16 Հունվար 2015 - 13:48 AMT
Ռուբլու կտրուկ տատանումների շրջանն ավարտվում է, ազգային արժույթի կայունացմանն ուղղված կառավարության ջանքերը սկսում են աշխատել, հայտարարել է ՌԴ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ռուսաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Բիկաս Ջոշին:
«Հավանաբար, rուբլու կտրուկ տատանումների շրջանն ավարտին է մոտենում: Ձեռնարկված միջոցները սկսում են աշխատել՝ դա առանցքային տոկոսադրույքի բարձրացումն է, սատարումը բանկային համակարգին, արժութային լիկվիդայնության տրամադրումը շուկայի մասնակիցներին: Այդ ամենը կայունացնում է ռուբլին, և, հավանաբար, դա կգործի նաև առաջիկայում»,-փոխանցում է ԱՄՀ ներկայացուցչի խոսքը ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նոյեմբեր-հունվարին ռուբլին նվազեց 51 տոկոսով՝ հասնելով 65 ռուբլու, իսկ եվրոյի հանդեպ՝ 40 տոկոսով, հասնելով մինչև 75,5 ռուբլու: Այդ շրջանում նավթն էժանացել է 40 տոկոսով՝ հասնելով 49 դոլարի մեկ բարելի դիմաց: «Ոչ ոք չգիտի, թե ուր կգնա նավթը: Մենք դեռևս չենք ակնկալում գների հետագա նվազում՝ ըստ ֆյուչերսային պայմանագրերի ենթադրվում է որոշ աճ: Անշուշտ, չի հասնի նախկին գներին, սակայն դա այնուամենայնիվ աճ է»,-ասել է Բիկաս Ջոշին:
Նախօրեին ռուբլին սկսեց աճել դոլարի ու եվրոյի համեմատ նավթի գների անկման ֆոնին: Ռուսական արժույթը կեսօրին մոտ սկսեց աճել՝ հաջորդելով նավթի գների բարձրացմանը ՕՊԵԿ զեկույցից հետո, որտեղ 2015-ին նավթի պահանջարկի աճի կանխատեսումն աշխարհում վերանայվեց՝ օրական 92,26 միլիոնից մինչև 92,3 միլիոն բարել: Հունվարի 15-ին Մոսկվայի ժամանակով 16:05-ին ռուբլին աճեց 20 կոպեկով դոլարի համեմատ՝ հասնելով մեկ դոլարի դիմաց 64,57 ռուբլու, և 57 կոպեկով եվրոյի համեմատ՝ հասնելով 75,7 ռուբլու մեկ եվրոյի համեմատ: Երկարժութային զամբյուղը նվազել է 36 կոպեկով և նրա գինը՝ 69,58 ռուբլի է:
Ավելի վաղ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ԱՄՀ նախկին գլխավոր տնտեսագետ ու Հարվարդի պրոֆեսոր Քեննեթ Ռոգոֆֆը նշել էր, որ ճգնաժամից դուրս գալու համար Ռուսաստանին քաղաքական կամք է հարկավոր ու լուծումների պատրաստականություն, որոնք նախկինում անհնար էին թվում:
«Մարդիկ միշտ խաղում են արժութային շուկայում, այդ թվում որոշ արժույթների դեմ: Սակայն դա է շուկան: Խաղում են ոչ միայն ռուբլու դեմ, այլ ցանկացած այլ արժույթի՝ եվրոյի, յենի դեպքում: Արժութային փոխարժեքների դինամիկայում միշտ կա շահարկում և կան հիմնարար գործոններ: Ռուբլու անկումը ակնհայտ հիմք ունի՝ տնտեսությունը թույլ է, նավթի գինը նվազում է, սրան գումարվում է աշխարհաքաղաքականությունն ու արժույթի գնումը բնակչության կողմից: Այն, ինչ կատարվեց ռուբլու հետ, ոչ միայն պրոֆեսիոնալ թրեյդերների գործն էր: Այժմ բարդ է ասել, թե երբ նվազումը կդադարի: Սա շատ ցավոտ շրջադարձային կետ է Ռուսաստանի համար, սակայն այն թույլ է տալիս բարձրացնել արտահանման ոլորտների մրցունակությունը, որոնք կապված չեն վառելիքաէներգետիկ համալիրի հետ»:

Период резких изменений курса рубля завершается, правительственные меры по поддержке национальной валюты заработали, – заявил сегодня глава российского представительства Международного валютного фонда (МВФ) Бикас Джоши.
«Похоже, что период резких скачков рубля подходит к концу. Принятые меры начинают работать – это и повышение ключевой ставки, и поддержка банковской системы, и предоставление валютной ликвидности участникам рынка. Все это поддерживает рубль и, наверное, будет подерживать в будущем», – передает слова главы российского представительства МВФ ТАСС.
В ноябре-январе рубль подешевел к доллару на 51%, до 65 руб., а к евро – на 40%, до 75,5 руб. За это время нефть подешевела на 40% – до $49 за баррель.
«Никто не знает, куда пойдет нефть. Мы пока не ожидаем дальнейшего снижения цен – смотрим на фьючерсные контракты и видим, что они предполагают небольшой рост. Конечно, не до тех цен, которые мы видели раньше, но все-таки это рост», – отметил Бикас Джоши.
Накануне рубль перешел к росту против доллара и евро на фоне отскока нефтяных цен и надеждах на смену денежно-кредитной политики. Российская валюта к середине дня после смешанной динамики на протяжении торговой сессии перешла к повышению вслед за восстановлением цен на нефть после доклада ОПЕК (прогноз спроса на нефть в мире в 2015 году пересмотрен в сторону увеличения с 92,26 млн до 92,3 млн баррелей в сутки). На 16.05 мск четверга рубль вырос на 20 коп. к доллару, до 64,57 руб. за доллар, и укрепляется на 57 коп. против евро, до 75,7 руб. за евро. Бивалютная корзина снизилась на 36 коп. и стоит 69,58 руб.
Ранее, в интервью ТАСС бывший главный экономист МВФ и профессор Гарварда Кеннет Рогофф отметил, что выход России из кризиса потребует политической воли и готовности к решениям, которые раньше казались невозможными.
«Люди всегда играют на валютном рынке, в том числе против каких-то валют. Но это и есть рынок. Игры идут не только против рубля, а против любых валют – евро, иены, которая, кстати, тоже заметно сдвинулась. В динамике валютных курсов всегда есть и спекулятивная составляющая, и фундаментальные факторы. У падения рубля есть очевидный фундамент – экономика слаба, цены на нефть падают, плюс геополитика и скупка валюты населением. То, что произошло с рублем, – это не только результат работы профессиональных трейдеров. Сейчас сложно сказать, когда снижение остановится. Это очень болезненная поворотная точка для России. Но она позволяет поднять конкурентоспособность экспортных отраслей, не связанных с топливно-энергетическим комплексом.»