Ուժի մեջ է մտել իրավախախտ միգրանտների մուտքը ՌԴ 10 տարով արգելող օրենքը: 2015-ին ՌԴ-ում նախատեսվում է չեղյալ համարել միգրացիոն արտոնությունները, որոնք գործում էին Ուկրաինայի քաղաքացիների համար՝ հավասարեցնելով նրանց իրավունքներն այն երկրների քաղաքացիների իրավունքներին, որոնց հետ ՌԴ-ն վիզային ռեժիմ չունի, հայտնել է Դաշնային միգրացիոն ծառայությունը, գրում է «Բաց գիծ» կայքը:
Ընթացիկ տարվա սկզբից սահմանափակում է ներմուծվել ԱՊՀ որոշ երկրների քաղաքացիների համար, նրանք կարող են մուտք գործել Ռուսաստան միայն արտասահմանյան անձնագրի առկայությամբ:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԴՄԾ ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին հայտարարեց, որ Հարյուր հազարավոր միգրանտների համար մուտքը Ռուսաստան կարող է արգելվել 10 տարով երկրում կացության օրինական ժամկետը խախտելու համար: Դա կապված է հունվարի 10-ին ուժի մեջ մտնող օրենսդրական փոփոխությունների հետ: «Այժմ Ռուսաստանի տարածքում գրեթե 3 մլն օտարերկրյա քաղաքացի կա, որոնք զգալիորեն խախտել են երկրում օրինական կարգով գտնվելու ժամկետը՝ 90 օրը»,-ասել է նա:
Նա հայտնել է, որ ըստ նոր ուղղումների 120-օրյա ժամկետը խախտելու դեպքում մուտքը ՌԴ կարգելվի 3 տարով, իսկ 270 օրը գերազանցելու դեպքում՝ մուտքը կարգելվի 5 տարի ժամկետով:
«Երկրում 360 օրից ավելի ապօրինի մնալու դեպքում մուտքը կարգելվի 10 տարով»,-հայտարարել է Ռոմոդանովսկին: Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԴՄԾ ղեկավարը հայտարարեց, որ 2015-ի սկզբին ներգաղթյալների հոսքը Ռուսաստան նվազել է 70 տոկոսով:
ԵՏՄ–ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը, որն ուժի մեջ մտավ 2015–ի հունվարի 1–ից, հնարավորություն է տալիս ՀՀ քաղաքացիներին մուտք գործել ՌԴ տարածք և աշխատել առանց թույլտվության և աշխատանքային պայմանագրին համապատասխան: Ըստ Միգրացիոն ծառայության ներկայացուցչի, այդպիսով` ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները հավասարեցվում են ՌԴ քաղաքացիների իրավունքներին, ուստի հարկավոր կլինի միայն ՀՀ քաղաքացու անձնագիրն ու աշխատանքային պայմանագիրը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ Պետական միգրացիոն ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը:
Եգանյանը նշել է նաև, որ խնդիր է դրված հրաժարվել պետտուրքի վճարման պահանջից, որի արդյունքում, ըստ նրա, Հայաստանից արտագնա աշխատանքի մեկնողները ընդհանուր առմամբ 15-20 մլն դոլար կտնտեսեն:

Вступил в силу закон, закрывающий мигрантам-нарушителям въезд в Россию на 10 лет. В 2015 году в Российской Федерации планируется отменить миграционные послабления, которые существовали для граждан Украины, и уравнять их с действующими для граждан других стран, с которыми у РФ установлен безвизовый режим, сообщили в Федеральной миграционной службе, пишет сайт «Открытая линия».
Так же с начала текущего года ввели ограничения для граждан некоторых стран СНГ — теперь они смогут попасть на территорию Российской федерации только с наличием загранпаспорта.
Ранее глава ФМС РФ Константин Ромодановский заявил, что более чем одному миллиону иностранцев может быть закрыт въезд в Россию на 10 лет за превышение срока законного пребывания.
«На территории России в настоящее время находятся почти 3 млн иностранных граждан, значительно превышающих срок законного пребывания — 90 суток», — отметил Ромодановский.
Он сообщил, что согласно новым поправкам превышение 120-дневного пребывания приведет к автоматизированному закрытию въезда на 3 года, при превышении 270 дней въезд будет закрыт на 5 лет.
«Незаконное нахождение более 360 дней — шлагбаум закроется на 10 лет», — заявил Ромодановский.
«Для тех, кто превысит срок пребывания в 120 суток, но выедет до истечения 270 суток, а эта категория составляет 1 млн 196 тысяч 619 иностранцев, предусмотрена возможность пересмотра решения информационной системы, правда, исходя только из гуманитарных соображений», – сказал руководитель ФМС.
Ранее глава ФМС России рассказал о том, что в начале 2015 года миграционный поток в Россию уменьшился почти на 70%.
Ранее начальник Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, касаясь вступления в силу договора об интеграции Армении в Евразийский экономический союз, заявил, что с 1 января 2015 года процесс получения права на работу гражданами Армении в России значительно упростится. По его словам, у законных трудовых мигрантов отныне не возникнет необходимость в дополнительных документах – нужны будут только паспорт гражданина РА и рабочий договор.
Кроме исключения бюрократической волокиты, отметил Еганян, главной задачей является также устранение требований по выплате государственной пошлины, в результате чего, по подсчетам начальника Государственной миграционной службы, у трудовых мигрантов из Армении останется около $15-20 млн.