Բրիտանական ոստիկանությունն ու հատուկ ծառայությունները հետաքննություն են սկսել «Արաբական թերակղզում Ալ Քայիդայի» կայքում հրապարակված կոչի վերաբերյալ: Կայքը «ջիհադի միայնակ գայլերին» հասցեագրված կոչ է հրապարակել՝ հորդորելով պայթեցենլ British Airways և ЕasyJet ավիաընկերությունների ինքնաթիռներն ինքնաշեն պայթուցիկ սարքերի միջոցով, հայտնում է Pravda.ru-ն բրիտանական ԶԼՄ-ներին հղումով:
Ինչպես գրում է բրիտանական The Daily Mail-ը, իր էջում «Ալ Քայիդան» կոչ է արել իր կողմնակիցներին «ռումբեր հավաքել խոհանոցներում» և ինքնաթիռ տանել: Որպես օրինակ բերվում է Ումար Ֆարուկ Աբդուլմուտալլաբի դեպքը, որը մտադիր էր պայթեցնել Ամստերդամ-Դետրոյթ չվերթի ինքնաթիռը 2009 թվականին, սակայն վնասազերծվեց և ավելի ուշ դատապարտվեց ցմահ բանտարկության:
Նիգերացի Ումար Ֆարուկ Աբդուլմուտալլաբին 2009-ին փորձել է պայթեցնել Ամստերդամից Դետրոյթ թռչող «Airbus 330» ինքնաթիռը, որտեղ 278 ուղևոր կար, սակայն դա նրան չհաջողվեց: «Օդանավը ժամանեց Դետրոյթ, բոլոր ուղևորներն անհապաղ տարհանվեցին»,-հայտնեց ավիաընկերության ներկայացուցիչ Սյուզան Էլիոթը: Հարցաքննության ժամանակ 23-ամյա ահաբեկիչն անմիջապես հայտարարեց, որ կապված է «Ալ Քայիդայի» հետ: Ըստ նրա, հրահանգները նա ստացել էր կազմակերպության ղեկավարությունից, իսկ պայթուցիկն ու կիրառման կարգը նրան հայտնել էին Եմենում: Ծայրահեղականները գտնում են, որ այդպիսով նրանց կհաջողվի «քանդել թշնամու տնտեսությունը»:
Վաղուց է հայտնի, որ արևմտյան երկրներում բավականին մեծ թվով համակիրներ ունի «Ալ Քայիդայի» մասնակցությամբ ստեղծված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը. Իրաքում և Սիրիայում հարյուրավոր կամավորներ են կռվում Եվրոպայից: Ըստ հարցումների, իսլամիստներին համակրում է յուրաքանչյուր յոթերորդ երիտասարդ բրիտանացին:
Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» և այլ ծայրահեղական խմբավորումների շարքերում կռվող օտարերկրացի գրոհայինների քանակը հասել է 15 հազարի, ասվում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի զեկույցում:
Թեև ամբողջական ցուցակը զեկույցում չի բերվում, սակայն հիշատակվում է, որ բախումներին մասնակցում են Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ: Ըստ ԱԽ գնահատականի, օտարերկրացիների քանակը, որոնք ցանկանում են միանալ ծայրահեղականներին, աննախադեպ է: Ընդ որում, նշվում է, որ կամավորների արտահոսք է նկատվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված խմբավորումներից՝ գնալով ավելի շատ գրոհայիններ են միանում «Իսլամական պետությանը»: ՄԱԿ-ը զգուշացնում է վտանգի մասին, որի հետ կբախվեն նշված երկրների իրավապահ մարմինները, որոնց քաղաքացիները վաղ թե ուշ տուն են դառնալու պատերազմից Իրաքում և Սիրիայում:

29 Декабрь 2014 - 12:32 AMT
Полиция Великобритании начала расследование в связи с призывом, адресованным «одиноким волкам джихада», взрывать самолеты компаний British Airways и ЕasyJet.
Британская полиция и спецслужбы Соединенного Королевства проводят расследование в связи с призывом, адресованным «одиноким волкам джихада», взрывать самолеты компаний British Airways и ЕasyJet с помощью самодельных взрывных устройств, опубликованном на сайте «Аль-Каиды на Аравийском полуострове», сообщает «Правда».
Как пишет британская газета The Daily Mail, на страницах своего журнала «Аль-Каида» призвала сторонников «собирать бомбы на кухнях» и проносить их на борт самолета. В качестве примера они приводят случай Умара Фарука Абдулмуталлаба, который хотел взорвать самолет Амстердам — Детройт в 2009 году, но был обезврежен и позже приговорен к пожизненному сроку.
Попытку взорвать самолет, следовавший из Амстердама в Детройт, предпринял в 2009 году уроженец Нигерии. Как заявила журналистам представитель авиакомпании Сьюзан Эллиотт, на борту «Airbus 330», выполнявшего рейс № 253 находилось 278 пассажиров. «Лайнер прибыл в Детройт из Амстердама, — сообщила Сьюзан Эллиотт. — Все пассажиры были немедленно эвакуированы».
Сообщается, что личность человека, который зажег фейерверк и с его помощью пытался поджечь некое «порошкообразное вещество», уже установлена. Им оказался 23-летний Абдул Мудаллад, сразу же заявивший дознавателям, что связан с «Аль-Каидой». По его словам, он действовал по указке руководства этой организации, а взрывчатые вещества и инструкции по их применению получил в Йемене. Спустя пять лет радикалы считают, что таким образом им удастся «разрушить экономику врага».
«Аль-Каида» — одна из самых крупных ультрарадикальных международных террористических организаций ваххабитского направления ислама.
Создана в 1988 году. После вывода советских войск из Афганистана «Аль-Каида» направила борьбу против США, стран так называемого «западного мира» и их сторонников в исламских странах. Целью организации является свержение светских режимов в исламских странах, создание «Великого исламского халифата».
После взрывов посольств США в столицах Кении и Танзании в 1998 году «Аль-Каида» приобрела статус террористической организации № 1 в мире. На счету «Аль-Каиды» — планирование и осуществление целого ряда крупных террористических актов, в том числе терактов 11 сентября 2001 года в США. Цепь событий, начавшаяся с нападения 11 сентября 2001 года и связанная с деятельностью «Аль-Каиды» и мерами по ее подавлению, известна как Война против терроризма.