«Նորմանդական քառյակի»` Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի, ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են սատարել ծանր զինտեխնիկայի դուրս բերմանը շփման գծից Ուկրաինայում և շփման խմբի ակտիվացմանը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Բեռլինում հանդիպման ավարտին, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Մենք ավարտեցինք ԱԳՆ ղեկավարների հերթական հանդիպումը, քննարկեցինք քայլերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել այս ձևաչափում խթանելու համար ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման առաջընթացը»,- ասել է Լավրովը: «Ամենագլխավոր որոշումը, որ ընդունվեց այսօր, արտացոլվել է համատեղ հայտարարության մեջ, դա հզոր աջակցությունն է շփման գծից ծանր զինտեխնիկան հետ քաշելուն, ինչն արձանագրված է Մինսկի պայմանավորվածություններում, մասնավորապես սեպտեմբերի 19-ի Մինսկի հուշագրում»,- հավելել է նա:
«Սա այն է, ինչ առաջարկել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պյոտր Պորոշենկոյին հունվարի 15-ի ուղերձում: Մենք հուսով ենք, որ նախաձեռնությանը կաջակցեն «նորմանդական քառյակի» ԱԳ նախարարները: Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետություններն արդեն հավանություն են տվել ծանր զինտեխնիկան հետ քաշելու ժամանակացույցին, մենք հուսով ենք, որ Ուկրաինայի ղեկավարությունը ևս դա կանի, առավել ևս, որ Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարները սատարում են այս մոտեցմանը»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Լավրովը հավելել է, որ երկրորդ որոշումը վերաբերում է շփման խմբի գործունեության ակտիվացմանը: «Այս որոշումը էական եմ համարոմ, քանի որ այս ձևաչափով աշխարհազորայիններն անմիջապես շփվում են Կիևի իշխանությունների հետ»: ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ «մասնակիցները պայմանավորվել են, որ չորս երկրների ԱԳ նախարարները կշարունակեն շփումներն ու կհետևեն պայմանավորվածությունների կատարմանը»:
Նորմանդական ձևաչափը ենթադրում է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի նախագահների, ԱԳ նախարարների շփումներ: Նման ձևաչափով առաջին հանդիպումը Վլադիմիր Պուտինի, Ֆրանսուա Օլանդի, Անգելա Մերկելի ու Պյոտր Պորոշենկոյի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ 2014-ի հունիսին Նորմանդիայում՝ դաշնակիցների զորքերի ափ ելման 70-ամյակին նվիրված հանդիսությունների ժամանակ: Նախորդ տարվա հոկտեմբերին նման բովանդակության բանակցություններ անցան Միլանում:
Չորս երկրների ԱԳ նախարարները կանոնավոր հանդիպումներ են ունենում այս ձևաչափով: Վերջին հանդիպումը եղել է հունվարի 12-ին` Բեռլինում, որտեղ քննարկվել են «նորմանդական քառյակի» երկրների նախագահների Աստանայում նախատեսվող հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները:
Իր հերթին ԳԴՀ ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը հանդիպման ավարտին հայտարարեց. «Մենք պայմանավորվեցինք հետագա քայլերի մասին, դրանք նախատեսում են շփման խմբի հանդիպում: Մենք միասնական ենք նաև այն հարցում, որ շփման խմբի շրջանակում կստեղծվեն մի քանի աշխատանքային խմբեր, որոնք կարևոր հարցերով են զբաղվելու, այդ թվում Ուկրաինայի արևելք հումանիտար բեռների առաքման հարցով:
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին, հայտնում է Գազետա-ռու-ն «Նովոստի -Ղազախստան»-ի վրա հղումով:
Նազարբաևը նշել է, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով Ուկրաինայի, ՌԴ, Գերմանիայի ու Ֆրանսիայի ղեկավարների մակարդակով:
«Ղազախստանի նախագահը խնդրել է ամերիկացի պաշտոնակցին ավելի ակտիվ լինել Ուկրաինայի հարցում փոխզիջում գտնելու համար: Նա նշել է, որ տնտեսական պատժամիջոցները ՌԴ դեմ անդրադառնում են նաև Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի երկրների վրա»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «նորմանդական քառյակի» երկրների ղեկավարների հանդիպումը Աստանայում կարող է տեղի ունենալ հունվարի ավարտին:

«Главы МИД «нормандской четверки» договорились об активизации контактной группы по Украине и поддержке отвода вооружений», – заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров по итогам встречи в Берлине.
«Мы завершили очередную встречу глав МИД, обсудили те шаги, которые могут быть предприняты в этом формате для того, чтобы стимулировать движение вперед в урегулировании украинского кризиса, – сказал Лавров. – Самое главное решение, которое сегодня было принято, – отражено в совместном заявлении – это мощная поддержка задачи срочного отвода тяжелых вооружений от линии соприкосновения, которая зафиксирована в минских договоренностях, в частности в минском меморандуме от 19 сентября».
Лавров отметил, что обсуждаемые вопросы это ровно то, что предложил президент России Владимир Путин в своем послании Петру Порошенко от 15 января.
«Мы надеемся, что поддержка этой инициативы со стороны глав МИД «нормандского формата» позволит ее реализовать», – сказал глава МИД России, отметив, что ЛНР и ДНР уже поддержали график отвода тяжелых вооружений в соответствии с инициативой президента России.
«Мы надеемся и сегодня вновь об этом сказали, что украинское руководство поступит таким же образом, тем более что главы МИД Франции и Германии поддержали такой подход», – заявил Лавров.
Второе решение, принятое в ходе переговоров, касается активизации работы контактной группы по Украине.
«Была принята рекомендация о том, чтобы контактная группа в составе киевской власти, ополченцев, России и ОБСЕ активизировала свою работу и в целях полного выполнения минских договоренностей сформировала необходимое количество рабочих подгрупп, – подчеркнул Лавров. – Считаю это решение весьма существенным, это институализирует формат контактной группы, в котором ополченцы напрямую общаются с киевскими властями».
По словам министра, прямой диалог между Киевом и провозглашенными республиками ДНР и ЛНР, станет укреплением прямого диалога и ключом к урегулированию глубокого украинского кризиса».
Кроме прочего на переговорах также обсудили перспективы проведения саммита в «нормандском формате» (ранее казахстанская сторона предложила провести саммит в Астане- ред.).
«Наше общее мнение: если будет прогресс в прекращении боестолкновений, прекращение огня, прекращение обстрелов населенных пунктов, от которых страдают мирные граждане Донецка, если будет прогресс в отводе тяжелых вооружений, то саммит будет вполне востребован, – отметил министр. – Но рекомендации на этот счет будут сформированы дополнительно».
По словам Главы МИД самым важным апектом встречи яваляется скорейшее возобновление работы контактной группы и договоренности, «которая в принципиальном плане достигнута», об отводе тяжелых вооружений от линии соприкосновения, зафикисированной на 19 сентября 2014 года.
«Важно, чтоб она (договоренность – ред.) обрела реальное очертание и начала осуществляться. Если это произойдет, то мы сможем говорить о существенной деэскалации нынешнего конфликта. Условились, что представители МИД четырех стран продолжат контакты и будут отслеживать выполнение того, о чем сегодня договорились», – сказал Лавров.
Что касается вопроса публикации закрытых приложений к минским договоренностям, то министр отметил, что не видит в этом необходимости.
«В этом нет особой необходимости, – сказал Сергей Лавров. – Эти неопубликованные приложения к минским договоренностям участникам сегодняшних переговоров хорошо известны. Все решения, которые мы сегодня принимали, исходят из признания этих договоренностей».
Нормандский формат предполагает четырехсторонние контакты лидеров, глав МИД России, Украины, Франции и Германии, а также политдиректоров по урегулированию украинского кризиса.
Первая встреча в таком формате с участием Владимира Путина, Франсуа Олланда, Ангелы Меркель и Петра Порошенко состоялась в июне 2014 года в Нормандии в ходе торжеств, посвященных 70-летию высадки союзнических войск. В октябре прошлого года такие переговоры прошли в Милане. Последний телефонный разговор лидеров четырех стран состоялся 22 декабря 2014 года.
В свою очередь главы МИД четырех стран регулярно осуществляют контакты в таком формате. Последняя встреча прошла 12 января в Берлине. Министры призвали к скорейшему проведению переговоров в рамках контактной группы и обсудили подготовку встречи глав государств «нормандской четверки» в Астане.