9 Հունվար 2015 - 09:05 AMT
Իսլամիստների հարձակման թիրախ դարձած ֆրանսիական երգիծական Charlie Hebdo թերթի հայ աշխատակից Մաթյե Մադենյանը պետք է մասնակցեր այդ օրը առավոտյան խմագրությունում կայանալիք ժողովին, սակայն չի կարողացել ներկա գտնվել պլանների փոփոխության պատճառով:
Ահաբեկչությունից անմիջապես հետո Մաթյե Մադենյանը ելույթ ունեցավ Canal+-ի եթերում՝ որոշ մանրամասներ ներկայացնելով խմբագրության կյանքից: Ըստ նրա, ամեն չորեքշաբթի առավոտյան ժամը 10-ին խմագրությունը հավաքվում էր ժողովի ու «ուղեղների գրոհի», սակայն հարձակման օրը նա ստիպված էր բացակայել: «Այդ առավոտ ժամը 9-ին ես Շարբին (գլխավոր խմբագիր Ստեֆան Շարբոնիեին, որը նույնպես զոհվել է՝ խմբ.) կարճ հաղորդագրություն ուղարկեցի, որ չեմ գալու և ավելի վաղ խոստացած թխվածքաբլիթները մի ուրիշ անգամ կբերեմ…հիմա ես բազում հաղորդագրություններ եմ ստանում, որոնց չգիտեմ, թե ինչ պատասխանեմ…ես միայն զոհվածների մասին եմ հիմա կարողանում մտածել»,-ասել է նա, գրում է L'Independant-ը:
Մադենյանը պատմել է, որ պարբերականը բազմաթիվ սպառնալիքներ է ստացել, և որ գլխավոր խմբագիրը բազմիցս է նրան սպառնալիքներով ու վիրավորանքներով նամակներ ցույց տվել:
Հունվարի 7-ին զինված հարձակում է կատարվել Ֆրանսիական հայտնի Charlie Hebdo երգիծական թերթի փարիզյան խմբագրության վրա: Ըստ տարբեր տվյալների, հարձակվողները երկու կամ երեք տղամարդ են եղել: Ըստ ոստիկանության վերջին տվյալների, 12 մարդ է զոհվել, որոնցից երկուսը ոստիկան էին: Առնվազն 10 մարդ վիրավոր է, որոնցից 5-ի վիճակը ծանր է: Իսլամիստների գրոհը վրեժ էր Մոհամեդ մարգարեի ծաղրանկարի համար: Ամսագիրը բազմիցս է ծաղրանկարներ հրապարակել կրոնական թեմաներով՝ հարուցելով իսլամիստների վրդովմունքը: Գրոհից մի քանի ժամ առաջ ամսագրում տպագրվել էր «Իսլամական պետության» առաջնորդ Աբու Բաքր ալ Բաղդադիի ծաղրանկարը:
Ֆրանսիայի ոստիկանությունն ու հատուկ ծառայությունները որոնում են հարձակվողներին: Ըստ նախնական տվյալների, նրանք Ֆրանսիայի քաղաքացիներ են, ծագումով ալժիրցիներ, որոնք մասնակցել են պատերազմին Սիրիայում իսլամիստների կողմից:
Կատարվածն առաջին գրոհը չէ թերթի վրա, մի քանի տարի առաջ պարբերականի շենք էին նետել պայթուցիկով շշեր, լրագրողները բազմաթիվ սպառնալիքներ էին ստանում, գլխավոր խմբագիրը թիկնապահ ուներ:

8 Январь 2015 - 13:30 AMT
Колумнист подвергшейся атаке исламистов французской юмористической газеты Charlie Hebdo Матье Маденян должен был придти на летучку газеты в в день теракта, однако не смог присутствовать из-за изменившихся планов.
Сразу после теракта Маденян выступил в эфире Canal+ , где рассказал некоторые подробности редакционной жизни. По его словам, каждую среду в 10 утра редакция собиралась на на летучку и «мозговой штурм», однако в день атаки ему пришлось отлучиться. «В это утро в 9 утра я отправил Шарбу (главные редактор газеты, погибший Стефан шарбонье – ред.) СМС о том, что не приду, и принесу обещанное (ранее) печенье в следующий раз… сейчас я получаю многочисленные СМС, на которые не знаю, что ответить… я в состоянии думать только о погибших», – пишет L'Independant.
Маденян рассказал, что журнал получал многочисленные угрозы, и что главный редактор издания многократно показывал ему письма с оскорблением и угрозами.
7 января в результате атаки на редакцию газеты Charlie Hebdo было убито 12 человек, в том числе – двое полицехйских и 10 сотрудников издания, и ранено еще 11. Атака исламистов стала местью за карикатуры на пророка Мухаммеда. Журнал неоднократно публиковал карикатуры на религиозные темы, часто вызывая возмущение исламистов, , в частности, открыто поддержал право свободы слова во время скандала 2005 года, когда карикатуры на Мухаммеда опубликовала датская газета Jyllands-Posten. За несколько часов до атаки на редакцию в Twitter издания появилась карикатура на лидера Исламского государства Абу Бакра аль-Багдади.
Полиция и спецслужбы Франции ведут поиск нападавших. По предварительным данным,террористы – граждане Франции алжирского происхождения, участвовавшие в войне в Сирии на стороне исламистов.
Произошедшее – не первая атака на газету – несколкьо лет назад издание забрасывали бутылками с зажигательной смесью, журналисты получали многочисленные угрозы, а главный редактор находился под охраной телохранителей.