Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի կազմում ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը մասնակցելու նպատակով հայ խաղաղապահների 65 հոգուց բաղկացած ստորաբաժանումը մեկնել է Գերմանիա:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, մինչև Աֆղանստանում տեղակայվելը` հայկական զորախումբը կմասնակցի 3-4 շաբաթյա վերապատրաստման դասընթացների և նախատեղակայման վարժանքների, որից հետո կմեկնի Աֆղանստանի Մազարի-Շարիֆ քաղաքի Մարմալ ռազմաբազա: Այստեղ հայկական ստորաբաժանումը գերմանական զորախմբի կազմում կպաշտպանի Մազարի-Շարիֆի օդանավակայանը և աջակցման ուժերի ռազմակայանը:
Խաղաղապահները կծառայեն Աֆղանստանում վեց ամիս:
Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում: Աֆղանստանից բացի հայ խաղաղապահներն առաքելություն են կատարում նաև Կոսովոյում, իսկ 2014-ից սկսած նաև Լիբանանում: 32 խաղաղապահները մասնակցում են UNIFIL (United Nations Interim Force In Lebanon) 10-հազարանոց զորակազմի առաքելությանը, որը տեղակայված է երկրի հարավում: Առաջին խումբը մեկնեց Լիբանան 2014-ի նոյեմբերին:

Контингент армянских миротворцев из 65 человек направился в Германию, откуда отправится в Афганистан для прохождения миссии.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Армении, армянский контингент примет участие в 3-4 недельных курсах переподготовки. После этого миротворцы отправятся на военную базу Мармал в Мазари-Шарифе, и будут охранять аэропорт города в составе контингента Германии.
Миротворцы будут служить в Афганистане шесть месяцев.
Помимо Афганистана, армянские миротворцы выполняют миссию также в Косово и, начиная с 2014 года, в Ливане. 32 миротворца участвуют 10-тысячном контингенте в миссии UNIFIL (United Nations Interim Force In Lebanon) размещенных в южной части страны после израильского вторжения в Ливан в 1978 году. Первая группа направилась в Ливан в ноябре 2014 года.