Brent տեսակի նավթի փետրվարյան ֆյուչերսները ICE Futures Լոնդոնի բորսայում Մոսկվայի ժամանակով 9:27-ին աճել են 0,17 դոլարով կամ 0,33 տոկոսոով՝ հասելով $51,13 մեկ բարելի դիմաց: WTI տեսակի նավթի ֆյուչերսի գինը Նյու Յորքի ապրանքային բորսայի էլեկտրոնային սակարկություններում ավելացել է 0,33 դոլարով կամ 0,68 տոկոսով՝ հասնելով $49,12 մեկ բարելի համար: Նավթը թանկանում է, քանի որ ԱՄՆ որոշ արդյունահանող ընկերություններ հրաժարվում եբ նոր հորատանցքերի հորատման երկարաժամկետ պայմանագրերից, հայտնում է Investing.com գործակալությունը: Դրանից առաջ, սակայն, նավթի գինը կրկին նվազեց մեկ բարելի դիմաց 50 դոլար հոգեբանորեն կարևոր նիշից, գրում է BBC-ին: Պարբերականը Արաբական թերակղզում նավթային ոլորտում աղբյուրների վրա հղումով գրում է, որ խոշոր խաղացողները երկու տարի է սպասում էին ցածր գներին, որից հետո նավթի գինը կրկին կվերադառնա մեկ բարելի դիմաց 80-90 դոլար նիշին:
«Պարսից ծոցի երկրներում 2015-ի բյուջեն հաշվարկվում է, հիմք ընդունելով մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարի ցուցանիշը, սակայն ղեկավարությունը պնդում է, որ կշարունակի լայնածավալ ծախսները, շինարարությունն ու տնտեսությունների դիվերսիֆիկացիան»,-նշում է պարբերականը: Թանկացող նավի ֆոնին մի փոքր ամրապնդել է դիրքերը ռուսական ռուբլին: ԱՄՆ դոլարի սակարկությունները սկսվեցին մեկ դոլարի դիմաց 60,89 ռուբլուց, եվրոյի փոխարժեքը կազմեց 72,02 ռուբլի: Դոլարը գործող պաշտոնական փոխարժեքից բարձր էր 3,58 ռուբլով, եվրոն՝ 2,18 ռուբլով, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ռուսաստանի բյուջեն կազմված է նավթի 1 բարելի դիմաց 96 դոլարի հաշվարկով, Ադրբեջանինը՝ 1 բարելի դիմաց 90 դոլարի հաշվարկով: Ավելի վաղ հայտարարվեց, որ գնանկումը 1 դոլարով զրկում է Ռուսաստանը 2 մլրդ դոլար շահույթից: Ըստ ԶԼՄ-ների, ՌԴ ֆինանսների նախարարության գնահատականով, եթե նավթի գինը նվազի 1 բարելի դիմաց 60 դոլարի շեմից, դա կարող է հանգեցնել 5-տոկոսանոց անկման:

Февральские фьючерсы на нефть Brent на лондонской бирже ICE Futures к 9:27 мск выросли в цене на $0,17 (0,33%) – до $51,13 за баррель. Цена фьючерса на нефть WTI на февраль на электронных торгах Нью-йоркской товарной биржи увеличилась к этому времени на $0,33 (0,68%) – до $49,12 за баррель. Нефть дорожает на информации о том, что некоторые добывающие компании США отказываются от долгосрочных контрактов на бурение новых скважин, сообщает агентство Investing.com.
Незадолго до этого, однако, цена на нефть вновь падала ниже психологическив ажно отметки в $50 за баррель, пишет BBC. Издание со ссылкой на источники в нефтяной сфере на Арабском полуострове пишет, что крупнейшие игроки ожидают два года низких цен, после чего цена вновь вернется до уровня $80-90 за баррель. «Экономики стран залива планируют бюджеты на 2015 год, исходя из цены $60 за баррель, но руководство настаивает, что продолжит осуществлять широкомасштабные расходы, строительство и диверсификацию своих экономик», – отмечает издание.
На фоне дорожающей нефти немного укрепился также рубль. Торги по доллару США начались сделками в пределах 60,89 руб./$1, курс евро составил 72,02 руб. Доллар при этом оказался на 3,58 рубля выше действующего официального курса, евро – на 2,18 рубля выше официального курса, отмечает Интерфакс.
Бюджет России сверстан из расчета цены на нефть в $96 за баррель, в бюджет Азербайджана заложена цена $90 за баррель. Ранее заявлялось, что снижение цены на баррель на один доллар лишает Россию около двух миллиардов долларов доходов. Согласно СМИ, по оценкам российского Минфина, цена на нефть ниже $60 за баррель может привести к рецессии в 5%.