Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Շոա հիմնադրամի Տեսապատմության և կրթության ինստիտուտը կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության մոտ 40 տեսագրված վկայություն: Վկայությունները հիմնադրամին է ներկայացրել Հայ կինոյի հիմնադրամն ու Տեսանյութերի պատմական արխիվը: «Նախագիծը կմեկնարկի ֆիլմի ցուցադրությամբ, որը լույս է սփռում մարդկության պատմության ամենասարսափելի ու քիչ ուսումնասիրված դրվագներից մեկի վրա»,-ասել է Ինստիտուտի հետազոտությունների և փաստաթղթերի գծով տնօրեն Կարեն Ջանգբլաթը:
Ըստ հիմնադրամի կայքի, հարցազրույցները ներառում են ոչ միայն Ցեղասպանությունը վերապրած հայերի, այլ նաև օսմանցի թուրքերից տուժած այլ ժողովրդների ներկայացուցիչների՝ հույների, ասորիների ու եզդիների հարցազրույցներ: Նյութերում ընդգրկված են նաև վայրագությունների վկան դարձած քրիստոնյա քարոզիչների ու արաբ բնակիչների, ինչպես նաև վերապրածների ժառանգների ու որոշ գիտնականների հետ հարցազրույցներ:
«Այդ հարցազրույցների հավելումը ինստիտուտի արխիվային նյութերին հասանելի կդարձնի դրանք բազմալեզու լսարանի համար»,-ասել է նախագծի խորհրդական, հայագետ, պատմության պրոֆեսոր, Կալիֆորնիայի ինստիտուտի պատվավոր պրոֆեսոր Ռիչարդ Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, դա թույլ կտա լայն հանրության ուշադրությունը սևեռել մարդկային պատմության ամենասարսափելի գլուխներից մեկի վրա:
Հարցազրույցները կատարված են օրիգինալ ձևաչափով, որոնք արտահայտում են վավերագրող ռեժիսորի ոճը՝ լսելի են նույնիսկ ռեժիսորի դիտողությունները: «Մայքլ Հակոբյանը կարծես հասանելի է դարձնում իր ֆիլմերի ետին կողմը, որն, ինչպես օրիագիրը, տեսանելի չէ հանրությանը: Հենց դա է սրություն ու անկեղծություն հաղորդում հարցազրույցին»,-ասել է ինստիտուտի հետ ծրագրերի համակարգող Գրեգ Եդալյանը:
Հիմնադրամն արդեն երկու ազդագիր հոլովակ է ներկայացրել վերապրածների վկայություններով: Նրանցից մեկը՝ 1987 թվականի զրույց է, որտեղ Միհրան Անտոնյանը պատմում է այն մասին, թե ինչպես են 1916 թվականին նրա ընտանիքին բռնագաղթել Արևմտյան Հայաստանից և ինչպես է նա կորցրել իր ընտանիքի ութ անդամներին: Երկրորդ հոլովակը 1993 թ. հարցազրույցն է Հարություն Այվազյանի հետ, որը պատմում է այն մասին, որ վերապրել է միայն այն բանի շնորհիվ, որ մայրը նրան մանկատուն է հանձնել: «Նույնիսկ նրանք, ով վերապրեց այս ամենը, անդառնալիորեն շատ թանկ բան կորցրեցին, որը յուրաքանչյուր մարդու անբաժանելի իրավունքն է՝ մանկությունը: Մենք զրկվեցինք մանկության իրավունքից»,-ասում է իր հարցազրույցում Այվազյանը:
Այս վկայությունները հիմք են հանդիսացել Հայոց ցեղասպանության մասին Հակոբյանի ֆիլմերի, այդ թվում «Էմմիի» երկու անվանակարգերի 1976 թվականի դափնեկիր «Մոռացված ցեղասպանություն» ֆիլմի ու «Վկաների եռագրության» համար՝ «Լճի ձայները», «Գերմանիան և գաղտնի ցեղասպանությունը» և «Կարմրած գետը»: «Նա հասկանում էր կենդանի վկայությունների պահպանման ամբողջ կարևորությունը, մինչ վերապրածների ձայներն ընդմիշտ կլռեին»,-ասում է Հայ կինոյի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Կառլա Կարապետյանը: «Այժմ այդ ձայները հասանելի են ուսանողների ու դասախոսների, գիտնականների ու լայն հանրության համար գլոբալ մասշտաբով»:
2010-ի ապրիլին Հարավային Կալիֆորնիայի Շոա համալսարանի հիմնադրամն ու Հայ կինոյի հիմնադրամը համաձայնագիր են ստորագրել հանգուցյալ Ջորջ Մայքլ Հակոբյանի (ամերիկահայ ռեժիսոր, Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմերի հեղինակ) բոլոր հարցազրույցները թվայնացնելու մասին, որոնք ձայնագրվել են 1972-2005 թթ.:
Հարցազրույցների ամբողջական հավաքածուն նախատեսվում է ինտեգրել Հիմնադրամ մինչև ընթացիկ տարվա աշունը: Հարավային Կալիֆորնիայի Շոա համալսարանի Տեսապատմության ու կրթության ինստիտուտը զբաղվում է Հոլոքոսթն ու այլ ցեղասպանություններ վերապրածների վկայությունների աուդիո- և տեսանյութերի ստեղծմամբ ու պահպանմամբ: Ջ. Մայքլ Հակոբյանը 70 փաստագրական ու կրթական ֆիլմերի հեղինակ է, այդ թվում նաև հայերի ու Հայոց ցեղասպանության մասին 17 ֆիլմերի:

9 Январь 2015 - 14:53 AMT
К столетию Геноцида армян Институт видеоистории и образования фонда Шоа университета Южной Калифорнии представит около 40 видеосвидетельств Геноцида армян. Свидетельства предоставлены Институту Фондом армянского кино для видеоисторического архива.«Проект будет открыт показом фильма, проливающим свет на одну из самых ужасающих и недостаточно изученных глав человеческой истории», – отметил директор по исследованиям и документации Института видеоистории Карен Джангблат.
По сообщению сайта фонда, сами интервью включают в себя не только материалы с оставшимися в живых после Геноцида армян, но и других народов, пострадавших от турок-осман – греков, ассирийцев и езидов. В материалы также включены интервью со свидетелями зверств – христианскими миссионерами и арабскими жителями, потомками выживших жертв и несколькими учеными.
«Добавление этих интервью в архивные материалы института позволит обеспечить широкий многоязычный доступ к коллекции материалов», – отметил советник проекта, армяновед, профессор истории, почетный профессор калифорнийского института Ричард Ованиссян. По словам Ованнисяна, это позволит привлечь внимание широкой общественности к одной из самых ужасающих глав человеческой истории.
Интервью выполнены в оригинальном формате, отражающем стиль режиссера-документалиста: каждое интервью начинается со щелчка хлопушки, во время записи слышны замечания режиссера. «Майкл Акопян словно дал нам доступ к обратной стороне своих фильмов, которая, сродни дневнику, не видна общественности. Именно это придает этим интервью остроту и откровенность», – сказал координатор программы с институтом Грэг Едалян.
Фонд уже представил два анонсирующих ролика со свидетельствами переживших геноцид. Один из них – это разговор 1987 года, в котором Михран Андонян рассказывает о том, как в 1916 году его семья была депортирована из Испрата (Западная Турция) и как он потерял восемь членов своей семьи.
Второй ролик – интервью 1993 года с Арутюном Айвазяном, который рассказывает о том, что выжил лишь благодаря тому, что был оставлен матерью в детском доме. «Даже те, кто из нас выжил – необратимо потерял что-то очень ценное, нечто, являющееся неотъемлемым правом каждого человека – детство. Мы потеряли право на детство», – говорит в своем интервью Айвазян.
Эти свидетельства послужили основным источником информации для фильмов Акопяна о Геноциде армян, в их числе «Забытый Геноцид» – лауреат двух номинаций Эмми в 1976 году и «Трилогия свидетелей»: «Голоса из озера», «Германия и тайный Геноцид» и «Река, ставшая красной». «Он понимал всю важность сохранения живых свидетельств, прежде чем их голоса замолкнут навсегда», – говорит представитель Фонда Армянского кино Карла Карапетян. «Теперь эти голоса теперь доступны для студентов и преподавателей, ученых и широкой общественности в глобальном масштабе».
В апреле 2010 года Фонд Шоа университета Южной Калифорнии и Фонд армянского кино подписали соглашение об оцифровке всех интервью покойного Джорджа Майкла Акопяна (американский режиссер армянского происхождения, создатель фильмов о геноциде армян), записанных на пленку в период 1972-2005 гг. Всю коллекцию интервью с М.Акопяном планируется интегрировать в архив Фонда к осени текущего года.
Институт видеоистории и образования Фонд Шоа университета Южной Калифорнии занимается созданием и хранением аудиовизуальных материалов с выжившими и свидетелями Холокоста и других геноцидов. Дж. Майкл Акопян – создатель 70 документальных и образовательных фильмов, в числе которых 17 фильмов об армянах и Геноциде армян.