Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեայի ներկայությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն ֆինանսավորման ութ համաձայնագրի մեկնարկի արարողությունը: Աջակցության նոր փաթեթը՝ մոտ 77,5 մլն եվրո (44 մլրդ դրամ), նպատակաուղղված է օժանդակելու Հայաստանի զարգացմանը և բարեփոխումներին: Միջոցառմանը ներկա էին կառավարության անդամներ, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ, Հայաստանում հավատարմագրված միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք:
«Հայաստանը մեծապես կարևորում է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների ներկա մակարդակի պահպանումը և պատրաստակամ է շարունակել գործակցությունը երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում և ուղղություններով: Մենք ցանկանում ենք պահպանել Եվրոպական միության հետ հարաբերություններում ձեռք բերված դինամիկան: Դա սկզբունքային նշանակություն ունի մեր երկրի հետագա զարգացման համար թե՛ քաղաքական ինստիտուտների և պետական կառավարման մարմինների կատարելագործման, և թե՛ տնտեսական զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման առումով:
Եվրոպական միության կողմից Հայաստանին տրամադրվող բյուջետային և տեխնիկական աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրամիություն գործակցության առանցքային բաղադրիչներից է: Անցած տարեվերջին ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև կնքվեց տարբեր ոլորտների աջակցության վերաբերյալ 8 համաձայնագիր:
Ներկայում իրականացման փուլում են գտնվում Եվրոպական միության աջակցության շրջանակում նախկինում ստորագրված ֆինանսավորման համաձայնագրերը, որոնք վերաբերում են կրթությանը, արդարադատությանը, պետական ֆինանսների կառավարմանն ու տնտեսական ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը: Մենք նաև ակնկալում ենք առաջիկայում էլ ավելի ընդլայնել այս գործիքի կողմից ֆինանսավորվող ոլորտներն ու ուղղությունները», – ողջույնի խոսքում ասել է վարչապետը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիսթեան իր հերթին նշել է՝ Եվրոպական միությունն ակնկալում է, որ այս զգալի աջակցությունը կհանգեցնի նկատելի արդյունքների առաջիկա տարիների ընթացքում: «Խորհրդարանական և քաղաքացիական հասարակության վերահսկողության ներքո բարձր մակարդակի հանձնառությունը և ներքին ամուր աջակցությունն անփոխարինելի են Հայաստանի հաջող զարգացման համար»,- ասել է նա և հավելել, որ «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում Հայաստանը մեկ շնչի հաշվարկով ԵՄ միջոցների երկրորդ խոշոր շահառուն է:
Համաձայնագրերը կոչված են խթանելու առաջընթացը երկկողմ գործակցության հիմնական ոլորտներում՝ գյուղատնտեսությունից մինչև տարածքային զարգացում, աջակցելու միգրացիային և սահմանների համալիր կառավարմանը, հակակոռուպցիոն և քաղաքացիական ծառայության բարեփոխումներին, ջրամատակարարման բարելավմանը, Երևանի մետրոյի վերակառուցմանը և միջուկային անվտանգությանը:
Տրայան Հրիսթեան նշել է, որ երկու համաձայնագրերով ԵՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում տնտեսական զարգացմանը՝ նպաստելով աղքատության ընդհանուր կրճատմանը: Այն ներառում է աջակցություն գյուղատնտեսությանը և գյուղական համայնքների զարգացմանը (25 մլն եվրո), ինչը կապահովի գյուղատնտեսության արդյունավետ և կայուն զարգացումը՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, աջակցելով ֆերմերների ասոցիացիաներին և կոոպերատիվներին, մատչելի դարձնելով սննդի հասանելիությունը: Ի հավելումն, տարածքային զարգացման ծրագրով (10 մլն եվրո) ԵՄ-ն կաջակցի կոնկրետ նախագծերի (հանրային-մասնավոր գործակցություն, զբաղվածության ապահովում, աշխատուժի ուսուցում) իրականացմանը՝ Հայաստանի մարզերի տնտեսական զարգացումը խթանելու նպատակով:
Կառավարման ոլորտում ԵՄ-ն այժմ հատուկ ուշադրություն է դարձնում հակակոռուպցիոն և քաղաքացիական ծառայության բարեփոխումների միջոցառումներին (21 մլն եվրո): ԵՄ-ն նաև կաջակցի սահմանների կառավարմանը և միգրացիային (4 մլն եվրո)՝ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև Շարժունակության գործընկերության և մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի շրջանակում:
Մեկ այլ համաձայնագրով կզարգանան քաղաքացիական ծառայողների հմտությունները, կդյուրացվի Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ ծրագրերին (6 մլն եվրո) և կամրապնդվի քաղաքացիական հասարակությունը՝ որպես երկկողմ գործակցության խթանման և բարեփոխումների մշտադիտարկման գործընթացում կարևոր գործընկեր:
Երկու ծավալուն ենթակառուցվածքային ծրագիր նույնպես համաձայնեցվել է՝ ուղղված Երևանի բնակիչների առօրյա կյանքի բարելավմանը: Դրանցից մեկը կապահովի Երևանի մետրոյի համակարգի վերանորոգումը (5 մլն եվրո)՝ լուծելով հանրային առողջության և անվտանգության խնդիրները, մյուսը կաջակցի Երևանում ջրամատակարարման ցանցի վերազինմանը (5,5 մլն եվրո)՝ բարելավելով ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունները:
ԵՄ-ն կաջակցի նաև միջուկային անվտանգությանը՝ ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման կարողությունների ամրապնդման միջոցով (1մլն եվրո):
Աջակցության այս նոր փաթեթը վերահաստատում է Հայաստանի և Եվրոպական միության՝ երկկողմ գործակցությունն ամրապնդելու հանձնառությունը:

16 Январь 2015 - 12:03 AMT
Европейский союз предоставил Армении 77,5 млн евро на продолжение реформ, проводимых при его помощи.
В правительстве республики состоялась церемония «запуска» восьми соглашений, которые были заключены месяц назад по различным направлениям сотрудничества – от сельского хозяйства до территориального развития.
Как сообщил руководитель делегации ЕС в Армении Траян Христеа, в рамках программы «Восточного партнерства» ЕС Армения в расчете на душу населения – второй крупный получатель средств Евросоюза. «В ЕС рассчитывают, что эта существенная поддержка приведет к заметным результатам в течение ближайших лет», – отметил дипломат.
По словам представителя ЕС, два соглашения направлены на содействие экономическому развитию республики и сокращению бедности. Они предусматривают помощь сельскому хозяйству и развитию сельских общин (25 млн евро) и нацелены на подъем отрасли, создание новых рабочих мест, поддержку фермерских ассоциаций и кооперативов, доступность продовольствия, сообщает ТАСС.
По программе территориального развития, которая предусматривает выделение 10 млн евро, ЕС поможет конкретным проектам по сотрудничеству государства и частного сектора, обеспечению занятости, обучению трудовых ресурсов с целью поощрения экономического развития областей Армении.
В сфере управления ЕС обращает особое внимание на антикоррупционные преобразования и реформы гражданской службы, на что выделен 21 млн евро, сообщил Христеа. Дипломат также отметил, что 4 млн евро предусмотрены на развитие управления границ Армении и миграции.
Другое соглашение (на сумму 6 млн евро) направлено на развитие навыков гражданских служащих Армении и облегчит доступ республики к программам в рамках ЕС. Данный проект «укрепит гражданское общество Армении в качестве важного партнера в процессе упрочения двустороннего сотрудничества с ЕС и мониторинга реформ», – пояснил Христеа. Как полагает представитель ЕС, «обязательства высокого уровня о контроле со стороны парламента и гражданского общества незаменимы для успешного развития Армении».
Две объемные инфраструктурные программы направлены на реконструкцию Ереванского метрополитена, в частности, на укрепление его безопасности (5 млн евро) и на переоснащение сети водоснабжения столицы Армении (5,5 млн евро).
Еще 1 млн евро предусмотрен на совершенствование управления радиоактивными отходами.
Армения придает большое значение сохранению нынешнего уровня отношений с Европейским союзом, заявил премьер- министр республики Овик Абрамян.«Армения придает большое значение сохранению нынешнего уровня отношений с ЕС и готова продолжать сотрудничество во всех возможных сферах и по всем направлениям, представляющим взаимный интерес», – отметил он, выступая на церемонии «запуска» 8 соглашений с ЕС.
«ЕС – один из важнейших партнеров Армении, и наши отношения как с европейскими структурами, так и со странами ЕС продолжают развиваться», – подтвердил глава правительства.
«Мы желаем сохранить динамику, достигнутую во взаимоотношениях с ЕС, – подчеркнул Абрамян. -Это имеет принципиальное значение для дальнейшего развития нашей страны как с точки зрения совершенствования политических институтов и органов государственного управления, так и создания благоприятных условий для экономического развития Армении».
«Бюджетная и техническая помощь, предоставляемая ЕС Армении – одна из стержневых составляющих сотрудничества республики и ЕС», – указал премьер. Он «с удовлетворением» констатировал, что «в рамках программ содействия ЕС осуществлены существенные реформы в ряде отраслей экономики Армении». Это, в частности, регламенты торговли, безопасность продовольственных продуктов, вопросы интеллектуальной собственности, а также правосудие, среднее профессиональное образование, управление государственными финансами, ряд других сфер.
«Мы рассчитываем расширить сферы и направления, которые финансируются с помощью этого инструмента», – ожидает глава кабинета.
Как убежден Абрамян, «запускаемый сегодня процесс будет способствовать поощрению реформ в ряде важных сфер, а также дальнейшему упрочению взаимодействия между Арменией и ЕС».