13 Հունվար 2015 - 10:08 AMT
Դրեզդենի կենտրոնում հունվարի 12-ին հանրահավաք է տեղի ունեցել Եվրոպայի իսլամականացման դեմ, որին մասնակցել է մոտ 25.000 մարդ: Ակցիայի կազմակերպիչն է «Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման» կազմակերպությունը, այն նվիրված էր Ֆրանսիայում հունվարի 7-9-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունների զոհերին: Հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են զոհերի հիշատակը, ոմանք կրում էին զոհվածներին համերաշխություն հայտնող պաստառներ, հայտնում է RBC-ն:
Միջոցառումը կայացել է, չնայած մի շարք գերմանացի քաղաքական գործիչներ կոչ էին անում հրաժարվել երթից: Գերմանիայի ՆԳՆ ղեկավար Թոմաս դը Մեզիերը և Գերմանիայի արդարադատության նախարար Հեյկո Մաասը քննադատել են ակցիայի կազմակերպիչներին, իսկ կանցլեր Անգելա Մերկելը Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հանդիպմանը հայտարարել. «Իսլամը Գերմանիայի մասն է: Ես բոլոր գերմանացիների կանցլերն եմ»:
Հունվարի լույս 8-ի գիշերը Լեն Ման քաղաքի Սաբլոն թաղամասում անհայտները չորս նռնակ են նետել մզկիթի բակ: Ըստ ԶԼՄ-ների, պայթյունը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով մոտ 00.30-ին: Հարձակման ժամանակ ոչ ոք չի տուժել: Հունվարի 8-ին Փարիզի հարավային Մոնռուժ արվարձանում անհայտ տղամարդը ինքնաձիգից գնդակահարեց ոստիկանության աշխատակցուհուն և ճանապարհային ծառայության գործակալին, որից հետո նրան հաջողվեց հեռանալ հանցագործության վայրից: Երիտասարդ կինը զհովեց, իսկ տղամարդը ծանր վիճակում է:
Հունվարի 11-ին ամբողջ Ֆրանսիայի տարածքում մոտ 3,7 մլն մարդ մասնակցեց Charlie Hebdo հանդեսի խմբագրության վրա հարձակման զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին: Ըստ իրավապահների, միայն Փարիզում Միասնության երթին մասնակցել է 1,6 մլն մարդ: Հայկական կողմիցՓարիզի ակցիային մասնակցել է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

13 Январь 2015 - 12:35 AMT
25-тысячный митинг против исламизации Европы прошёл в центре Дрездена 12 января после терактов в Париже 7-9 января, – сообщает RBC Daily.
Организатором акции стала «Пегида» – «Патриотичные европейцы против исламизации Запада» (немецкое политическое движение, созданное в Дрездене, с октября 2014 года, организровывающее акции против исламизации Европы – ред.)
Собравшиеся почтили память жертв терактов во Франции минутой молчания, некоторые участники митинга несли плакаты, выражающие солидарность с погибшими, другие сторонники «Пегида» несли плакат с портретом канцлера Германии Ангелой Меркель и подписью: «Госпожа Меркель, народ здесь».
Несмотря на призывы ряда немецких политиков отменить марш мероприятие состоялось.
Глава МВД Германии Томас де Мезьер и министр юстиции Хейко Маас подвергли критике организаторов акции. В свою очередь канцлер Германии Ангела Меркель на встрече с премьер-министром Турции Ахметом Давитоглу в понедельник заявила, что ислам – это часть Германии и она – канцлер всех немцев.
Акции «Пегида» стали особенно многочисленными после терактов в Париже. Напомним, что 7 января два человека в масках, вооружённые автоматическим оружием и гранатомётом, открыли огонь в парижской редакции популярного сатирического еженедельника «Charlie Hebdo». Погибло 12 человек, в том числе два полицейских.В столичном регионе Франции в этой связи объявлен наивысший уровень террористической угрозы.