Մոսկվայի հետ պրակտիկ գործունեության ոլորտում ավելի քան 9-ամսյա դադարից հետո ՆԱՏՕ-ում հայտարարել են, որ պատրաստակամ են ահաբեկչության խնդիրներին աշխարհում դիմակայել Ռուսաստանի հետ: «Կարևոր ենք համարում, որ Ռուսաստանը, մեր ամենամեծ հարևանը Եվրոպայում, և ՆԱՏՕ-ն միասին աշխատեն կարևոր ուղղություններով, այդ թվում ահաբեկչության դեմ պայքարում»,-ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլտենբերգը:
Հայտարարությունն արվել է մի շարք արևմտյան երկրների հատուկ ծառայությունների հաղորդագրությունների ֆոնին այն մասին, որ Եվրոպային ահաբեկչությունների նոր ալիք է սպառնում, և ողբերգական իրադարձությունները Փարիզում դա են գուժում: ԱՄՆ Ազգային անվտանգության գործակալությունը տեղեկացել է այդ մասին գաղտնալսելով ջիհադիստական խմբավորումների առաջնորդների բանակցությունները: Ըստ բրիտանական MI5-ի ղեկավար Էնդրյու Փարկերի, «Ալ Քայիդայի» և «Իսլամական պետության» նպատակը զանգվածային զոհերն են, հարձակումները տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ու Եվրոպայի տեսարժան վայրերի վրա: Մասնավորապես, ԻՊ գրոհայինները, այդ թվում 600 բրիտանացիներ, որոնք կռվել են կամ կռվում են Սիրիայում նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդների կողմից, մտադիր են օգտագործել սոցցանցերը դրդելու համար ՄԹ քաղաքացիներին բռնության:
Մինչդեռ Պենտագոնում որոշել են պահպանել ռազմակայանների քանակը Եվրոպայում, տնտեսելու համար տարեկան մինչև 500 դոլար: Խոսքը 15 օբյեկտների մասին է, որոնք կվերադարձվեն եվրոպական երկրների օգտագործմանը: ԱՄՆ ՊՆ ղեկավարի միջազգային անվտանգության գծով օգնական Դերեկ Շոլլեն շտապել է հանգստացնել եվրոպացիներին, որ վերակազմավորումը չի անդրադառնա ամերիկյան զինծառայողների մարտական պատրաստականությանը տարածաշրջանում:
Մինչդեռ Չինաստանը զորացնում է մրցակցությունն ԱՄՆ հետ Լատինական Ամերիկայում ազդեցության համար: Ելույթ ունենալով Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի շուրջ 33 երկրների առաջնորդների առջև, որոնք առաջին անգամ հավաքվել էին Պեկինում, Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը խոստացավ, որ 10 տարում իր երկիրը մտադիր է 250 մլրդ ներդրում կատարել տարածաշրջանում իր ազդեցության ամրապնդման շրջանակում, որտեղ տևական ժամանակ իշխել է ԱՄՆ-ն: Ըստ նրա, համաժողովը Պեկինում «հեռուն գնացող հետևանքներ կունենա Հարավ-Հարավ ուղղությամբ գործակցության զարգացման ու աշխարհի բարգավաճման համար»: Ինչպես արդեն հայտարարել է Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն, նրան հաջողվել է ստանալ Չինաստանից 20 մլրդ ներդրումների հավաստիացում:
Տարածաշրջանում Վենեսուելայի գլխավոր դաշնակից Կուբան ԱՄՆ հետ համաձայնեցրել է դիվանագիտական հարաբերությունների մասին բանակցությունների վերսկսման ամսաթիվը: ԱՄՆ Պետդեպի Լատինական Ամերիկայի բաժնի ղեկավար Ռոբերտ Ջեյկոբսի գլխավորած պատվիրակության այցը Հավանա նախատեսված է հունվարի 21-22, հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակին: Դրանից մի քանի ժամ առաջ Կուբայի իշխանություններն ազատ են արձակել 5 ընդդիմադիրների: Ընդհանուր առմամբ ազատվել է 36 այլախոհ: Համարվում է, որ նրանք բոլորը 53 կուբացիների այն ցուցակում էին, որոնց ազատագրումն էր պահանջում ԱՄՆ-ն Վաշինգտոնի ու Հավանայի միջև կես դար առաջ խզված հարաբերությունների վերսկսման գործընթացի շրջանակում:
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ում չէին բացառում Վլադիմիր Պուտինի պաշտոնանկությունը ՌԴ նախագահի պաշտոնից: Բարձրաստիճան փորձագետներն արդեն քննարկում են «Պուտինից հետո» դարաշրջանի սցենարները: Նման տեղեկատվություն է հրապարակել գերմանական Bild-ը:
Արևմտյան ռազմավարները կարծում են, որ պատժամիջոցների ու կորուստների պատճառով հզոր օլիգարխների կողմից ճնշումը Պուտինի հանդեպ 2015-ի ավարտին այնքան կուժգնանա, որ նա ուղղակի ստիպված կլինի հեռանալ պաշտոնից, գրում է Bild-ը: Նոր միջոցների անհրաժեշտություն կառաջանա, որը պարբերականը անվանում է «վերբեռնում Ռուսաստանի փրկության համար»:
Ըստ Bild-ի, Պուտինի պաշտոնանկության հնարավորությունը չի բացառվում նաև գերմանական կառավարական շրջանակում: Մասնավորապես, թերթը հղում է կատարում բունդեսթագի պատգամավոր Կառլ Գեորգ Վելմանին, որը համարում է, որ տնտեսական ու հասարակական ճգնաժամը ՌԴ-ում գնալով ավելի վտանգավոր է դառնում Պուտինի շրջապատի համար:

12 Январь 2015 - 06:26 AMT
После более чем девятимесячного воздержания от практического сотрудничества с Москвой в НАТО заявили о готовности решать проблемы терроризма в мире вместе с РФ. «Считаем важным, чтобы Россия, наш самый большой сосед в Европе, и НАТО работали вместе по важным вопросам, в том числе по борьбе с терроризмом», – сказал генсек альянса Йенс Столтенберг.
Заявление было сделано на фоне сообщений спецслужб ряда западных стран о том, что Европу ждет новый всплеск терактов, и трагические события в Париже были их предвестником. Агентству национальной безопасности США стало известно об этом из перехватов переговоров лидеров джихадистских группировок. По словам же главы британской MI5 Эндрю Паркера, «Аль-Каида» и ИГИЛ нацелены на массовые жертвы, планируя атаки на транспортную инфраструктуру и достопримечательности Европы. В частности, боевики ИГИЛ, среди которых около 600 британцев, воевавших или воюющих в Сирии на стороне противников президента Башара Асада, намерены использовать социальные сети для подстрекательства граждан Соединенного Королевства к насилию.
Тем временем в Пентагоне решили сократить число военных баз в Европе, чтобы сэкономить до $500 млн в год. Речь идет о 15 объектах, которые будут возвращены в пользование европейских стран.
Помощник министра обороны США по вопросам международной безопасности Дерек Шолле поспешил успокоить европейцев, что реорганизация не повлияет на уровень боеготовности американских военных в регионе.
По другую сторону Атлантики Китай усиливает конкуренцию с США за влияние в Латинской Америке. Выступая перед лидерами Сообщества стран Латинской Америки и Карибского бассейна (блока из 33 стран), впервые собравшимися в Пекине, председатель КНР Си Цзиньпин пообещал, что за 10 лет его страна инвестирует $250 млрд в рамках усилий по укреплению влияния в регионе, где долго доминировали США. По его словам, форум в Пекине будет иметь «далеко идущие последствия для развития сотрудничества по линии Юг–Юг и процветания всего мира». Как уже сообщил президент Венесуэлы Николас Мадуро, ему удалось заручиться поддержкой Китая в виде инвестиций в размере более $20 млрд.
Главный союзник Венесуэлы в регионе – Куба – согласовала с США дату проведения первых переговоров о возобновлении дипломатических отношений. Визит в Гавану американской делегации, которую возглавит руководитель отдела Латинской Америки в Госдепартаменте Роберта Джейкобсон, запланирован на 21–22 января, сообщила официальный представитель внешнеполитического ведомства Джен Псаки. За несколько часов до этого власти Кубы отпустили из заключения пятерых оппозиционеров. Всего же на свободе оказались 36 диссидентов. Считается, что все они были в списке из 53 кубинцев, освобождения которых добивались США в рамках процесса по восстановлению связей между Вашингтоном и Гаваной, прерванных более полувека назад.
Ранее в НАТО не исключили свержения Владимира Путина с поста президента Российской Федерации. Высокопоставленные эксперты уже проигрывают сценарии эпохи «после Путина». Такую информацию опубликовала немецкая газета Bild.
Западные стратеги полагают, что в связи с санкциями и потерями прибыли давление на Путина со стороны могущественных олигархов к концу 2015 года настолько усилится, что он просто вынужден будет уйти, пишет Bild. Возникнет необходимость совершенно новых мер, которые издание называет «перезагрузкой для спасения России».
Согласно сведениям Bild, возможность свержения Путина не исключается и в немецких правительственных кругах. В частности, газета ссылается на мнение, высказанное в интервью внешнеполитическим экспертом фракции ХДС/ХСС в бундестаге Карлом-Георгом Вельманом (Karl-Georg Wellmann), который считает, что экономический и общественный кризис в России представляет все большую опасность для окружения Путина.
По прогнозам западных экспертов, уже в 2015 году ВВП России сократится на 4,5%, отмечает газета Bild.