Եվրասիական տնտեսական միության հետ համագործակցությունը կարող է խթան հանդիսանալ Թուրքիայի տնտեսության զարգացման համար, հայտարարել է Անկարայում Բելառուսի դեսպան Անդրեյ Սավինիխը միավորման անդամ երկրների դեսպանների մասնակցությամբ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք շատ ուշադիր ենք հետևում Թուրքիայի հետ առևտրատնտեսական ու ներդրումային գործակցության հեռանկարներին: Վստահ ենք, որ այդպիսի համաձայնությունը լուրջ խթան կհանդիսանա Թուրքիայի և ԵՏՄ անդամ երկրների տնտեսության զարգացման համար: Մենք լիովին սատարում ենք այդ միտումներին»,-ասել է Բելառուսի դեսպանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Անկարայում Ղազախստանի դեսպան Ժանսեիտ Տույմեբաևը նույնպես ասել է, որ Թուրքիայի ու Ղազախստանի ղեկավարները բանակցել են դեռ նախկին Մաքսային միության շրջանակում և Անկարան մեծապես հետաքրքրված է եվրասիական միավորումներով:
«Թուրքիան անշուշտ կարող է մեր նոր միության անդամը դառնալ, մեր գործունեության հանդեպ հետաքրքրություն նա ունի: Մենք բաց ենք համագործակցության համար»,-ասել է Ղազախստանի դեսպանը:
Ավելի վաղ ամենամյա մամուլի ասուլիսում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ արդեն մի քանի տասնյակ երկրներ ցանկություն են հայտնել ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ խորհրդակցություններ սկսել:
«Անկասկած, զգալի հետաքրքրություն կա այս գործընթացի հանդեպ մեր գործընկերների կողմից: Մենք ողջունում ենք ԵՏՄ-ին միանալու տարբեր պետությունների ձգտումը»,-ասել է նա:

23 Январь 2015 - 11:00 AMT
Сотрудничество с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) может стать стимулом для развития экономики в Турции, заявил посол Республики Беларусь в Анкаре Андрей Савиных на пресс-конференции с участием послов стран-участниц объединения.
«Мы с большим вниманием смотрим на перспективы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Турцией. Уверены, что подобное соглашение станет серьезным стимулом для развития экономики в Турции и в странах ЕАЭС. Мы горячо поддерживаем движение в этом направлении», — сказал глава белорусской дипмиссии, сообщает РИА Новости.
Посол Казахстана в Анкаре Жансеит Туймебаев также рассказал, что руководители Турции и Казахстана вели переговоры относительно сотрудничества еще в рамках бывшего Таможенного союза и Анкара с интересом и вниманием относится к евразийским объединениям.
«Турция вполне может стать членом нашего нового союза, интерес к нашей деятельности у нее есть. Мы открыты для сотрудничества», — сказал посол Казахстана.
Ранее в ходе ежегодной пресс-конференции министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что уже несколько десятков стран высказали пожелание начать консультации на предмет возможности заключения с ЕАЭС соглашения о свободной торговле.
«Безусловно, весьма показателен интерес, который мы ощущаем к этому процессу со стороны многих наших партнеров. Мы приветствуем стремление различных государств подключиться к сотрудничеству с ЕАЭС», – сказал он.