Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի արժութային ռեզերվները 2014-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են 13 մլրդ 758,3 մլն դոլար, հայտնում է «Ինտերֆաքսը» ԿԲ վրա հղումով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ 2013-ի վերջում Ադրբեջանի ԿԲ արժութային ռեզերվները կազմում էին 14 մլրդ 152 մլն դոլար: Այսպիսով, 2014-ին Կենտրոնական բանկի ռեզերվները նվազել են 2, 78 տոկոսով:
2014-ի դեկտեմբերին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի արժութային ռեզերվները նվազել են 1 մլրդ 238 մլն դոլարով, կամ 8,26 տոկոսով:
Երկրի արժութային ռեզերվների կրճատումը կարող է կապված լինել նավթի գների նվազման հետ: 2014-ի կեսից «սև ոսկին» կորցրեց արժեքի մոտ 50 տոկոսը, ինչը մեծ հարված էր շատ երկրների արժույթին, առաջին հերթին՝ նավթ արդյունահանող: Սակայն ադրբեջանական մանաթը դեռ կայուն է մնում, քանի որ Ադրբեջանը ծախսում է Կենտրոնական բանկի ռեզերվները փոխարժեքի պահպանման համար՝ ինտերվենցիա իրականացնելով երկրի արժութային շուկայում:
Մինչդեռ Ադրբեջանի 2015-ի բյուջեն կազմված է նավթի մեկ բարելի դիմաց 90 դոլարի հաշվարկով: Հունվարի 12-ին Brent տեսակի նավթի գինը նվազեց մեկ բարելի դիմաց 49 դոլարի շեմից: Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Ալ Վալիդ իբն Թալալը հայտարարեց, որ մեկ բարել նավթի արժեքը 100 դոլարի չի հասնի: «Նավթի շուկան գերհագեցած է: Լիբիան նույնպես չի դադարեցրել նավթի արդյունահանումը չնայած քաղաքացիական պատերազմին: Ավելին, նվազել է նավթի պահանջարկը»,-մեջբերել է նրա խոսքը Russia Today-ը:

12 Январь 2015 - 09:48 AMT
Как сообщалось ранее, на конец 2013 года валютные резервы ЦБА составляли $14,152 млрд. Таким образом, в 2014 году валютные резервы Центробанка снизились на 2,78%, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на инцормацию Центрального банка Азербайджана.
При этом, только за декабрь 2014 года валютные резервы ЦБА сократились на $1,238 млрд или на 8,26%.
Сокращение валютных резервов страны может быть связано со снижением цен на нефть. С середины 2014 года «черное золото» потеряло около 50% стоимости, что сильно ударило по валютам многих стран, в первую очередь – нефтедобывающших. Однако азербайджанский манат пока остается стабильным, так как Азербайджан тратит резервы Центрального банка на его поддержание, осуществляя интервенции на валютном рынке страны.
При этом, бюджет Азербайджана на 2015 год сверстан из рассчета цена $90 за баррель. 12 января нефть марки Brent падала ниже $49 за баррель. Принц Саудовской Аравии Аль-Валид ибн Талал заявил, что стоимость барреля нефти до $100 не возрастёт. «Существующий рынок нефти перенасыщен. В настоящее время Ирак производит большое количество чёрного золота, Ливия также не прекратила производство нефти, несмотря на гражданскую войну в стране. Более того, спрос на нефтяные углеводороды упал», — приводит слова принца Russia Today.