Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանի անդամ Հուբերտ Հանելը 2012 թ., երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրենք ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին, նամակագրական կապի մեջ է եղել Թուրքիայի ԱԳ նախկին նախարար Յաշար Յակիշի հետ և հավաստիացրել է նրան, որ փաստաթուղթը իրավաբանական ուժ չի ստանա:
Ինչպես գրում է Nouvelles-d’Armenie-ին, Հանելը նաև Բոսֆորի համալսարանի անդամ է, որը թուրքամետ լոբբիստական կազմակերպություն է: Հանելի և Յակիշի նամակագրությունը սկսվել է խորհրդարանի երկու պալատներում օրենքի ընդունումից հետո, երբ այն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան: Մասնավորապես, փետրվարի սկզբին Յակիշը գրել է Հանելին, որ ուրախ է, որ «գործը գտնվում է հուսալի ձեռքերում»: Հանելը պատասխանել է, որ նույն զգացողությունն ունի: «Մենք 30 օր ունենք: Վիճակը նետված է»,-գրել է նա: Փետրվարի 28-ին Հանելը գրել է Յակիշին, որ «դատարանի որոշումը կայացվելու է ժամը 5-ին: Վստահ եմ, որ դուք չեք հիասթափվի»: Յակիշը պատասխանել է, որ վստահ է, որ դատավորի այս խոսքերից հետո դատավճիռը նպաստավոր կլինի թուրքական կողմի համար:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամը՝ կոչ անելով ազատել դատավորին աշխատանքից և հետաքննել թուրքական լոբբիստի հետ նրա կապը, գրում է Asbarez-ը: «Նամակագրությունն ապացուցում է դավադրության հասնող գործարքի առկայությունը Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պաշտոնյայի և օտարերկրյա պետության հետ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
2011 թ. դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիայի իշխանությունները սպառնում էին Ֆրանսիայի հետ բոլոր դիվանագիտական կապերի խզումով: Ավելին, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երբեք չի այցելի Ֆրանսիա, եթե օրինագիծը ընդունվի: Փետրվարի 29-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը օրինագիծը ճանաչեց ոչ սահմանադրական: Գրեթե անմիջապես Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հանձնարարեց կառավարությանը նախապատրաստել նոր օրինագիծ:

Documents recently published by Nouvelles d’Armenie magazine reveal a collusion between a member of the French Constitutional Council and a former Turkish foreign minister at the time the highest judicial body in France was discussing the law criminalizing the denial of the Armenian Genocide, Asbarez reports.
In December of the 2011, both houses of the French parliament approved a measuring, which would criminalize the denial of the Armenian Genocide in France through prison terms and fines. The bill was then referred to the French Constitutional Council, the country’s highest judicial body, which deemed the measure unconstitutional. The criminalization of Genocide denial was supported by then president Nicolas Sarkozy, as well as the current French President Francois Hollande, who at the time was vying for the presidency.
In the most recent issue of Nouvelle d’Armenie an article entitled, “Constitutional Council: The dangerous connections of Hubert Haenel,” reveals email communications between Haenel, a former French Senator and 2010 appointee to the Constitutional Council with a former Turkish foreign minister turned Turkish lobbyist Yasar Yakis, in which the latter expresses his contentment that the Genocide criminalization measure was now on Haenel’s desk, who would be influential to overturn the measure, which was sponsored by French Senator Valerie Boyer.
The exchange between the court member, who is also a member of a pro-Turkish group known as the Bosphorus Institute, and the Turkish official were part of a Yahoo discussion thread.
The first of the exchanges took place on February 1, 2012 when Yakis writes to Haenel: “My dear and great friend, […] I could not help but share my joy with great friends of Turkey. I think this tide has turned and the case is now in your good hands.”
Later that same day, Haenel responds to Yakis: “Like you, I share this relief. We have 30 days to decide, the die has been cast.”
The most egregious email communications took place on February 28, 2012 when Haenel writes to Yakis saying, Haenel wrote Yakis: “The decision of the Constitutional Council will be public today at 5 p.m. You will be satisfied,” to which Yakis responds: “Since it’s you who are telling me, I don’t think I’ll be disappointed.”
The Coordinating Council of Armenian Organizations in France (CCAF) issued an announcement condemning the exchange and calling for Haenel’s resignation for his own failure to act within the parameters of the French Constitution.