29 Դեկտեմբեր 2014 - 09:57 AMT
Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն նոյեմբերին 2009-ի հոկտեմբերից առաջին անգամ բացասական ցուցանիշներ է արձանագրում՝ նվազելով 0,5 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ինչպես հայտնում է «Վեդոմոստին» ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության տվյալների վրա հղումով, ընդհանուր առմամբ հունվար-նոյեմբերին երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 0,6 տոկոսով: Եթե բացառենք սեզոնային և օրացուցային գործոնները, ապա երկրի ՀՆԱ-ն նոյեմբերին նվազել է 0,2 տոկոսով հոկտեմբերի 0,1 տոկոս աճից հետո:
«Նոյեմբերին ՀՆԱ դինամիկայի վրա բացասական ազդեցություն ունեցան վերամշակող արտադրությունները, շինարարությունը, վճարովի ծառայություններն ու սննդամթերքի ու ներկրման մաքուր հարկերը: Դրական ավանդ տնտեսական աճի համար ունեցան արդյունահանող ոլորտները, էլեկտրաէներգետիկայի, գազի ու ջրի, մանրածախ առևտրի ոլորտը»,-նշում է գերատեսչությունը: Շարունակվել է նաև շինարարության, մեծածախ առևտրի ու գյուղատնտեսության ցուցանիշների նվազման միտումը, գրում է գերատեսչությունը:
Ըստ ֆինանսների նախարարության, էներգակիրների գների անկումն ու արևմտյան երկրներից ներկրման նվազումը կկազմեն ՌԴ ՀՆԱ 4 տոկոսը, որից 2 տոկոսը կլինի պատժամիջոցների արժեքը: Ըդնհանուր առմամբ, ըստ ԱՄՀ, 2014-ին ակնկալվում է ՌԴ էկոնոմիկայի աճ ընդամենը 0,2 տոկոսով, 2015-ին՝ կանխատեսվում է լճացում:
Պատժամիջոցների, նավթի գների անկման ու կապիտալի արտահոսքի հետևանքով 2014-ի կեսից արժեզրկվում է ռուսական ռուբլին: Դոլարի փոխարժեքը վերջին տարում աճել է ավելի քան 60 տոկոսով՝ 33 ռուբլուց հասնելով 52-55 ռուբլու, ընդ որում դեկտեմբերի 15-ին ռուբլին կտրուկ արժեզրկվեց՝ հասնելով մեկ դոլարի դիմաց 75 ռուբլի ցուցանիշին: Եվրոն գերազանցեց 100 ռուբլու շեմը: ՌԴ բանկը որպես ծայրահեղ միջոց ստիպված եղավ բարձրացնել առանցքային տոկոսադրույքը մինչև 17 տոկոս, 10,5 տոկոսից, որից հետո ռուսական փոխարժեքը մի փոք կայունացավ ու վերադարձավ մեկ դոլարի դիմաց 52-55 ռուբլի միջակայքին:

29 Декабрь 2014 - 08:51 AMT
ВВП России в ноябре впервые с октября 2009 г. перешел в отрицательную область, снизившись на 0,5% к соответствующему периоду прошлого года.
Как сообщают «Ведомости» со ссылкой на данные Минэкономразивитя, целом за январь — ноябрь текущего года ВВП России вырос на 0,6%. С исключением сезонного и календарного факторов ВВП страны в ноябре снизился на 0,2% после роста на 0,1% в октябре.
«Негативное влияние на динамику ВВП в ноябре оказали обрабатывающие производства, строительство, платные услуги и чистые налоги на продукты и импорт. Положительный вклад в экономический рост внесли добывающие отрасли, производство электроэнергии, газа и воды, розничная торговля», — отмечает ведомство. Продолжились тенденции сокращения динамики строительства, оптовой торговли и сельского хозяйства, пишет министерство.
По оценкам министерства финансов, падение цен на энергоносители и западные санкции обойдутся России суммарно в 4% ВВП. Из них 2% ВВП России стоят санкции. В целом, согласно оценкам МВФ, в 2014 году ожидается рост российской экономики всего на 0.2%, в 2015 году ожидается стагнация.
Под влиянием санкций, спада цен на нефть и оттока капитала с середины 2014 года падает российский рубль. Курс доллара за последние год вырос на более чем 60% – с 33 рублей до интервала 52- 55 рублей. при этом, 15 декабря рубль обрушился до отметки 75 руб/доллар, евро преодолел барьер в 100 рублей. Банку России в качестве экстренных мер пришлось повышать ключевую ставку с 10,5 до 17%, после чего российская валюта стабилизировалась и вернулась к промежутку 52-55 руб/доллар.