Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ համաեվրոպական պատերազմի սպառնալիքը Ուկրաինայի արևելքում շարունակվող հակամարտության պատճառով պահպանվում է: Նախարարը չի բացառել, որ հակամարտությունը Դոնբասում կարող սրվել, և խոստացել է ամեն ինչ անել դա կանխելու համար, հայտնում է ՌԲԿ-ն Hannoversche Allgemeine Zeitung- վրա հղումով:
Մահվան ելքով վերջին դեպքերն Դոնեցկի մատույցներում վկայում են, որ «սպառնալիքը, որը ստեղծում է ամբողջ Եվրոպայի համար հակամարտությունն Ուկրաինայում, նախկինի պես պահպանվում է»: Նախարարն ընթացիկ իրավիճակն Ուկրաինայում բնութագրել է որպես «անասելի խճճված», քանի որ բանակցությունների մասնակիցները ստիպված են «միաժամանակ քննարկել սահմանազատման, ծանր սպառազինությունները Դոնբասից հանելու, գերիների փոխանակման ու հումանիտար օգնության առաքման հարցերը»: Գերմանիան «ամեն ինչ կանի թույլ չտալու համար լայնամասշտաբ ռազմական հակամարտության վերսկսումը», ասել է Շտայնմայերը Hannoversche Allgemeine Zeitung-ին տված հարցազրույցում:
Հունվարի 15-ին Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի ղեակավարները պետք է հանդիպեին Աստանայում՝ քննարկելու համար իրավիճակը Դոնբասում, սակայն, քանի որ այդ երկների ԱԳ նախարարների հանդիպումն անարդյունք ավարտվեց, բարձր մակարդակով բանակցություններ որոշվեց չանցկացնել: Հունվարի 19-ին Բեռլինում կայանալիք Եվրամիության երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանն ընդառաջ Բրյուսելում փաստաթուղթ է պատրաստվել, որտեղ դիտարկվում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մեղմացման հավանականությունը:
Դա կարող է տեղի ունենալ այն դեպքում, եթե Ուկրաինայում պահպանվի հրադադարը, իսկ Մոսկվան կատարի Կիևի հետ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները և չխոչընդոտի ԵՄ ու Ուկրաինայի միջև ասոցացման համաձայնագրի որոշ կետերի կատարմանը:
Իրավիճակն Ուկրաինայում կրկին սրվեց Դոնեցկի մերձակա Վոլնովախա բնակավայրում խաղաղ բնակիչների տեղափոխող ավտոբուսի գնդակոծման հետևանքով, որին զոհ է գնացել 12 մարդ: Կիևը մեղադրեց ինքնահռչակ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության աշխարհազորայիններին, վերջիններս դա անվանեցին ապատեղեկատվություն: ՌԴ ԱԳՆ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության հարցերով լիազոր ներկայացուցիչ Կոնստանտին Դոլգովը կատարվածի համար մեղավոր է համարում Ուկրաինայի ուժայիններին: ԵԱՀԿ առաքելությունը եկավ այն եզրակացության, որ ավտոբուսը գնդակոծվել է «Գրադ»-ից:

Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что угроза общеевропейской войны из-за конфликта на востоке Украины сохраняется. Министр не исключил новой эскалации конфликта в Донбассе и пообещал сделать все, чтобы этого не допустить.
В интервью Hannoversche Allgemeine Zeitung Штайнмайер заявил, что недавние события с гибелью мирных людей под Донецком показывают, что «угроза, которую конфликт на Украине представляет для всей Европы, по-прежнему сохраняется».
Министр охарактеризовал текущую ситуацию на Украине как «невероятно запутанную», поскольку участникам переговоров приходится «одновременно обсуждать линии демаркации, отвод тяжелых вооружений из Донбасса, обмен пленными и доступ к гуманитарной помощи».
Штайнмайер подчеркнул, что Германия «будет делать все, чтобы не допустить рецидива крупномасштабного военного конфликта», сообщает РБК.
15 января главы Украины, России, Германии и Франции должны были встретиться в Астане, чтобы обсудить текущую ситуацию в Донбассе, однако после того, как встреча глав МИД этих стран окончилась безрезультатно, переговоры на высшем уровне было решено не проводить.
Как сообщала газета The Wall Street Journal, к берлинской встрече глав МИД стран Евросоюза 19 января в Брюсселе подготовлен документ, в котором рассматривается возможность смягчения санкций против России. Это может произойти в том случае, если на Украине будет соблюдаться перемирие, а Москва будет соблюдать свои обязательства по газовому контракту с Киевом и не станет чинить препятствий для выполнения соглашения об ассоциации между Украиной и ЕС.
Обстановка на Украине обострилась после того, как в городе Волноваха под Донецком в результате обстрела автобуса с мирными жителями погибли 12 человек. Киев обвинил в гибели людей ополченцев самопровозглашенной ДНР, они назвали обвинения в свой адрес дезинформацией. Уполномоченный российского МИД по вопросам прав человека, демократии и верховенства права Константин Долгов возложил ответственность за случившееся на украинских силовиков. Миссия ОБСЕ пришла к выводу, что автобус с мирными жителями был обстрелян из установки «Град».