного факта, просто усиливается фитосанитарный контроль. Подкарантинная продукция будет проверяться надлежащими структурами, и если она будет соответствовать нормам, будет пропускаться. Так должно быть, тем более что ранее был сигнал – белорусское мясо не пропускали в РФ из-за того, что в нем была обнаружена африканская чума», — сказал он.
При этом Ахвердиев отметил, что изменения в правилах ввоза в Россию подкарантинной продукции создадут определенные проблемы для азербайджанских фермеров и предпринимателей, особенно торгующих животными, в том числе удлинят по времени надлежащие процедуры. По его словам, другой вопрос в том, что данный запрет может быть использован с целью получения взяток. «Такие факты всегда имели место», — подчеркнул эксперт.
Перечень подкарантинной продукции, подлежащей карантинному фитосанитарному контролю на таможенной границе Таможенного союза и таможенной территории ТС, утвержден решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. Любую подкарантинную продукцию запрещается ввозить в РФ из Таджикистана, Узбекистана, Азербайджана, Украины, Молдовы, Грузии и стран ЕС. Ввоз в Россию подкарантинной продукции из других стран в ручной клади и багаже, в том числе, перемещаемой в почтовых отправлениях, разрешается при условии, что количество такой продукции не превышает 5 кг. Исключение составляют семена, посадочный материал и картофель.