Եվրոպայի իսլամականացման դեմ Դրեզդենում կայացած բազմահազարանոց բողոքի ակցիայից հետո Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիայի կառավարությունն ամեն ինչ կանի
անհանդուրժողականության դեմ պայքարելու համար՝ անվանելով կրոնական խտրականությունը «մարդկայնորեն պարսավելի»,-հայտնում է Ռոյթերս գործակալությունը:
Մոտ 25 հազար ցուցարար է մասնակցել Դրեզդենի կենտրոնում հունվարի 12-ին տեղի ունեցած հանրահավաքին: Ակցիայի կազմակերպիչն էր «Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման» կազմակերպությունը, այն նվիրված էր Ֆրանսիայում հունվարի 7-9-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունների զոհերին: Մասնակիցները պահանջեցին խստացնել ներգաղթի պայմաններն ու հրաժարվել մուլտիկուլտուրալիզմից Գերմանիայում, որտեղ արդեն մոտ 4 մլն մահմեդական է ապրում, հիմնականում թուրքեր: Մասնակիցներից շատերիը պարզել էին մահմեդական գլխաշորով Մերկելին պատկերող պաստառներ:
Սակայն իսլամականացման դեմ շարժումն ավելի քիչ կողմնակիցներ հավաքեց մյուս քաղաքներում, իր հերթին, ազդակ հանդիսանալով ռասիզմի դեմ հակացույցերի համար:
Այժմ Մերկելի համար գլխավոր խնդիրներից մեկը ներգաղթյալների հետ կապված հարցերն են: Պահպանողական կուսակցության, որի անդամ է Մերկելը, մի շարք երևելի անդամներ հոռետեսորեն են տրամադրված իսլամի հանդեպ: Մինչդեռ նոր աջակողմյան «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության անդամները միավորվել են «Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման» կազմակերպության հետ՝ քննադատելով կանցլերին ներգաղթյալների ու երկրում ապաստան փնտրողների չափազամց մեծ քանակի համար:
Բեռլինում Բրանդենբուրգյան դարպասների մոտ փարիզյան զոհերի ոգեկոչման ժամանակ, Մերկելը դատապարտեց «Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման» կազմակերպությանն ու նրա կողմնակիցներին: «Մեր ազատ երկրին սազական չէ տարանջատել մարդկանց միայն կրոնական պատկանելությամբ, դա անհամատեղելի է մեր արժեքների հետ ու պարսավելի մարդկային տեսակետից: Այստեղ տեղ չկա ռասիզմի, այլատյացության ու ծայրահեղականության համար»,-հայտարարել է Մերկելը:
Մերկելի ելույթին հավանություն է տվել նաև երկրի նախագահ Յոահիմ Գաուկը:
«Գերմանիան տարաբնույթ է կրոնական, մշակութային, մտածելակերպի առումով հենց միգրացիայի շնորհիվ: Հենց այդ բազմազանությունն է ապահովել մեր երկրի հաջողությունն ու համակրանքի արժանի դիմագիծը»,-հայտարարել է նախկն բողոքական հովվապետ, ժամանակին ԳԴՀ ամենահայտնի այլախոհներից մեկը, Գերմանիայի դաշնային նախագահ Գաուկը:
Իր հերթին Գերմանիայի Մահմեդականների միության ղեկավար Այման Ազեկը հավելել է, որ մահմեդականները սատարում են Գերմանիային, որը բացել է սիրտն աշխարհի առջև ու հարգում է կարծիքի, մամուլի ու կրոնի ազատությունը:
Բերտելսմանի հիմնադրամի վերջին հարցումը ցույց տվեց, որ Գերմանիայի ոչ մահմեդականների 47 տոկոսը սպառնալիք է տեսնում ի դեմս իսլամի: Հետազոտությունն անցկացվել է փարիզյան ահաբեկչությունից հետո:
Հունվարի 12-ին Մերկելը հայտարարեց, որ իսլամը ժամանակակից գերմանական հանրության կենտրոնական մասն է, ինչը ոչ միանշանակ ընդունվեց հանրության կողմից:
Գերմանիան, որը սուր ժողովրդագրական ճգնաժամի մեջ է, պայաքարում է դրա դեմ ներգաղթի միջոցով:
2013-ին ներգաղթը Գերմանիայում հասավ վերջին 20 տարում ամենաբարձր ցուցանիշի՝ 437 հազարի: Բացի այդ, ապաստան է տրվել մոտ 200 հազար սիրիացի փախստականների:

14 Январь 2015 - 09:40 AMT
Ангела Меркель после митинга в Дрездене объявила о намерении бороться с нетерпимостью в отношении ислама
Спустя день после многотысячной акции протеста против исламзации Европы, проведенной в Дрездене, канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что правительство Германии сделает все для борьбы с нетерпимостью, назвав дискриминацию на основе религии «по-человечески предосудительной», передает Reuters.
Около 25 тысяч демонстрантов прошлись протестным маршем в Дрездене в минувший понедельник после терактов в Париже 7-9 января. Участиники требовали ужесточить условия иммиграции и положить конец мультикультурализму в Германии, где на данный момент проживает порядка 4 млн. мусульман, большей частью турецкого происхождения. Многие участники акции несли плакаты с изображением Меркель в мусульманском платке.
Организатором акции стало активистсткое движение «ПЕГИДА» («Патриотичные еропейцы против исламизаци Запада»). Однако, движение против исламизации привлекло гораздо меньше стронников в других городах, став, в свою очередь, толчком для контр-демонстраций против расизма.
В данный момент для Меркель одной из главных проблем в сложившейся ситуации является отрицательная реакция на вопросы, связанные с иммигрантами. В консервативную партию, представителем которой является канцлер, входит ряд видных деятелей, скептически настроенных к исламу. В то же время члены новой правой партии «Альтернатива для Германии» (консервативная, евроскептическая политическая партия) объединились с «ПЕГИДА», критикуя канцлера за слишком большое число иммигратов и ищущих убежища людей в стране.
Во время выступления в Берлине на всенощном бдении по жертвам парижских терактов у Бранденбургских ворот Меркель выступила с осуждением «ПЕГИДА» и его сторонников.
«Разделять людей только по вероисповеданию – недостойно свободной страны, в которой мы живем, это несовместимо с нашими ценностями и предосудительно с человеческой точки зрения. Здесь нет места расизму, ксенофобии и экстримизму», – заявила Меркель.
Выступление Меркель поддержал также президент Германии Иоахим Гаук.
«Германия стала разнообразной в религиозном, культурном, ментальном смысле именно благодаря миграции. Именно это разнообразие сделало нашу страну успешной, интересной и симпатичной», – заявил бывший протестантский пастор, один из самых ярких деятелей диссидентства в ГДР, федеральный президент Германии Иоахим Гаук собравшимся на всенощном бдении людям.
В свою очередь, глава Германского Совета мусульман Айман Мазек добавил, что мусульмане стоят рядом с Германией, открывшей миру сердце и чтящей свободу мнений, печати и религии.
Недавний опрос Фонда Бертельсманн (международный медиаконцерн, контролирующий издательско-полиграфисекую отрасль Германии – прим. ред.) показал, что 57% немцев-не мусульман Германии чувствуют угрозу со стороны ислама. Исследование было проведено до терактов в Париже.
В понедельник, 12 января Меркель заявила, что ислам – центральная часть современного немецкого общества. Комментарий канцлера был опубликован в ведущих газетах, вызвав неоднозначную реакцию и обсуждения в обществе.
Германия, переживающая острый демографический кризис с одним из самых низких показателей рождаемости в Европе, борется с ним, поощряет иммиграцию.
В 2013 году чистая иммиграция в Германии достигла самого высокого показателя за прошедшие 20 лет – 437 тысяч человек. Кроме того в прошедшем году порядка 200 тыс. беженцам из Сирии было предоставлено убежище.