Թունիսը մտադիր է առաջիկայում միանալ Մաքսային միությանը, հայտարարել է ՌԴ-ում Թունիսի դեսպան Ալի Գուտալին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մաքսային միությունը չափազանց կարևոր կառույց է, և մենք ցանկանում ենք միանալ առևտրի ազատ գոտու ստեղծմանը: Մենք կողմ ենք նաև նման գոտու ստեղծմանը եվրասիական ընկերակցության հետ, մենք որոշ միջոցներ ենք ձեռնարկել, սակայն դա ժամանակ է պահանջում»,-ասել է նա:
Ըստ դեսպանի, թունիսցիները պայմանավորվել են հարցում ներկայացնել միությանն անդամակցելու համար: «Մենք լավատես ենք այս հարցում, մտադիր ենք առաջիկայում անդամակցել այդ միությանը»,-ասել է Գուտալին: Դեկտեմբերի վերջում ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնեց, որ մոտ 40 երկրներ ու միավորումներ են շահագրգռված ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման մասին պայմանագիր կնքելու մեջ:
Հայաստանը 2015-ի հունվարի 2-ից դարձավ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ:
Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքել է 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին:
Պայմանագրով նախատեսվում է 1-8 տարի տարի Հայատանի և ԵՏՄ մաքսային տոկոսադրույքների ներդաշնակեցման համար, 12-60 ամիս՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի ընդունման, 3 տարի՝ մտավոր սեփականության օբեյկտենրի իրավունքների պահպանության ու պաշտպանության հարցերի կարգավորման համար: Անցումային շրջանում ԵՏՄճ-ն իրավունք ունի որոշելու Հայաստանի տարածք իր ապրանքների ներմուծման հատուկ կարգը: Պայմանագրով նախատեսվում են նաև աօրանքների տեղափոխման առանձնահատկությունները օտար պետությունների տարածքով:Հայաստանը կստանա ԵՏՄ մաքսային մուտքերի 1,13 տոկոսը:

15 Январь 2015 - 09:16 AMT
Тунис рассчитывает в ближайшее время присоединиться к Таможенному союзу, заявил в среду посол Туниса в РФ Али Гутали, сообщает РИА Новости.
«Таможенный союз — это очень важная структура, и мы хотим присоединиться к этому союзу путем создания зоны свободной торговли. Мы выступаем за создание такой зоны с евразийским сообществом, мы предприняли определенные меры, но это требует времени», — сказал он.
По словам посла, тунисцы договорились направить запрос на вхождение в союз. «Мы смотрим с оптимизмом на это, рассчитывает стать стороной в этом союзе в ближайшее время», — добавил Гутали.
Государства — участники договора о создании ЕАЭС взяли на себя обязательства гарантировать свободное перемещение товаров, услуг, капиталов и рабочей силы, осуществлять согласованную политику в ключевых отраслях экономики: в энергетике, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте. Договор ЕАЭС предписывает создать к 2016 году общий рынок лекарств и медицинских изделий.