Հունվարի 9-ին անհայտները պատանդ են վերցրել Փարիզի շրջանի Սենա և Մառնայի դեպարտամենտում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը RTL ռադիոկայանի վրա հղումով: Հնարավոր զոհերի ու պատանդների քանակի մասին տեղեկություններ չեն հաղորդվում:
Ենթադրվում է, որ նախօրեին Դամարտեն ան Գոելում, որը գտնվում է Էնա դեպարտամենտի Վիլեր Կոտլե քաղաքի արվարձանում, են թաքնվել հունվարի 8-ին երգիծական Charlie Hebdo թերթի խմբագրության վրա հարձակում գործած հանցագործները, որոնց գործողությունների արդյունքում 12 մարդ զոհվեց: «Ֆրանսիայի ժանդարմերիայի և ֆրանսիական ոստիկանության հատուկ մարտավարական օղակի հակաահաբեկչական 3 ուղղաթիռ պտույտներ է կատարում երկնքում և ուղղություն են վերցնում դեպի Դամարտեն ան Գոել»,-գրել է իր Թվիթերում իրադարձությունների վայրից լրագրող Ռոման Տամբուրինոն:
Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ իրավապահների և հանցագործների միջև փոխհրաձգության հետևանքով 2 մարդ է զոհվել և ևս 20-ը՝ վիրավորվել:
Փոխհրաձգությունը տեղի է ունեցել Էնա և Ուազա դեպարտամենտների հարավում՝ Charlie Hebdo թերթի վրա հարձակման գործելու մեջ կասկածվող անձանց ձերբակալության ժամանակ: Կասկածյալները եղբայրներ Սաիդ և Շերիֆ Կուաշիներն են, հայտնել է AFP-ն:
Մինչդեռ Փարիզի դատախազությունը ժխտում է ոստիկանական գործողության ժամանակ զոհերի առկայության մասին տեղեկությունը: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ հանցագործները Կուաշի եղբայրներն են, որոնք, ըստ ֆրանսիական ԶԼՄ-ների հաղորդման, գտնվում են Դանմարտան ան Գոել քաղաքի արդյունաբերական գոտու տպարանում, որտեղ մի քանի պատանդ են վերցրել, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ֆրանսիայում կարող են անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկվել երկրում առկա ահաբեկչական սպառնալիքի պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Ֆրանս Պրեսի վրա հղումով: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը: «Մենք գտնվում ենք ահաբեկչության դեմ պատերազմական վիճակում: Մենք չենք պատերազմում կրոնի, կամ քաղաքակրթության դեմ»,-ասել է նա Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպմանը:
Հունվարի 7-ին զինված հարձակում է կատարվել Ֆրանսիական հայտնի Charlie Hebdo երգիծական թերթի փարիզյան խմբագրության վրա: Ըստ տարբեր տվյալների, հարձակվողները երկու կամ երեք տղամարդ են եղել: Ըստ ոստիկանության վերջին տվյալների, 12 մարդ է զոհվել, որոնցից երկուսը ոստիկան էին: Առնվազն 10 մարդ վիրավոր է, որոնցից 5-ի վիճակը ծանր է: Իսլամիստների գրոհը վրեժ էր Մոհամեդ մարգարեի ծաղրանկարի համար: Ամսագիրը բազմիցս է ծաղրանկարներ հրապարակել կրոնական թեմաներով՝ հարուցելով իսլամիստների վրդովմունքը:

9 Январь 2015 - 10:28 AMT
В ходе операции по освобождению заложников в Париже убито пять человек (включая террориста), четверо тяжело ранены, сообщает AFP.
Полиция Франции начала одновременные операции в Париже и Даммартене против захвативших заложников террористов. Братья Куаши убиты, заложник освобожден, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на iTele.
Одновременно Спецслужбы освободили нескольких заложников на востоке Парижа. Russia Today со ссылкой на очевидцев сообщает об убийстве захватившего заложников мужчины.
Утром после перестрелки, в которой был убит один полицейский и ранен второй, преступник ворвался в кошерный магазин и захватил в заложники пятерых человек. Нападающий угрожал расстрелять их, если начнется штурм помещения, где находятся братья Куаши, сообщает le Figaro со ссылкой на полицию.
Ранее сообщалось, Подозреваемые в нападении на редакцию Charlie Hebdo братья Шериф и Саид Куаши окружены в здании типографии в городе Даммартен-ан-Гоэль в пригороде Парижа, недалеко от аэртопорта Шарль де Голль.
По некоторым данным, братья Куаши захватили нескольких людей в заложники, AFP со ссылкой на источники в полизии заявляет о том, что заложник – один.
Ранее СМИ сообщали о том, что в ходе перестрелки впредполагаемыми участниками нападания на редакцию погибло двое человек, ранено более двадцати. Официальные лица, однако, опровергли информацио о жертвах, пишет РИА Новости.
Тем временем, стало известно, Франция в рамках борьбы с террористической группировкой «Исламское государство» разместит в Персидском заливе свой единственный авианосец «Шарль де Голль». Как пишет Gazeta.ru, авианосец будет участвовать в борьбе с ИГ вместе с международной коалицией во главе с США. авианосец в случае необходимости будет участвовать в любых операциях международной коалиции.
7 января в результате атаки на редакцию газеты Charlie Hebdo было убито 12 человек, в том числе – двое полицехйских и 10 сотрудников издания, и ранено еще 11. Атака исламистов стала местью за карикатуры на пророка Мухаммеда. Журнал неоднократно публиковал карикатуры на религиозные темы, часто вызывая возмущение исламистов, , в частности, открыто поддержал право свободы слова во время скандала 2005 года, когда карикатуры на Мухаммеда опубликовала датская газета Jyllands-Posten. За несколько часов до атаки на редакцию в Twitter издания появилась карикатура на лидера Исламского государства Абу Бакра аль-Багдади. Произошедшее – не первая атака на газету – несколько лет назад издание забрасывали бутылками с зажигательной смесью, журналисты получали многочисленные угрозы, а главный редактор находился под охраной телохранителей.