29 Դեկտեմբեր 2014 - 07:28 AMT
ՆԱՏՕ-ում չեն բացառում, որ Վլադիմիր Պուտինին կարող են տապալել ՌԴ նախագահի պաշտոնից: Բարձրաստիճան փորձագետներն արդեն մշակում են «հետպուտինյան» դարաշրջանի զարգացման սցենարները: Այսպիսի տեղեկություններ է հրապարակել գերմանական Bild-ը:
Արևմտյան փորձագետները կարծում են, որ պատժամիջոցների և եկամուտների նվազման պատճառով ճնշումը Պուտինի հանդեպ հզոր օլիգարխների կողմից 2015-ին այնքան կուժգնանա, որ նա ուղղակի ստիպված կլինի հեռանալ, գրում է Bild-ը: Միանգամայն նոր միջոցների անհրաժեշտություն կառաջանա, որը պարբերականը անվանում է «վերբեռնում հանուն Ռուսաստանի փրկության»:
Ըստ Bild-ի, Պուտինի տապալման հավանականությունը չեն բացառում նաև Գերմանիայի կառավարական շրջանակներում: Մասնավորապես, թերթը հղում է կատարում Բունդեսթագում Քրիստոնյա դեմոկրատների և սոցիալ դեմոկրատների խմբակցության արտաքին քաղաքականության գծով փորձագետ Կառլ Գեորգ Վելմանի հետ հարցազրույցում հայտնած կարծիքին, որը համարում է, որ տնտեսական և հասարակական ճգնաժամը Ռուսաստանում մեծ վտանգ է ներկայացնում Պուտինի շրջապատի համար:
Ըստ արևմտյան փորձագետների կանխատեսումների, արդեն 2015-ին Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կնվազի 4,5 տոկոսով, նշում է թերթը, հայտնում է DW-ն:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը հայտարարեց, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կհանգեցնի ՌԴ և դաշինքի հարաբերությունների ամբողջական խզման: Դեկտեմբերի 18-ին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն օրենք ներկայացրեց Գերագույն ռադայի քննարկմանը երկրի արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու մասին: Արդեն դեկտեմբերի 23-ին խորհրդարանը հավանություն տվեց առաջարկին: Հիմնավորման մեջ ասվում էր, որ «դա թույլ կտա ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության ու անկախության պաշտպանության լրացուցիչ մեխանիզմներ ստեղծել»:
«Արտադաշինքային կարգավիճակից հրաժարվելու մասին Ուկրաինայի խորհրդարանի որոշումը չի սպառնում ՌԴ անվտանգությանը, քանի որ դա քաղաքական որոշում է, սակայն եթե այն հետագայում ռազմական իմաստ ստանա (անդամակցում ՆԱՏՕ-ին), ապա մենք համարժեք կգործենք: Այդ դեպքում ՆԱՏՕ-ի հետ ամբողջական խզում կլինի, որը վերականգնել հնարավոր չի լինի»,-ասել է Անտոնովը:
Անդրադառնալով ՌԴ և ՆԱՏՕ-ի այսօրվա հարաբերություններին՝ Անտոնովը նշել է, որ այժմ միջազգային ռազմական գործակցությունը դադարեցված է: Սակայն գերատեսչությունում այդ փաստին հանգիստ են վերաբերվում, հավելել է նա: Ըստ նրա, Ռուսաստանի գործընկերները դադարեցրել են այն նախագծերի իրականացումը, որտեղ վերջին տարիներին դրական արդյունքներ են գրանցվել: «Դա պայքարն է ծովահենության, ահաբեկչության դեմ, անվտանգությունն Աֆղանստանում ու հարակից տարածաշրջանում: Դադարեցվել է օդային տարածքում գործակցության նախաձեռնությունը, որի շրջանակում ձևավորվել էին օդային ահաբեկչությանն արձագանքելու մեխանիզմներ»:
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարները դեռ 2014-ի ապրիլի 1-ին որոշեցին կասեցնել քաղաքացիական և ռազմական գործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ պահպանելով միայն քաղաքական երկխոսությունը: Սեպտեմբերին Նյուպորտում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մասնակիցները համոզվածություն հայտնեցին, որ Ռուսաստանը շարունակում է ապակայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայում:

В НАТО не исключают свержения Владимира Путина с поста президента Российской Федерации. Высокопоставленные эксперты уже проигрывают сценарии эпохи «после Путина». Такую информацию опубликовала немецкая газета Bild.
Западные стратеги полагают, что в связи с санкциями и потерями прибыли давление на Путина со стороны могущественных олигархов к концу 2015 года настолько усилится, что он просто вынужден будет уйти, пишет Bild. Возникнет необходимость совершенно новых мер, которые издание называет «перезагрузкой для спасения России».
Согласно сведениям Bild, возможность свержения Путина не исключается и в немецких правительственных кругах. В частности, газета ссылается на мнение, высказанное в интервью внешнеполитическим экспертом фракции ХДС/ХСС в бундестаге Карлом-Георгом Вельманом (Karl-Georg Wellmann), который считает, что экономический и общественный кризис в России представляет все большую опасность для окружения Путина.
По прогнозам западных экспертов, уже в 2015 году ВВП России сократится на 4,5%, отмечает газета Bild, передает DW.
Ранее заместитель министра обороны РФ Анатолий Антонов заявил, что вступление Украины в НАТО приведет к полному разрыву отношений России и альянса.
18 декабря президент Украины Петр Порошенко внес в Верховную раду закон об отмене внеблокового статуса страны. Уже 23 декабря парламент это решение поддержал. В пояснительной записке указывалось, что цель документа – это «создание дополнительного механизма обеспечения суверенитета, защиты территориальной целостности и независимости Украины».
«Пока решение парламента Украины о выходе из внеблокового статуса не угрожает безопасности России, так это решение политическое, но если это решение в дальнейшем приобретет военный смысл (вступление в НАТО), то мы будем действовать адекватно. Тогда с НАТО у нас будет полный разрыв, восстановить который будет практически невозможно», – сказал Антонов.
Говоря о сегодняшних отношениях России и Альянса, Антонов отметил, что сейчас международное военное сотрудничество прервано. Однако в ведомстве этот факт оценивают спокойно, добавил замминистра. По его словам, партнеры России приостановили реализацию тех проектов, в которых за последние годы были достигнуты позитивные результаты: «Это и борьба с пиратством, и противодействие терроризму, и безопасность в Афганистане и прилегающем регионе. Приостановлена инициатива по сотрудничеству в воздушном пространстве, в рамках которой был сформирован механизм реагирования на акты воздушного терроризма».
Министры иностранных дел стран – членов НАТО решили еще 1 апреля 2014 года приостановить все практическое гражданское и военное сотрудничество с Россией. Тогда члены Альянса решили сохранить лишь политический диалог. На встрече главы МИД стран НАТО также осудили «незаконную военную интервенцию России на Украину», а также заявили о том, что не признают присоединение Крыма к России.