Ռուսաստանի գործարար շրջանակներն առաջարկել են ԵՏՄ անդամ երկրների հետ մաքսազերծ առևտրի խանութներ (Duty Free) բացել ոչ միայն երկրից մեկնելու վայրերում, այլ նաև ժամանման, հայտարարել է ԵՏՀ մաքսային գործակցության նախարար Վլադիմիր Գոշինը:
«Կա առաջարկ, որը ներկայացրել են ռուս գործարարները, որ Duty Free խանութներ գործեն ինչպես երկրի մուտքերի, այնպես էլ ելքերի մոտ: Սակայն դա մաքսային հարց չէ, մաքսայիններին միևնույն է ինչ վերահսկել, տեխնոլոգիան հստակ է: Դա զուտ տնտեսական հարց է՝ թույլ տալ Duty free խանութների բացումը երկրի մուտքերում, ինչպես Հնդկաստանում և Իսրայելում, թե՝ ոչ»,-ասել է նա:
Գոշինը նկատել է, որ այդ հարցի լուծումը ենթակա է պետմարմիններին կամ փոխնախարարներին: «Գուցե, հարկ լինի հարցը բարձրացնել ավելի բարձր մակարդակում՝ փոխնախարարների կամ վարչապետի առջև»,-ասել է նա, հայտնում է «Փրայմը»:
Նա հիշեցրել է, որ 2014-ի ավարտին ԵՏՀ կոլեգիան հավանություն տվեց նոր Մաքսային օրենսդրության նախագծին և ուղարկեց այն անդամ պետություններին ներպետական համաձայնեցման համար:
Ըստ նրա, կոլեգիան հուսով է, որ արդյունքները կստացվեն մինչև ընթացիկ տարվա մարտի 1-ը, իսկ ապրիլին կսկսվի օրենսգրքի լրամշակումը, հաշվի առնելով դիտողությունները: «Հուսով եմ, որ մայիսին կկարողանանք ավարտել ու ուղարկել ստորագրության, որից հետո կսկսվի վավերացման կարգը ԵՏՄ բոլոր չորս երկրներում»,-ասել է Գոշինը՝ հիշեցնելով, որ նոր Մաքսային օրենսգիրգը, հավանաբար, ուժի մեջ կմտնի 2016-ի հունվարի 1-ից:
Մինչդեռ այս պահին Ռուսաստանի օդանավակայաններում հայտարարություններ են փակցված, որոնց համաձայն ՌԴ տարածքից Ղազախստան, Հայաստան և Բելառուս մեկնող քաղաքացիները չեն կարող օգտվել Duty free խանութներից»:
2014-ի դեկտեմբերին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Duty Free գոտիներ կբացի Վրաստանի և Իրանի հետ սահմանին:
Ինչպես նշեց նախարարը, փոփոխությունները պայմանավորված են Հայաստանի տարածքում առանց տուրքի առևտուր իրականացնող խանութների համար հավասար պայմաններ ապահովելու անհրաժեշտությամբ։ «Խոսքը Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանին գտնվող օբյեկտների առանց տուրքի առևտրի իրականացման հնարավորության մասին է, քանի որ մինչև հիմա նման առևտրային կետեր գործել են միայն օդանավակայանների տարածքում»,– ասել է Ճշմարիտյանը:
Ըստ նրա, համաշխարհային փորձը վկայում է, որ նման օբյեկտների բացումը ցամաքային մաքսակետերում թույլ է տալիս ավելացնել ոչ միայն արտահանման ծավալները, այլ նաև նպաստում է զբոսաշրջության զարգացմանը, առանց տուրքի առևտրի համար ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Հայաստանի տարածքում գործում են «Զվարթնոց» և «Շիրակ» օդանավակայանները։ Հայաստանի ցամաքային մաքսակետերը գործում են միայն Վրաստանի և Իրանի ուղղությամբ։ Դեռ 2011-ի հունիսին ՀՀ կառավարությունը արտամրցութային կարգով «Duty Free Alliance» ընկերությանը 800 քմ տարածք տրամադրեց Մեղրիի անցակետում 49 տարի ժամկետով: Ընկերությունը հայտարարեց, որ մտադիր է առևտրի օբյեկտ բացել առանց տուրքի ապրանքների համար և պահեստ: Ենթանդրվում է, որ դա կնպաստի նաև զբոսաշրջության զարգացմանը Հայաստանի և Իրանի միջև:

23 Январь 2015 - 09:22 AMT
Предложение российского бизнеса: С 2016 года на въезде в страны ЕАЭС могут появиться магазины Duty Free
Российский бизнес предложил разрешить работы магазинов беспошлинной торговли (duty free) не только на выезде, но и на въезде в страны, входящие в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), заявил министр ЕЭК по таможенному сотрудничеству Владимир Гошин.
«Есть предложения, которые представил российский бизнес: возможность работы магазинов беспошлинной торговли не только на выезд, но и на въезд. Но это не таможенный вопрос, таможенникам все равно, что контролировать, технология отлажена. Это чисто экономический вопрос – разрешать duty free на въезд, как в Индии или Израиле, или не разрешать», – сказал он.
При этом Гошин заметил, что решение этого вопроса подлежит решению на уровне госорганов или заместителей министров. «Может, придется вносить вопрос на более высокий уровень – заместителей премьер-министра или премьер-министра», – сказал министр ЕЭК, сообщает Прайм.
Гошин также напомнил, что в конце 2014 года коллегия ЕЭК одобрила проект нового Таможенного кодекса и направила его государствам-членам союза для проведения внутригосударственного согласования.
По его словам, коллегия рассчитывает, что результаты согласования будут получены до 1 марта текущего года, а в апреле начнется доработка кодекса с учетом собранных замечаний. «Надеюсь, что в мае сможем завершить эти замечания и отправить на подписание, после чего начнется процедура ратификации во всех четырех странах ЕАЭС», – сказал Гошин, напомнив, что вступление нового Таможенного кодекса в действие планируется 1 января 2016 года.
Между тем, на данный момент в аэропортах России размещены объявления, согласно которым «Пассажиры, вылетающие с территории Российской Федерации в республики Казахстан, Армения и Белоруссия, не могут совершать покупки магазинах беспошлинной торговли Duty Free».
В декабре 2014 года министр экономики РА Карен Чшмаритян заявил, что Армения откроет зоны Duty Free на границе с Грузией и Ираном.
По словам министра, изменения обусловлены необходимостью обеспечения равных условий для магазинов, осуществляющих беспошлинную торговлю на территории Армении. «Речь идет о предоставлении возможности осуществления беспошлинной торговли объектам, расположенным на сухопутной границе Армении, поскольку до сих пор подобные беспошлинные пункты торговли действовали только на территории аэропортов», – сказал Чшмаритян.
По его мнению, мировой опыт свидетельствует о том, что открытие подобных объектов на наземных таможенных пунктах позволяет увеличить не только объемы экспорта, но и способствует развитию туризма, созданию более благоприятных условий для беспошлинной торговли.
В Армении действует зона Duty Free в аэропорту «Звартноц», аналогичный магазин есть на армяно-грузинской границе – с грузинской стороны. Еще в июне 2011 года правительство Армении предоставить компании «Duty Free Alliance» вне конкурса 800 кв. м территории на таможенном пункте Мегри на 49 лет, с арендной платой, уравненной кадастровой стоимости. «Duty Free Alliance» намеревался построить торговую точку, торгующую беспошлинными товарами, а также склад. Это решение было обусловлено развитием туризма между Арменией и Ираном, резким увеличением потока людей. Предполагается, что беспошлинный торговый пункт поспособствует, чтобы граждане, проходящие через таможенный пункт Мегри, торговали на территории Армении.