Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարանի անդամ Հուբերտ Հանելը 2012 թ., երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրենք ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին, նամակագրական կապի մեջ է եղել Թուրքիայի ԱԳ նախկին նախարար Յաշար Յակիշի հետ և հավաստիացրել է նրան, որ փաստաթուղթը իրավաբանական ուժ չի ստանա:
Ինչպես գրում է Nouvelles-d’Armenie-ին, Հանելը նաև Բոսֆորի համալսարանի անդամ է, որը թուրքամետ լոբբիստական կազմակերպություն է: Հանելի և Յակիշի նամակագրությունը սկսվել է խորհրդարանի երկու պալատներում օրենքի ընդունումից հետո, երբ այն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան: Մասնավորապես, փետրվարի սկզբին Յակիշը գրել է Հանելին, որ ուրախ է, որ «գործը գտնվում է հուսալի ձեռքերում»: Հանելը պատասխանել է, որ նույն զգացողությունն ունի: «Մենք 30 օր ունենք: Վիճակը նետված է»,-գրել է նա: Փետրվարի 28-ին Հանելը գրել է Յակիշին, որ «դատարանի որոշումը կայացվելու է ժամը 5-ին: Վստահ եմ, որ դուք չեք հիասթափվի»: Յակիշը պատասխանել է, որ վստահ է, որ դատավորի այս խոսքերից հետո դատավճիռը նպաստավոր կլինի թուրքական կողմի համար:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամը՝ կոչ անելով ազատել դատավորին աշխատանքից և հետաքննել թուրքական լոբբիստի հետ նրա կապը, գրում է Asbarez-ը: «Նամակագրությունն ապացուցում է դավադրության հասնող գործարքի առկայությունը Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պաշտոնյայի և օտարերկրյա պետության հետ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
2011 թ. դեկտեմբերի 22-ին Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևն ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում: Օրինագիծը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Օրինագծի ընդունման դեպքում Թուրքիայի իշխանությունները սպառնում էին Ֆրանսիայի հետ բոլոր դիվանագիտական կապերի խզումով: Ավելին, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երբեք չի այցելի Ֆրանսիա, եթե օրինագիծը ընդունվի: Փետրվարի 29-ին Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհուրդը օրինագիծը ճանաչեց ոչ սահմանադրական: Գրեթե անմիջապես Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին հանձնարարեց կառավարությանը նախապատրաստել նոր օրինագիծ:

8 Январь 2015 - 08:09 AMT
Член Конституциионного суда Франции вступал в сговор с Анкарой при обсуждении закона о криминализации отрицания Геноцида армян
Член Конституционного суда Франции Юбер Ханель в 2012 году – после принятия французским парламентом закона о криминализации Геноцида армян, состоял в переписке с экс-министром иностранных дел Турции Яшаром Якишем и заверил его, что документ не получит юридиеской силы.
Как пишет Nouvelles-d’Armenie, Ханель является также членом Босфорского университета – протурецкой лоббистской организации. Переписка между Ханелем и Якишем началась незадолго спустя после принятия закона обеими палатами парламента и того, как он направился в Конституционый суд страны. В частности, в начале февраля Якиш написал Ханелю, что испытывает радость по поводу того, что «дело находится в надежных руках». На это Ханель ответил, что испытывает те же чувства. «У нас есть 30 дней. Жребий брошен», – пишет он. 28-го февраля Ханель написал Якишу, что «решение суда будет сегодня в 5 часов. Уверен, вы не будете разочарованы». Якиш ответил, что уверен в благополучном для турецкой стороны исходе после слов судьи.
Координационный совет армянских организаций Франции выпустил обращение, в котором призвал уволить судью и расследовать факт его связи с турецким лоббистом, пишет Asbarez. «Корреспонденция доказывает соучастие, граничащее со сговором, между высокопоставленным должностным лицом Франции и представителем иностранного государства», – отмечается в заявлении.
В декабре 2011 года – при президентстве Николя Саркози, Национальное Собрание и Сенат Франции одобрили законопроект, устанавливающий уголовную ответственность за отрицание геноцидов (в том числе Геноцида армян), однако Конституционный Совет страны в феврале 2012 года не утвердил его. По закону за отрицание Геноцида полагается штраф в 45 тысяч евро и полгода тюремного заключения. В 2014 году Депутат Национального собрания Франции Валери Буайе внесла новый законопроект о криминализации отрицания геноцидов и преступлений против человечности в 20-м веке. Франция официально признает два геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Депутат считает ситуацию несправедливой и считает, что ее необходимо исправить.