17 Հունվար 2015 - 08:28 AMT
Հաքերները հաղորդագրություն են տարածել Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մասին՝ ԶԼՄ-ների կայքեր կոտրելով ԱՄՆ-ում
Հաքերները կոտրել են ամերիկյան New York Post թերթի աքաունթները Twitter-ում՝ հաղորդագրություն տարածելով այն մասին, որ Չինաստանին պատկանող հականավային հրթիռներից մեկը խոցել է ամերիկյան USS George Washington գերծանր ատոմային ավիակիրը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Washington Times-ի վրա հղումով: Մի քանի րոպեում կեղծ հրապարակումները մի քանի հարյուր ռեթվիթ են հավաքել:
Ավելի ուշ կոտրված աքաունթներում հայտնվեց երկրորդ «նորությունն» այն մասին, որ ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային համակարգի ղեկավարն արտահերթ նիստ է գումարել, որի ավարտին իբր հայտարավելու է բացասական տոկոսադրույքի ներմուծման մասին:
Կեղծ հրապարակումները րոպեների ընթացքում հարյուրավոր ռեթվիթներ հավաքեցին, սակայն, կատարվածից գրեթե անմիջապես հետո արձագանքեց թերթի խմբագիրներից մեկը՝ գրելով իր միկրոբլոգում. «Մեր կանալը Twitter-ում կոտրել են»: Այժմ բոլոր կեղծ հաղորդագրությունները հեռացվել են, սակայն հարձակման պատասխանատվությունը կազմակերպություններից ոչ մեկը դեռ չի ստանձնել: Թերթի ղեկավարությունը նույնպես դեռ ոչ մի կերպ չի մեկնաբանում միջադեպը:
Շուտով հայտնի դարձավ, որ կոտրվել է United Press International գործակալության աքաունթը: Չարագործները նույն հաղորդագրություններն էին զետեղել, ինչպես նաև Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի «հայտարարությունը» Երրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի մասին:
Հարձակումների մասին հաղորդագրությունները հաջորդեցին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի ու Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնի հանդիպմանը, որտեղ նրանք պայմանավորվեցին կիբերանվտանգության ոլորտում գործակցության մասին՝ պաշտպանելու համար երկու երկրների «կարևորագույն ենթակառուցվածքները, ընկերությունների ու քաղաքացիների մասնավոր տեղեկատվությունը»:
Հունվարի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Սպիտակ տան աշխատակազմը նոր օրինագիծ է նախապատրաստել կիբերանվտանգության գծով, որը ներկայացվելու է Կոնգրեսին: Ավելի ուշ նույն օրը նախաձեռնությունը բարձրաձայնեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր ելույթի ժամանակ:
Կիբերանվտանգության վերաբերյալ օրինագծով նախատեսվում է մասնավոր հատվածի ու կառավարության միջև տվյալների որակյալ փոխանակում: Ենթադրվում է նաև հաքերների որոշ գործողությունների քրեականացում, օրինակ, գողացած ֆինանսական տեղեկատվությունը, վնասակար ծրագրեր ու վարակված համակարգիչների հաշվողական հզորությունները վաճառելու դեպքում:
Հունվարի 16-ին հայտարարվեց նաև ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի միջև կիբերանվտանգության վերաբերյալ համատեղ զորավարժությունների մասին:

17 Январь 2015 - 07:41 AMT
Хакеры взломали аккаунты американской газеты New York Post в сети микроблогов Twitter, разместив сообщение о том, что одна из противокорабельных ракет, принадлежащих КНР, поразила американский сверхтяжелый атомный авианосец USS George Washington, – сообщает РИА Новости со ссылкой на Washington Times. За несколько минут ложные публикации набрали несколько сотен ретвитов.
Чуть позже во взломанных аккаунтах появилась и вторая новость, касательно проведения главой Федеральной резервной системы США экстренного совещания, по итогам которого было якобы объявлено о введении отрицательной процентной ставки.
Ложные публикации в течении минут набирали сотни ретвитов, однако, почти сразу же после случившегося, отреагировал один из редакторов газеты, написав в своем микроблоге: «Наш канал в Twitter был взломан». К настоящему времени все ложные сообщения удалены, однако, ответственность за атаку пока не взяла на себя никакая организация. Руководство газеты также пока никак не комментирует инцидент.
Вскоре после этого стало также известно о взломе аккаунта информационного агентства United Press International. Злоумышленники опубликовали те же сообщения, что и в профиле New York Post, а также «заявление» папы римского Франциска о начале Третьей мировой войны.
Информация о нападениях поступила вскоре после того, как президент США Барак Обама и премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон договорились о расширении сотрудничества в области кибербезопасности для защиты «критически важной инфраструктуры, компаний и частной информации граждан» обеих стран.
13 января стало известно, что администрация Белого Дома подготовила новый законопроект по кибербезопасности, который будет внесен в Конгресс в ближайшее время. Чуть позже в тот же день инициативу озвучил президент США Барак Обама во время своего выступления.
Законопроект по кибербезопасности предусматривает более качественный обмен данными между частным сектором и правительством. Также предполагается криминализация некоторых действий хакеров, таких как торговля украденной финансовой информацией, вредоносными программами и вычислительной мощностью зараженных компьютеров.
16 января было также объявлено о совместных учениях по кибербезпасности между США и Великобританией.