15 Հունվար 2015 - 06:31 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հավանություն է տվել Սիրիայում ճգնաժամի կարգավորմանն ուղղված Ռուսաստանի խաղաղ նախաձեռնությանը, հայտնում է Lenta.ru-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
«Ռուսաստանի ջանքերը կարող են օգուտ բերել»,-հույս է հայտնել Քերին ՄԱԿ և ԱՊԼ Սիրիայի գծով ներկայացուցիչ Ստեֆան դը Միստուրայի հետ հանդիպմանը Ժնևում: Ամերիկացի դիվանագետը հաջողություն է մաղթել նրան սիրիական քաղաքներում հրադադարի ռեժիմի հաստատման գործում:
Ռուսական կողմը հարթակ է տրամադրում սիրիական ընդդիմության և կառավարության միջև բանակցությունների համար: Միջսիրիական բանակցությունները Մոսկվայում կկայանան հունվարի 26-29-ը:
Ավելի վաղ սիրիական ընդդիմության առաջնորդներից Մուազ ալ Հատիբը մերժեց Մոսկվա մեկնելու հրավերը, պատճառաբանելով, որ չեն կատարվում դրական արդյունքների հասնելու համար անհրաժեշտ պայմանները:
ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովն իր հերթին հայտնել է, որ «հունվարի 26-ին պատվիրակությունները կժամանեն, 27-ին շփումներ կլինեն սիրիացի ընդդիմադիրների միջև, 28-ին՝ կհանդիպեն Սիրիայի ընդդիմադիրներն ու կառավարության ներկայացուցիչները, 29-ին հանդիպումները կավարտվեն և պատվիրակությունները կմեկնեն Մոսկվայից», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Բոգդանովը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Մոսկվայում սիրիական հակամարտության կողմերի հանդիպումների համար: Նա ենթադրում էր, որ հանդիպումները կկայանան հունվարի վերջում: Սիրիայի Ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիայի ներկայացուցիչն այն ժամանակ հայտարարեց, որ ընդդիմադիր խմբերը քննարկումներ են սկսել Ռուսաստանում:
Սիրիայի կառավարությունը նախկինում պաշտոնապես հաստատել էր Մոսկվայում նախնական բանակցություններին մասնակցելու իր պատրաստակամությունը՝ նպատակ ունենալով պայմանավորվել սիրիացիների միջև խորհրդաժողովի անցկացման մասին առանց արտաքին միջամտության:
Հունվարի 14-ին Բոգդանովը հայտնեց, որ ՌԴ-ն շուրջ 30 հրավեր է ուղարկել սիրիական ընդդիմությանը մոսկովյան հանդիպմանը մասնակցելու առաջարկով:
«Մենք ակնկալում ենք, որ նրանք այնուամենայնիվ կժամանեն, նրանց համար օգտակար կլինի շփվելը իրար հետ, պաշտոնական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի գոնե ինչ-որ քաղաքական երկխոսություն սկսվի, որպեսզի հնարավոր լինի ուժային առճակատումը տեղափոխել քաղաքական դաշտ»,-ասել է Բոգդանովը:

15 Январь 2015 - 05:47 AMT
Госсекретарь США Джон Керри одобрил российскую мирную инициативу по вопросу урегулирования кризиса в Сирии, – об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на Associated Press.
«Усилия России могут оказаться полезными», – выразил надежду Керри на встрече со спецпредставителем ООН и ЛАГ по Сирии Стефаном де Мистурой в Женеве Американский дипломат пожелал удачи де Мистуре в работе по налаживанию режима прекращения огня в сирийских городах.
Российская сторона предоставляет площадку для переговоров между представителями сирийской оппозиции и правительства. Межсирийские переговоры в Москве состоятся с 26 по 29 января.
Ранее, один из лидеров сирийской оппозиции Муаз аль-Хатиб отклонил приглашение приехать в Москву, сославшись на несоблюдение условий для достижения положительного результата.
«Мы решили отказаться от визита. Мы считаем, что условия, необходимые для достижения положительного результата, не соблюдены», — заявил Муаз аль-Хатиб.
Замглавы МИД России Михаил Богданов в свою очередь сообщил, что«26-го января делегации приезжают, 27-го состоятся контакты между сирийскими оппозиционерами, 28-го – контакты между сирийскими оппозиционерами и представителями сирийского правительства, 29-го – окночание всех контактов и отъезд из делегаций Москвы», передает РИА Новости .
В начале декабря прошлого года Богданов заявил, что Россия готова предоставить московскую площадку, где стороны сирийского конфликта могли бы обсудить формат второго этапа переговоров. Он предположил, что встречи в Москве состоятся до конца января. Представитель национальной коалиции оппозиционных и революционных сил (НКОРС) тогда заявил, что оппозиционные группы начали обсуждение предложения России.
Правительство Сирии ранее официально подтвердило свою готовность участвовать в предварительных переговорах в Москве, чтобы договориться о проведении конференции между самими сирийцами без какого-либо внешнего вмешательства.
14 января Михаил Богданов сообщил, что РФ разослала порядка 30 приглашений сирийской оппозиции для участия в московской встрече.
«Мы ждем, что они все-таки приедут, им полезно пообщаться между собой, с представителями официальных сирийских властей, чтобы начать хоть какой-то политический разговор, чтобы перевести эту силовую конфронтацию в русло политической работы», — отметил Богданов.
Гражданская война в Сирии началась в марте 2011 года. Вооруженное противостояние происходит между лояльными президенту Башару Асаду войсками и военизированными формированиями с одной стороны и вооруженными повстанцами – с другой. C начала конфликта погибло около 200 тысяч человек, а страну покинули три миллиона сирийцев.