ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է երրորդ զեկույցը Սիրիայում թունավոր նյութերի կիրառման վերաբերյալ, որը ներկայացրել է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը՝ ՔԶԱԿ-ը: Փաստաթղթից հայտնի է դառնում, որ 2014-ին Սիրիայի իշխանությունները երեք անգամ քլորի գազ են կիրառել խաղաղ բնակիչների դեմ, հայտնում է Ռոսբալտը:
Չնայած, որ զեկույցի հեղինակները ուղղակիորեն պատասխանատու չեն համարում Բաշար Ասադին, սակայն ըստ նրանց հավաքած տեղեկությունների, գազով տակառները նետվել են ուղղաթիռներից, որոնցից իշխանությունների հակառակորդները չունեն: Այդ մասին հայտնել է 37 վկաներից 32-ը, որոնց հարցաքննել են զեկույցը պատրաստելիս:
26 մարդ ցույց է տվել, որ լսել է տակառների վայր ընկնելուն հատուկ բնորոշ սուլոցը, իսկ 29-ը զգացել է «գազի կուտակմանը բնորոշ հոտը»: ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը նշել է, որ հաշվետվությունը ներկայացրել է իշխող ռեժիմի կողմից թունավոր նյութերի օգտագործման առավել հստակ վկայությունները:
Սիրիայի նախագահ Ասադին մեղադրում են խաղաղ քաղաքացիների դեմ հակամարտության 2,5 տարում քիմիական զենք մի քանի անգամ կիրառելու մեջ: Ամենախոշոր դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում: Սիրիայի իշխանությունները հերքում են այդ մեղադրանքները: Ասադը նախկինում հայտարարել էր, որ իր զորքերի հաջողությունների ֆոնի վրա քիմիական զենքի կիրառումն «անտրամաբանական» կլիներ
ՄԱԿ ԱԽ-ն սեպտեմբերի 27-ին միաձայն հավանություն տվեց Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման վերաբերյալ բանաձևին: Բանաձևը բացառում է ուժի կիրառումը Սիրիայում և ընդհանրապես 7-րդ հոդվածի ցանկացած կիրառում: Բանաձևի տեքստն ընդունվեց Ռուսաստանի և ԱՄՆ ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում: Նրա հիմքում 2013թ. սեպտեմբերի սկզբին Ժնևում ընդունած համաձայնությունն է:
ՄԱԿ մամուլի ծառայությունը հոկտեմբերի 6-ին հայտնել էր, որ սիրիացիները ոչնչացրել են քիմիական զենքի պաշարների մեծ մասը Քիմզենքի արգելման կազմակերպության փորձագետների ղեկավարությամբ: Դուրս է բերվել և ոչնչացվել մոտ 800 տոննա քիմիական նյութ, իսկ ՄԱԿ և ՔԶԱԿ համատեղ առաքելությունը ոչնչացնում է քիմզենքի արտադրության օբյեկտները երկրում:

Совет Безопасности ООН рассмотрел третий отчет о применении отравляющих веществ в Сирии, подготовленный Организацией по запрету химического оружия (ОЗХО). Из документа следует, что в 2014 году сирийские власти трижды использовали хлорный газ.
Несмотря на то, что авторы отчета не возлагают на президента Башара Асада ответственность напрямую, согласно собранными ими свидетельствам бочки с газом были сброшены с вертолетов, которыми не располагают противники Асада. Об этом сообщили 32 из 37 свидетелей, опрошенных при подготовке отчета, пишет Росбалт.
26 человек показали, что слышали характерный свист падения бочек, а 29 почувствовали «характерный запах облака газа». Представитель США в ООН Саманта Пауэр отметила, что отчет предоставляет наиболее четкие свидетельства использования режимом отравляющих веществ, пишет Росбалт.
США и ряд других стран были в шаге от бомбардировок Сирии осенью 2013 года: предлогом стало обвинение правительственных сил применение химического оружия в ходе конфликта. Убедительных доказательств, однако предъявить не удалось. При посредничестве России удалось избежать бомбардировок в обмен на отказ Сирии от химического оружия. Летом-осенью 2014 года вывоз химического оружия из страны был завершен, всего было уничтожено около 1300 тонн поражающих газов. При этом, хлор является промышленным химикатом и не входил в состав оружия, которое Сирия согласилась отдать на уничтожение. Но применение его в качестве оружия противоречило бы конвенции, подписанной президентом Асадом.